Tuntuuko olo vanhalta? – Didier Drogban ja Samuel Eto’on pojat otsikoissa viikonloppuna
Kuva: Getty Images
Afrikan kaikkien aikojen tunnetuimpien pelaajien joukkoon kuuluvien Didier Drogban ja Samuel Eto’on pojat nousivat jalkapallomaailman otsikoihin viikonloppuna.
Ranskassa vuonna 2000 syntynyt Isaac Drogba sai ammattilaisdebyyttinsä sunnuntaina Italian neljänneksi ylimmällä sarjatasolla. Serie D:ssä pelaava Folgore Caratese vaihtoi Norsunluurannikon kaikkien aikojen pelaajan Didier Drogban pojan kentälle kymmenen minuuttia ennen täyttä aikaa. Folgore Caratese voitti vastustajansa Saluzzon lukemin 4–1. Nuorempi Drogba on aikaisemmin edustanut Guingampin reservijoukkuetta sekä Chelsean juniorijoukkueita.
Viikonloppu oli myös ikimuistoinen Etienne Eto’olle. Ottelun parhaaksi pelaajaksi valittu Etienne teki kaksi maalia ja antoi yhden maalisyötön, kun Kamerun voitti Mosambikin lukemin 4–1 alle 20-vuotiaiden Afrikan mestaruuskilpailussa. Seurajoukkuetasolla Real Oviedon juniorijoukkuetta edustava Etienne pelasi Kamerunin pelipaita päällään ensimmäistä kertaa virallisessa ottelussa.
Ensimmäinen maali syntyi jo ottelun seitsemännellä minuutilla. Etiennen huima vapaapotku yllätti Mosambikin maalivahdin täysin. Toinen maali syntyi rangaistuspotkusta ensimmäisen puoliajan lisäajalla.
Täyttä itseluottamusta nauttiva nuorempi Eto’o haluaa pois isänsä varjosta.
– Elämässä on aina paineita, olit kenen poika tahansa. Yritän vain nauttia urastani ja näyttää mihin pystyn. Isäni on aina ollut iso osa elämääni. Olen aina ihaillut häntä. Haluan oppia häneltä ja kulkea samoja jalanjälkiä, Etienne kommentoi CAF medialle.
– Haluan paremmaksi kuin isäni. Tiedän, että se ei tule olemaan helppoa. Odotan aina innolla, että pääsen kentälle antamaan kaikkeni. Olen valmis tekemään paljon töitä ja isäni on aina antamassa neuvoja ja tukea.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- SJK-tähti saattaa vaihtaa maisemaa: ”Se on kaikista todennäköisintä”
- Expressen: KuPS on tehnyt valmentajavalintansa
- Jättimäinen käänne MM-kisoihin? Turnauspaikka uhattuna – yksi maa voi saada uuden mahdollisuuden
- Fifa palkitsi jalkapallovuoden parhaat The Best -gaalassa
- Liverpoolin mestaruusparaatin yliajajalle pitkä tuomio
- Joel Pohjanpalolle hieno tunnustus
- Lionel Messille yllättävä joukkuekaveri
- Expressen: Tässä voi olla seuraava KuPS-luotsi
- Viimeinen tango Euroopassa: jalkapallon elävä legenda palaa hakemaan vauhtia MM-kisoihin
- KuPS-tähti hyppää isompiin ympyröihin
- Joel Pohjanpalolle hieno tunnustus
- Viimeinen tango Euroopassa: jalkapallon elävä legenda palaa hakemaan vauhtia MM-kisoihin
- Expressen: Tässä voi olla seuraava KuPS-luotsi
- Lionel Messille yllättävä joukkuekaveri
- Lukas Hradeckyn virkeät otteet saivat taas jatkoa
- Fifa palkitsi jalkapallovuoden parhaat The Best -gaalassa
- Lehtiväite: Venäjä järjestää omat ”MM-kisansa”
- KuPS-tähti hyppää isompiin ympyröihin
- Eihän tässä voi muuta kuin nauraa: Lionel Messin tragikoominen kiertue Intiassa jatkui
- Liverpoolin mestaruusparaatin yliajajalle pitkä tuomio