Lähde: Tottenhamin ykköstähti Harry Kane on lähtökuopissa

Tottenhamin tähtihyökkääjä Harry Kane aikoo tavoitella tulevana kesänä siirtoa muualle, jos lontoolaisjoukkue ei pääse ensi kaudeksi Mestarien liigaan, kertoo The Athletic.
Englannin maajoukkuekapteeni on turhautunut siihen, ettei ole voittanut urallaan yhtään pokaalia, ja häntä huolettaa, että Tottenham näyttäisi jäävän toista kautta putkeen Mestarien liigasta ulos. Tällä hetkellä Tottenham on Valioliigassa seitsemäntenä, kun kahdeksan kierrosta on pelaamatta.
Athleticin mukaan Manchester City ja Manchester United ovat Kanen todennäköisimmät vaihtoehdot, jos hän päättää lähteä Tottenhamista, mutta siirto Englannin ulkopuolelle ei ole mahdottomuus. Kane haluaisi kuitenkin ensisijaisesti jäädä Englantiin.
Kanen siirto toiseen seuraan ei ole itsestäänselvyys, vaikka hän haluaisikin lähteä. Hänellä on Tottenhamin kanssa sopimus kesään 2024 saakka, ja lontoolaisseuran puheenjohtaja Daniel Levy tunnetaan todella tiukkana neuvottelijana. Lähtökohtaisesti Tottenham ei missään nimessä halua luopua Kanesta.
Tottenhamia vuodesta 2004 lähtien edustanut Kane on pelannut seuran edustusjoukkueessa 328 ottelua tehden niissä yhteensä 217 maalia ja syöttäen 46. Kanen edellä Tottenhamin kaikkien aikojen maalipörssissä on vain Jimmy Greaves (266).
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Lionel Messin Inter Miami sai selkäsaunan seurajoukkueiden MM-kisoissa
- Dopingpannasta vapautunut Paul Pogba löysi uuden seuran
- Jürgen Klopp jyrähti seurajoukkueiden MM-turnauksesta – paljasti pahimman pelkonsa
- Kasper Paanaselta huima maali – SJK löylytti IFK Mariehamnia
- Miika Nuutisen HJK:lle avaustappio tylyin numeroin – ”Kaikkea muuta kuin mitä haettiin”
- Italopodcast: Parman tuore luotsi on koko siirtokesän mielenkiintoisimpia valmentajahankintoja
- Virallista: Cristiano Ronaldo ja Al Nassr jatkosopimukseen
- Malick Thiaw vaihtamassa seuraa Italiassa
- Lähde: Olivier Giroud lähellä paluuta Ranskaan
- Kesätoripodcast: Manchester United haluaa eroon neljästä tähtilaituristaan
- Lionel Messin Inter Miami sai selkäsaunan seurajoukkueiden MM-kisoissa
- Dopingpannasta vapautunut Paul Pogba löysi uuden seuran
- Jürgen Klopp jyrähti seurajoukkueiden MM-turnauksesta – paljasti pahimman pelkonsa
- Miika Nuutisen HJK:lle avaustappio tylyin numeroin – ”Kaikkea muuta kuin mitä haettiin”
- Kasper Paanaselta huima maali – SJK löylytti IFK Mariehamnia