Rangersin ylivoima sarjakärjessä oli liikaa – Celticin valmentaja jätti paikkansa

Huuhkajien Glen Kamaran edustama Rangers on marssimassa suvereeniin näytöstyyliin Skotlannin Valioliigan mestariksi. Steven Gerrardin valmentama joukkue ei ole hävinnyt 30 sarjaottelustaan ainuttakaan, ja johtaa sarjaa 18 pisteen erolla ennen lähintä uhkaajaansa Celticiä. Jos ei romahdusta tapahdu loppukaudenkaan aikana, palaa Rangers mestaruuskantaan kymmenen vuoden tauon jälkeen – ja nostelee ylipäätään mitään merkittävää pokaalia ensi kerran vuosikymmeneen.
Kilvoittelu Skotlannin mahtiseurojen välillä on tällä kaudella ollut epätasaista, sillä Rangersin jyrätessä sarjakärjessä on Celtic ollut vain varjo parhaastaan. Siinä, missä Rangers on voittanut 26 peliä 30:stä komealla maalierolla 73-9, on Celticillä voittoja samasta määrästä otteluita vain 19. Sunnuntaina Rangers kellisti sarjan keskikastin Dundee Unitedin selvänumeroisesti 4-1, ja Celtic taipui silloiselle sarjajumbolle Ross Countylle 0-1.
Se oli Celticille ja sen valmentajalle Neil Lennonille liikaa. Celtic tiedotti keskiviikkoaamuna kotisivuillaan, että vuodesta 2019 lähtien (ja myös vuosina 2010-2014) valmentanut Lennon on eronnut tehtävästään.
Lennon on ollut Celticissä paitsi menestyksekäs valmentaja, niin myös luotettava pelaaja. 49-vuotias pohjoisirlantilainen on voittanut Celticissä viisi mestaruutta sekä pelaajana että valmentajana. Edessä häämöttävä yhdeksän vuoden mestaruusputken katkeaminen ja vaisut tulokset johtivat kuitenkin eroanomuksen jättämiseen. Celticin väliaikaiseksi valmentajaksi nostettiin Lennonin apulaisvalmentaja John Kennedy.
– Meillä on ollut vaikea kausi monista syistä johtuen ja on tietysti turhauttavaa, ettemme ole yltäneet aiemmalle tasollemme, Lennon kommentoi tiedotteessa.
[readmore from=Celtic]
– Olen tehnyt töitä kovemmin kuin koskaan yrittäessäni kääntää tilanteen, mutta valitettavasti emme ole päässeet tarvitsemaamme rytmiin. Olen aina antanut seuran eteen parhaani ja olen ylpeä Celticin kannattajille tuomistani pokaaleista.
– Celtic tulee aina olemaan osa minua. Tulen olemaan Celticin kannattaja ikuisesti ja toivomaan aina Celticille parasta.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Real Madrid ja Barcelona julkistivat pelaajakaupat peräperään & Luka Modric siirtyy uuteen seuraan
- HJK kommentoi viime viikon nöyryyttävää tulosta – nämä ovat suunnitelmat siirtoikkunassa
- Lähde: Bayer Leverkusenin tähti sopinut siirrosta Saudi-Arabiaan
- Suomalaispelaaja sai jatkosopimuksen Hollannissa
- Chelsea on seurajoukkueiden maailmanmestari! Antoi finaalissa oppitunnin PSG:lle
- Gnistanilta kova suoritus vajaalla – maalivahti ajettiin ulos alkutahdeilla
- Ilves hankkimassa pelaajan Simo Valakarin seurasta
- Ruotsi antoi myrskyvaroituksen EM-kisoissa – altavastaajasta tullut pelote suurille: ”Joukkueet ovat avaamassa silmänsä”
- Entinen Liverpool-tähti jättää Saudi-Arabian kentät
- MTV: Ilveksen tähti Itävallan suurseuran tähtäimessä
- Entinen Liverpool-tähti jättää Saudi-Arabian kentät
- Ilves hankkimassa pelaajan Simo Valakarin seurasta
- MTV: Ilveksen tähti Itävallan suurseuran tähtäimessä
- Chelsea on seurajoukkueiden maailmanmestari! Antoi finaalissa oppitunnin PSG:lle
- Suomalaispelaaja sai jatkosopimuksen Hollannissa
- HJK kommentoi viime viikon nöyryyttävää tulosta – nämä ovat suunnitelmat siirtoikkunassa
- Lähde: Bayer Leverkusenin tähti sopinut siirrosta Saudi-Arabiaan
- Gnistanilta kova suoritus vajaalla – maalivahti ajettiin ulos alkutahdeilla
- Potkut saanut Stefano Pioli palaa tuttuun seuraan
- Bayer Leverkusen jysäytti lähes 40 miljoonan euron hankinnan