Athletic: Man Cityn listalla useampikin tähtihyökkääjä – tämän takia Kylian Mbappé ei ole mukana
Kuva: Getty Images
Paris Saint-Germainin Kylian Mbappén voi laskea pois Manchester Cityn potentiaaliselta ostoslistalta, kertoo The Athletic.
Mbappé on nuoresta iästään huolimatta kuulunut jo muutaman vuoden maailman puhutuimpien pelaajien joukkoon. Hänelle tulee tänä vuonna täyteen vasta 23 vuotta, mutta hän on jo maailmanmestari, nelinkertainen Ranskan liigavoittaja ja PSG:n seurahistorian kolmanneksi paras maalintekijä.
Ranskan maajoukkuetähden nimi vilkkuu tasaisin ajoin siirtohuhuissa, jotka ovat yltyneet viime aikoina entisestään Mbappén sopimustilanteen takia. Hänen nykyinen diilinsä PSG:n kanssa päättyy ensi kauden jälkeen, jolloin hän voi lähteä pariisilaisseurasta ilman siirtokorvausta, ellei uutta sopimusta synny.
Manchester City tarkkailee parhaillaan useita huippuhyökkääjiä, mutta Mbappé ei ole heidän mielessään. Vaikka Manchester City on tunnetusti käyttänyt sheikki Mansourin omistajakaudella hurjia summia pelaajien siirtokorvauksiin, ei seura halua rikkoa palkkarakennettaan ja siten joukkueen yhteishenkeä.
Athleticin tietojen mukaan Mbappé vaatii samanlaista palkkatasoa, josta hänen joukkuekaverinsa Neymar saa pian nauttia. Neymar, 29, siirtyi PSG:hen kesällä 2017 Barcelonasta 222 miljoonan euron maailmanennätyssummalla ja solmi tuolloin viiden vuoden sopimuksen, joka takaa hänelle Football Leaksin mukaan vuosittain noin 36,8 miljoonaa euroa. Brassitähti on kuitenkin solmimassa pian uuden diilin.
Ei siis ole ihme, että Mbappé on vain harvan seuran kiikarissa, jos hänestä pitää maksaa vielä siirtokorvaus. PSG tekee luonnollisesti kaikkensa, ettei se menetä häntä ilmaiseksi.
Mbappén sijaan City on pitänyt silmällä muun muassa Borussia Dortmundin Erling Braut Hålandia ja Tottenhamin Harry Kanea, mutta heidänkään hankkimisensa ei ole tehtävänä helpoimmasta päästä.
Hålandin, 20, perässä on vino pino suurseuroja, ja Tottenham haluaisi todennäköisesti tähtitieteellisen summan, jos sen pitäisi myydä seuraikoni Kane, 27, toiselle kilpailijalle Englannissa.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- SJK purki puolustajansa sopimuksen
- Nyt se tapahtui: Cristiano Ronaldo johdatti joukkueensa Saudi-Arabian liigan mestaruuteen
- IS:n asiantuntija pamautti suorat sanat Neymarin MM-kisapaikasta
- Haastattelu: Näin Leo Walta kommentoi alkutaivaltaan Swanseassa
- Cristiano Ronaldo on kirjoittamassa taas historiaa – Lionel Messi saattaa yltää samaan
- Haastattelu: Näin Jacob Friis kommentoi valtavaa MM-uudistusta
- Tuleeko MM-kultaa? Saksan kisajoukkue on nyt julki
- MM-kisoihin valittu Neymar: uusi vamma!
- Katso: Jacob Friis nimesi Huuhkajat seuraaviin otteluihin
- HS: Gilla FC sai Vantaan kaupungilta poikkeusedun – tässä syy
- Nyt se tapahtui: Cristiano Ronaldo johdatti joukkueensa Saudi-Arabian liigan mestaruuteen
- Joel Pohjanpalon ja Jesse Jorosen Palermon kausi päättyi isoon pettymykseen – Filippo Inzaghi: ”En lähtisi täältä edes Real Madridiin”
- ”Failing upwards”: Oliver Antmanille povataan jättisiirtoa
- HS: Gilla FC sai Vantaan kaupungilta poikkeusedun – tässä syy
- IS:n asiantuntija pamautti suorat sanat Neymarin MM-kisapaikasta
- Cristiano Ronaldo on kirjoittamassa taas historiaa – Lionel Messi saattaa yltää samaan
- Tuleeko MM-kultaa? Saksan kisajoukkue on nyt julki
- MM-kisoihin valittu Neymar: uusi vamma!
- Kongon demokraattiselta tasavallalta rohkea ratkaisu – parhaat pelaajat kotiin
- Haastattelu: Näin Leo Walta kommentoi alkutaivaltaan Swanseassa