TPS:n 15-vuotias superlupaus Bundesliiga-seuran testiin – ”Poikkeuksellinen vastuunkantaja”

© Kuva: Getty Images

Turun Palloseuran hyökkäävä keskikenttäpelaaja Jasper Jalonen on tämän viikon Bundesliiga-seura Hoffenheimin testissä.

Jalonen, 15, solmi viime kuussa TPS:n kanssa kaksivuotisen sopimuksen ja debytoi miesten edustusjoukkueessa päästen vaihdosta kentälle kaikissa Suomen Cupin karsintalohkon otteluissa.

Turkuun ja TPS:n vahvuuteen Jalosen on määrä palata ensi viikolla.

– Hänestä huomasi jo viime vuonna P17-ikäluokan peleissä, että kyseessä on poikkeuksellinen vastuunkantaja. Hoffenheim on seurannut häntä jo pitkään ja oli yhteydessä hänen vanhempiinsa sekä seuraan. Meille ei tule yllätyksenä, että monet ulkomaiset seurat ovat kiinnostuneita Japesta, TPS:n päävalmentaja Jonatan Johansson kommentoi seuran sivuilla.

– Jappe oli erittäin positiivinen pelaaja Suomen Cupissa. Hän teki nuoresta iästään huolimatta loistavia ratkaisuja kentällä. Meidän pitää olla ylpeitä hänestä ja meidän pitää kannustaa häntä eteenpäin, mutta totta kai toivoisin, että hän pelaisi kuitenkin meillä vielä tällä kaudella.

Hoffenheimin edustusjoukkue on parhaillaan Saksan pääsarjassa 11:nä.


Suursuosikki Pietarin SKA:lla täysin järjetön kerroin!

+lisäetu vain Uhmapelaajille!