EA Sports vastasi Zlatanin syytöksiin luvattomuuksista – todellinen syy hermostumiseen löytyy kulissien takaa?

Kerroimme tiistaina siitä, kuinka AC Milanin ruotsalaishyökkääjä Zlatan Ibrahimovic nosti kissan pöydälle ja hämmästeli Twitter-tilillään, kuka ”tekee rahaa hänen nimellään ja kasvoillaan”. Zlatanin puuskahdus liittyi EA Sportsin lokakuussa julkaisemaan FIFA 21-videopeliin. Hän esitti epäilynsä siitä, onko peliyhtiöllä oikeutta käyttää pelissä hänen nimeään ja kuvaansa.
EA Sports vastasi Zlatanin ihmettelyyn vielä tiistain aikana verrattain ympäripyöreästi.
– EA SPORTS FIFA on maailman johtava jalkapallovideopeli. Luodaksemme vuodesta toiseen autenttisen kokemuksen teemme töitä lukuisten liigojen, joukkueiden ja yksilöiden kanssa varmistaaksemme oikeudet pelissä esiintyvien pelaajien yhdennäköisyyteen, peliyhtiön edustaja kommentoi Mirrorille.
– Yksi näistä (kumppaneista) on pitkäaikainen suhteemme globaalin jalkapalloammattilaisten edustajan, FIFPron, kanssa. FIFPro neuvottelee sopimuksista monien toimijoiden kanssa, ja pelaajat ja pelaajayhdistykset hyötyvät niistä.
Pian Zlatanin twiitin jälkeen oman lusikkansa soppaan pani myös Zlatanin edustaja, ”superagentti” Mino Raiola. Raiola kirjoitti toivovansa, että ”he saavat nyt vastauksen kirjeisiinsä”.
Mirror pitää erikoisena sitä, kuinka sekä Zlatan että Gareth Bale vaikuttivat tietämättömiltä kuulumisestaan peliin. Zlatan muun muassa poseerasi tammikuussa 2017 Manchester Unitedissa pelatessaan ”FIFA 17” -kuukauden pelaaja -plakaatin kanssa. Bale puolestaan esiintyi FIFA 14 -pelin kannessa sen versiossa Britteinsaarilla ja Lähi-Idässä.
Sekä Zlatanin seura AC Milan että Balen seura Tottenham solmivat elokuussa monivuotisen sopimuksen EA Sportsin kanssa, antaen peliyhtiölle yksinoikeudet pelaajiin, seuran pelipaitoihin ja stadioneihin pelissään. Zlatan oli tuolloin näkyvästi esillä mainoskuvissa, kun AC Milanin sopimuksesta EA Sportsin kanssa kerrottiin.
Zlatan ja Bale eivät tiettävästi ole ainoat pelaajat, jotka aikovat kyseenalaistaa peliyhtiön hyötymisen rahallisesti heidän nimistään ja kuvistaan. Mirrorin mukaan kyse ei kuitenkaan ole pelaajien halusta puolustaa omia oikeuksiaan, vaan taustalla on ennen kaikkea pelaaja-agenttien edunvalvonta.
FIFA ja FIFPro ovat ajaneet läpinäkyvyyden lisäämistä sekä pelaaja-agenttien palkkioiden alentamista rajoituksin. Zlatanin ja Balen agentit Mino Raiola ja Jonathan Barnett lukeutuvat muutoksen äänekkäimpiin vastustajiin.
[readmore from=Ibrahimovic-Zlatan]
– Me haluamme oikeudenmukaisuutta. FIFA:n pitäisi tunnustaa asemamme ja kohdella meitä oikein. Totuus on, että FIFA ei tiedä tarkkaan, mitä agentti tekee. Kukaan FIFA:sta ei ole koskaan ollut toimistossani tai keskustellut kanssani, Barnett totesi julkisesti taannoin.
– Jos pelaajien kantaa kysytään, he ovat agenttien puolella. Pelaajat eivät ikinä valita agenttien palkkioista.
Mirror pitää selvänä, että kyse ei varsinaisesti olekaan Ibrahimovicin ja Balen kiistasta EA Sportsin kanssa, vaan pikemminkin pelaaja-agenttien jatkuvasta taistosta FIFA:n ja FIFPron ajamia muutoksia vastaan.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Inter Veikkausliigan kärkeen kaksi ottelua vähemmän pelanneena kuin KuPS
- Helmareille kirvelevä tappio Norjaa vastaan
- Leo Walta osui jälleen – nousi jo maalipörssin jaetulle kolmannelle sijalle
- Musialan loukkaantumisessa mukana ollut Donnarumma sai tukea: ”Tuntuu liioitellulta syyttää”
- Mestarien liiga
- Onni Valakarilla tulikuuma ilta MLS:ssä!
- Bayern Münchenin Jamal Musialan kammottavasta loukkaantumisesta lohduton ensiarvio – Manuel Neuer syytti PSG:n supertähteä: ”Hän oli valmis ottamaan riskin”
- SJK esitteli nimekkään paluumuuttajan – helikopterilla paikalle
- Hirvittävä loukkantuminen seurajoukkueiden MM-kisoissa – Bayern München -tähti pitkälle sairauslomalle?
- KTP ja SJK vaihtokaupoilla – mukana ”merkittävä siirtokorvaus”
- Bayern Münchenin Jamal Musialan kammottavasta loukkaantumisesta lohduton ensiarvio – Manuel Neuer syytti PSG:n supertähteä: ”Hän oli valmis ottamaan riskin”
- Onni Valakarilla tulikuuma ilta MLS:ssä!
- KTP ja SJK vaihtokaupoilla – mukana ”merkittävä siirtokorvaus”
- SJK esitteli nimekkään paluumuuttajan – helikopterilla paikalle
- Pikkuhuuhkajien EM-pelaaja siirtyy Skotlantiin
- Hirvittävä loukkantuminen seurajoukkueiden MM-kisoissa – Bayern München -tähti pitkälle sairauslomalle?
- Bundesliigapelaajan törttöily tallentui kohuvideolle – seura rankaisi isolla kädellä
- Perparim Hetemajlle tarjoutui päävalmentajapesti – ”Tuli nopeammin kuin olin odottanut”
- Musialan loukkaantumisessa mukana ollut Donnarumma sai tukea: ”Tuntuu liioitellulta syyttää”
- Tottenham-kasvatti siirtyy Veikkausliigaan