Vahvistus: Huuhkajien Jukka Raitala sopimukseen uuden seuran kanssa

© Kuva: Getty Images

Huuhkajien puolustaja Jukka Raitala on tehnyt sopimuksen Major League Soccerissa pelaavan Minnesota Unitedin kanssa.

Raitala, 32, on pelannut MLS:ssa vuodesta 2017 lähtien edustaen Columbus Crew’ta ja viimeksi CF Montrealia (ent. Montreal Impact), jossa hän toimi loppua kohden myös kapteenina.

– Me lisäämme joukkueeseen uskomattoman arvokkaan pelaajan. Jukka ymmärtää liigaamme, ja hänellä on vakuuttavaa maajoukkuekokemusta Suomen riveistä, jossa hänen joukkuekaverinaan on tietysti [myöskin Minnesotaa edustava] Robin Lod, kommentoi Minnesotan päävalmentaja Adrian Heath seuran sivuilla.

– Joten me tiedämme ensimmäisestä päivästä lähtien, mitä voimme odottaa häneltä täällä Minnesotassa. Hän on kokenut puolustaja, joka nostaa entisestään ryhmämme tasoa ja tuo kilpailua laitapuolustajan paikalle.

KUPSILLA KUUMAT PAIKAT KOTONA – MARKKINA ON SEKAISIN KUIN SEINÄKELLO!