Man Cityn 20-vuotiasta kultakimpaletta ylistetään maasta taivaisiin – ”Parempi kuin Gascoigne”
Kuva: Getty Images
Manchester Cityn 20-vuotiasta Phil Fodenia on ylistetty saarivaltakunnassa Mestarien liigan keskiviikon Dortmund-voiton jälkeen.
Foden onnistui maalinteossa molemmissa puolivälieräkohtaamisissa, jotka City voitti numeroin 2–1. Yhteismaalit kirjattiin 4–2.
Tottenhamin entinen keskikenttäpelaaja Jamie O’Hara hehkuttaa, että Foden on jo nyt parempi kuin legendaarinen Paul Gascoigne.
– Olen katsonut häntä tällä kaudella. Hän on todella tullut esiin ja tehnyt itsestään yhden Manchester Cityn kolmesta parhaasta pelaajasta, O’Hara sanoi talkSPORT-kanavalla.
– Tiedän ihmisten vertaavan häntä aina Gascoigneen, mutta minä katson Fodenia ja ajattelen hänen olevan parempi kuin Gascoigne. Tiedän sen olevan iso lausunto, mutta kyse on vain siitä, millä tavalla hän etenee urallaan, ja pelitavasta. Hän tekee sitä jo nyt isolla näyttämöllä ja on vasta poika.
O’Haran mukaan Fodenille tulee onnistumisia etenkin suurissa peleissä, esimerkiksi Liverpoolia ja Dortmundia vastaan.
– Kun he tarvitsevat jonkun esiin isoilla hetkillä, silloin se on Phil Foden. Hän onnistuu isoilla näyttämöillä ja on tehnyt sitä koko kauden ajan.
LUE MYÖS:
- Marcus Forss on nyt uudessa seurassa – penkillä Uzbekistanissa
- Inter nousi jaettuun sarjakärkeen Veikkausliigassa
- Carlo Ancelotti vahvisti: Neymarin maajoukkueura ohi
- Lamine Yamal nimesi Ballon d’Or -suosikkinsa
- Topi Keskinen iski ensimmäisen maalinsa Tanskan pääsarjassa
- Huuhkajista tuttu hyökkääjä löysi uuden seuran – pian vastassa Cristiano Ronaldo
- KuPS jäi jälleen ilman voittoa – HJK haki pisteen Kuopiosta
- Hämmentävä tilanne – suurseurasta eronnut valmentaja palasikin töihin
- Veikkausliigasta tuttu José Riveiro saanut AIK:n hyvään iskuun – valittiin Allsvenskanin kuukauden valmentajaksi
- Jättisummalla Veikkausliigan jättänyt Ilari Kangasniemi debytoi Leicesterissä
- Huuhkajista tuttu hyökkääjä löysi uuden seuran – pian vastassa Cristiano Ronaldo
- Jättisummalla Veikkausliigan jättänyt Ilari Kangasniemi debytoi Leicesterissä
- Palloliitto: Miesten Suomen Cupin finaalia ei keskeytetty sairauskohtausten takia
- Otto Ruopille ensimmäinen tehopiste Bundesliigassa
- Lamine Yamal nimesi Ballon d’Or -suosikkinsa
- Topi Keskinen iski ensimmäisen maalinsa Tanskan pääsarjassa
- AC Oulu debytoi loppuunmyydyllä uudella stadionillaan – IF Gnistan oli tyly vieras
- Hämmentävä tilanne – suurseurasta eronnut valmentaja palasikin töihin
- Melkoinen veto: 14-vuotias poika debytoi Ykkösliigassa
- 16-vuotias keskikenttäpelaaja loisti Mestarien liigassa – asiantuntijalta hurja vertaus