Lukas Hradeckyn Bayer Leverkusen vaihtaa päävalmentajaa

© Kuva: Getty Images

Bayer Leverkusen tiedotti tiistaina vaihtavansa päävalmentajaa.

Vajaan kahden ja puolen vuoden ajan Leverkusenia valmentanut Peter Bosz sai potkut tehtävästään. Boszin lisäksi hänen valmennusryhmänsä jättää seuran.

Leverkusen on ollut jo pitkän aikaa surkeassa vireessä. Edellisestä 18 ottelustaan Leverkusen on voittanut vain viisi.

Hannes Wolf on Leverkusenin uusi päävalmentaja.

39-vuotias Wolf allekirjoitti Leverkusenin kanssa loppukauden kestävän sopimuksen. Wolf saapui Leverkuseniin Saksan jalkapalloliitosta työskenneltyään Saksan alle 18-vuotiaiden maajoukkueen päävalmentajana.

– Ottaen huomioon sen, miten olemme pelanneet viimeiset viikot, tulimme siihen päätökseen, ettemme voineet enää olla antamatta potkuja Boszille. Joukkueemme on toistuvasti pudonnut huonolle tasolle otteluissa, Leverkusenin seurajohtoon kuuluva Rudi Völler totesi seuran julkaisemassa haastattelussa.

– Emme ole kyenneet lopettamaan jatkuvia virheitä ja palaamaan voittojen tielle. Analysoimme tilanteen ja siten päätimme tehdä tämän ratkaisun.

Leverkusenin urheilutoimenjohtaja Simon Roflesin mielestä Wolf on oiva vaihtoehto Leverkusenille, sillä valmentaja ajattelee jalkapallosta seuran kanssa samalla tavalla.

– Hän peluuttaa sellaista jalkapalloa, jota haluamme nähdä Leverkusenissa, eli intensiivistä, hyökkäysvoittoista, aggressiivista ja näyttävää jalkapalloa. Ja tietenkin menestyvää jalkapalloa. Olemme tällä hetkellä kuudensia Bundesliigassa ja haluamme ainakin pysyä tällä sijalla.

KUPSILLA KUUMAT PAIKAT KOTONA – MARKKINA ON SEKAISIN KUIN SEINÄKELLO!