Costa Rican jalkapalloliiton entinen pomo väittää: PSG-tähti halusi hävitä tahallaan saadakseen potkut valmentajalle – ”Yllätyin kuullessani siitä”
Kuva: Getty Images
Jorge Luis Pinto poistui Costa Rican A-maajoukkueen peräsimestä kesän 2014 MM-lopputurnauksen jälkeen.
Costa Rica eteni turnauksessa sensaatiomaisesti puolivälieriin asti, jossa se hävisi rangaistuspotkukilpailussa Hollannille.
Pinto ehti valmentaa Costa Ricaa noin kolmen vuoden ajan.
Costa Rican jalkapalloliiton entinen puheenjohtaja Eduardo Li paljasti hiljattain pelaajien halunneen hävitä tahallaan kolme peräkkäistä ottelua, jotta Pinto saisi potkut tehtävästään. Pinton sopimuksessa oli pykälä, jossa kolmen peräkkäisen tappion jälkeen hän saisi automaattisesti potkut.
– Pelaajat saivat jostain tietoonsa sen luottamuksellisen sopimuspykälän, jonka mukaan Pinton sopimus purettaisiin, jos A-maajoukkue häviäisi kolme peräkkäistä ottelua. Emme löytäneet syitä antaa Pintolle potkuja, joten Keylor Navas sanoi muille pelaajille, että hävitään kolme ottelua ja sitten hän saa lähteä, Li totesi.
Lin mukaan Costa Rican A-maajoukkueen pelaajat olivat pettyneitä Pinton työskentelytapoihin.
– Pelaajat eivät halunneet Pinton jatkavan tehtävässään. Pelaajien ja Pinton välit olivat huonot ja yllätyin kuullessani pelaajien tietävän sopimuspykälästä, Li paljasti.
Costa Rican A-maajoukkuelegenda Celso Borges tyrmistyi Lin väitteistä. Borges on pelannut peräti 130 A-maajoukkueottelussa ja kuuluu edelleen Costa Rican maajoukkueeseen.
– Väitteet siitä, että olisimme hävinneet tahalleen otteluita päästäksemme eroon valmentajasta on valhe. Ne väitteet jättävät meidät hyvin huonoon valoon. Olin pettynyt ja suuttunut niistä valheista, Borges latasi.
Asiaa käsitellään oikeudessa. Pinton on määrä kommentoida tapausta keskiviikkona oikeuden edessä.
Lähde: habladeportes.co
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- SJK:n pelaaja valittiin kesän MM-lopputurnaukseen
- Fabrizio Romano: José Mourinho siirtyy Real Madridin peräsimeen
- Lukas Hradeckyn AS Monacon kausi päättyi pettymykseen – takaportti auki europeleihin
- Pohjanpalon ja Jorosen Palermo koki valtavan takaiskun – Inzaghi: ”Täysin epäonnistunut ottelu”
- Ville Koskelle toinen ysikymppinen La Ligassa – Alavés säilytti sarjapaikkansa
- Karmea alku nousukarsinnoille – Joel Pohjanpalon ja Jesse Jorosen Palermosta ilmat pihalle
- Pelaako Neymar MM-kisoissa? Näin kommentoi Carlo Ancelotti
- Raju purkaus Italiassa! Huippuvalmentaja kiehui omalle seurajohdolleen: ”Onko jotain sanottavaa?”
- Antonio Conte vihjailee – paluu Italian päävalmentajaksi?
- Tässä on Chelsean uusi manageri – Lukas Hradeckyn ex-valmentaja puikkoihin
- Karmea alku nousukarsinnoille – Joel Pohjanpalon ja Jesse Jorosen Palermosta ilmat pihalle
- Tässä on Pep Guardiolan korvaaja Manchester Cityssä
- Harry Kanen maalit eivät riittäneet Bundesliigan parhaan pelaajan palkintoon
- Melkoinen vastaanotto: Suomen uudet peliasut paljastivat ruman totuuden
- Haastattelu: Giórgos Antzoulas jätti HJK:n ja siirtyi Saksaan – ”Täällä jalkapallo on täysin erilaista”
- Virallista: Robert Lewandowski jättää Barcelonan
- Pelaako Neymar MM-kisoissa? Näin kommentoi Carlo Ancelotti
- Nyt se on totta: Manuel Neuer, 40, palaa maajoukkueeseen MM-kisoihin
- FIFA poistui Kiinasta tappio niskassaan
- Raju purkaus Italiassa! Huippuvalmentaja kiehui omalle seurajohdolleen: ”Onko jotain sanottavaa?”