Suomalaispuolustaja sai Revierderbyn otteistaan valmentajan kehut – ”Olen häneen erittäin, erittäin tyytyväinen”

Vaikka Borussia Dortmund venyttikin 3-0 -voitollaan Schalken voitottomien putken jo 21 ottelun mittaiseksi, jäi kauden ensimmäinen Revierderby varmasti nuoren suomalaistopparin Malick Thiawin mieleen. Suomalaisen äidin ja senegalilaisen isän poika teki Bundesliigan avauskokoonpanodebyyttinsä Saksan ehkä tärkeimmässä derbyssä ja pelasi Schalken kolmen miehen puolustuslinjassa täydet 90 minuuttia.
#S04 | @Bundesliga_DE | #BVBS04 0:0 |
– Minun täytyy sanoa, että olen Malickiin erittäin, erittäin tyytyväinen. Hän pelasi todella hyvän ottelun, Schalken valmentaja Manuel Baum totesi pelin jälkeen lehdistötilaisuudessa.
19-vuotias Schalken kasvatti Thiaw oli pelannut Bundesliigassa jo viime kaudella neljä ottelua. Debyytti tapahtui maaliskuussa Hoffenheimia vastaan ja kesäkuussa 191-senttinen toppari pääsi kentälle vielä kolmessa perättäisessä ottelussa. Yhteensä minuutteja kertyi viime kaudella Bundesliigassa 72. Lauantainen Dortmund-peli oli Thiawille kauden ensimmäinen, ja samalla uran ensimmäinen kerta Schalken edustusjoukkueen avauskokoonpanossa.
Manuel Baum kertoi pelin jälkeen joukkueensa heikkoudeksi rohkeuden ja itseluottamuksen puutteen pallollisena. Vaikka Schalke ei kokonaisuudessaan tällä saralla onnistunut, sai Thiaw tästäkin valmentajalta positiivista palautetta.
– Minulla oli pallonriistojen jälkeen tunne, että hän yritti löytää pelikavereitaan. Hänellä oli myös lähinnä rohkeita ratkaisuja. Minusta ei tuntunut siltä, että Malick olisi halunnut vain purkaa pallon pois. Thiawin peli oli erittäin onnistunut, Baum jatkoi.
Dortmund teki kaikki kolme maaliaan toisella puoliajalla. Maaleista vastasivat Manuel Akanji, Erling Braut Håland ja Mats Hummels.
[readmore from=Thiaw-Malick]
Düsseldorfissa syntynyt Thiaw siirtyi Schalken organisaatioon 15-vuotiaana Borussia Mönchengladbachista. Hänellä on toistaiseksi vain Suomen kansalaisuus, mutta Thiaw on hakenut myös synnyinmaansa Saksan passia. Maajoukkue-edustuksia takana ei vielä ole, sillä puolustaja halunnee pitää ovet auki myös Saksan A-maajoukkueeseen.
Kunhan kansalaisuushakemus on hyväksytty, saatetaan hänet kuitenkin nähdä Suomen alle 21-vuotiaiden maajoukkueessa, sillä MTV Urheilun haastattelussa Thiaw kertoi käyneensä Juha Malisen kanssa asiasta alustavia keskusteluja.
Lähde: LigaInsider
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Kesätoripodcast: Hulluin siirto ikinä & viikon kuumimmat kesäliikkeet
- Italopodcast: Pillit pussiin ja uuteen nousuun – Brescia palaa huipulle?
- Näkökulma: Tukkapöllyn Färsaarilla täytyy herättää HJK – kaksi ongelmaa ratkaistava
- Huuhkajien Fredrik Jensenin uusi seura selvillä
- Marko Saloranta kommentoi Helmareiden EM-pettymystä: ”Tulee sattumaan pitkään”
- Sveitsissä hehkutusta Helmareiden pudotuspelihaaveet murskanneesta noususta – ruotsalaisvalmentajan ilo pilvissä: ”Tällaiset hetket”
- Miika Nuutinen reagoi HJK:n nöyryyttävään selkäsaunaan: ”Täysi painajainen”
- Tähtihyökkääjä jättää VPS:n – siirtyy Saksaan
- Jättimäinen pettymys! Helmareiden unelma kaatui viime metreillä
- HJK:lle karmea nöyryytys – europelit vaarassa katketa lyhyeen
- Tähtihyökkääjä jättää VPS:n – siirtyy Saksaan
- Lionel Messi teki jälleen yhden ennätyksen MLS-liigassa. Meneekö tuossa itsekin jo laskuissa sekaisin?
- HJK:lle karmea nöyryytys – europelit vaarassa katketa lyhyeen
- Katso: Humanoidirobotit ottivat yhteen jalkapallon merkeissä – lopputulos oli karu
- Miika Nuutinen reagoi HJK:n nöyryyttävään selkäsaunaan: ”Täysi painajainen”
- Suurseura löylytti Ilvestä! Yhdeltä pelaajalta hurjat tehot
- Ranskalainen supertähti siirtyy Saudi-Arabiaan
- Huuhkajien Fredrik Jensenin uusi seura selvillä
- Näkökulma: Tukkapöllyn Färsaarilla täytyy herättää HJK – kaksi ongelmaa ratkaistava
- Jättimäinen pettymys! Helmareiden unelma kaatui viime metreillä