Man Cityn ökyomistaja osti itselleen huippuharvinaisen palan seurahistoriaa – hintaa kertyi 840 000 euroa
Kuva: Getty Images
Manchester Cityn omistaja sheikki Mansour bin Zayed Al Nahyan on ostanut itselleen FA Cupin historian vanhimman tallessa olevan pokaalin.
Kyseinen pokaali ojennettiin kilpailun voittajalle vuosina 1896–1910. FA Cupin alkuperäinen pokaali varastettiin aikanaan birminghamilaisesta kaupasta Aston Villan voitettua sen.
Sheikki Mansourin ostama pokaali on sama, jonka Manchester City voitti itselleen vuonna 1904 kaatamalla Boltonin loppuottelussa 1-0. Se oli samalla Cityn seurahistorian ensimmäinen merkittävä pokaali.
FA Cupia, maailman vanhinta seurajoukkueturnausta, on pelattu vuodesta 1871 asti. Manchester City on voittanut sen kaikkiaan kuusi kertaa, joista viimeisin oli kaudella 2018-19.
– Tämä pokaali on näkyvä muistutus Englannin jalkapallon rikkaasta ja pitkästä historiasta, johon Manchester City on erottamattomasti kietoutunut, kommentoi Cityn puheenjohtaja Khaldoon Al Mubarak seuran sivuilla.
– Tämän kyseisen pokaalin voittaminen vuonna 1904 oli käännepiste tälle seuralle ja Manchesterin kaupungille siinä mielessä, että se sementoi jalkapallon paikan tämän yhteisön sydämessä.
Sheikki Mansourin ostamaa pokaalia on pidetty vuodesta 2005 lähtien Manchesterin National Football Museumissa, jossa se uuden omistajansa toiveiden mukaisesti jatkossakin pysyy.
Pokaalin edellinen haltija, West Hamin osaomistaja David Gold myi pystin huutokaupassa 760 000 punnalla (noin 840 000 euroa) viime syyskuussa ostajalle, jonka henkilöllisysys pysyi salassa tähän päivään asti. Gold oli itse ostanut pokaalin 478 000 punnalla vuonna 2005 toimiessaan Birminghamin Cityn puheenjohtajana.
Sheikki Mansourin pankkitilillä moinen lovi ei meinaa juuri mitään. Hän on muun muassa Yhdistyneiden arabiemiirikuntien varapääministeri ja Abu Dhabia johtavan perheen jäsen. Viime vuonna sheikki Mansourin nettovarallisuuden arvioitiin olevan noin 25 miljardia euroa.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- No nyt! Huuhkajista tuttu Diogo Tomas säväytti videolla – antoi todella erikoisen haastattelun
- Järisyttävä päätös: mestari vaihtuu kaksi kuukautta finaalin jälkeen
- Pikkuhuuhkajat nimetty EM-karsintaotteluihin – mukana uusia kasvoja
- Viljami Sinisalon kilpakumppani joutuu leikkaukseen – ”Olen mahdollisesti pelannut viimeisen pelini”
- Virallista: HJK purkaa uuden pelaajansa sopimuksen – ei läpäissyt terveystarkastusta
- Juho Kilo ja Diogo Tomas nousivat Hollannin pääsarjaan
- Manchester City suli alivoimalla – PSG murskasi Chelsean
- Tähdenlento sammui – Bodø/Glimt murtui vieraskentällä
- Mestarien liigan sensaatiojoukkueella mahdollisuus tehdä historiaa
- The Athletic: Fifa teki tiukan MM-kisaratkaisun Iranin suhteen
- The Athletic: Fifa teki tiukan MM-kisaratkaisun Iranin suhteen
- Carlo Ancelotti jätti Neymarin ulos Brasilian maajoukkueesta – paljasti ehdon MM-kisoille
- Tähdenlento sammui – Bodø/Glimt murtui vieraskentällä
- Juho Kilo ja Diogo Tomas nousivat Hollannin pääsarjaan
- Virallista: HJK purkaa uuden pelaajansa sopimuksen – ei läpäissyt terveystarkastusta
- Viljami Sinisalon kilpakumppani joutuu leikkaukseen – ”Olen mahdollisesti pelannut viimeisen pelini”
- Manchester City suli alivoimalla – PSG murskasi Chelsean
- Jere Uronen liekeissä Kreikassa – ex-Real Madrid maalitykki iski kaksi
- Mestarien liigan sensaatiojoukkueella mahdollisuus tehdä historiaa
- Haastattelu: Joakim Latonen haluaa pidempiä sopimuksia Veikkausliigaan