Veikkausliigan päävalmentajat ja kapteenit äänestivät: Tässä ovat kauden 2021 maalikuningas ja sarjan paras pelaaja – mestarista ei epäselvyyttä
Kuva: Juha Tamminen
Veikkausliiga pyörähtää käyntiin lauantaina. Kauden alla liigaseurojen päävalmentajat ja kapteenit äänestivät sarjan maalikuningasta ja parasta pelaajaa. Lisäksi valmentajilta ja kapteeneilta kysyttiin, mikä seura parantaa eniten viime kaudesta ja mikä seura vie mestaruuden.
Selkeä suosikki Veikkausliigan maalikuninkaaksi on HJK:n hyökkääjä Roope Riski, joka juhli viime kaudella mestaruuden lisäksi maalipörssin voittoa. Riski teki viime kaudella 16 maalia. Maskusta lähtöisin oleva hyökkääjä keräsi äänet kuudelta kapteenilta ja kuudelta valmentajalta.

Nana Boateng sarjan paras ja joukkueelleen tärkein
Viime kaudella erinomaisesti KuPS:n keskikentällä esiintynyt Nana Boateng kerää kunnioitusta veikkausliigajoukkueissa. Kolme päävalmentajaa ja kolme kapteenia äänestivät Boatengin sarjan parhaaksi pelaajaksi. Lisäksi Boateng keräsi eniten ääniä (neljä valmentajaa, kolme kapteenia) myös joukkueelleen arvokkaimpana pelaajana.
IFK Mariehamn ja SJK parantavat
Peräti viisi päävalmentajaa ja kaksi kapteenia olivat sitä mieltä, että ensi kauden eniten parantava joukkue on IFK Mariehamn. Viime kaudella IFK jäi sarjassa yhdeksänneksi. Saarella on kasattu alkavalle kaudelle varsin mielenkiintoinen joukkue. Nimekkäimpiä hankintoja ovat Allsvenskanissa meritoitunut keskikentän pohjapelaaja Mohammed Abubakari, Lahdesta siirtynyt hyökkääjä Vahid Hambo, viime kaudella Helsingin IFK:n riveissä lainalla pelannut Joel Mattsson sekä Ilvekestä siirtynyt Emile Paul Tendeng. Toiseksi eniten luottoa sai SJK, jonka viime kausi oli vaikea. Sarjan toiseksi suurimmalla pelaajabudjetilla operoiva SJK sijoittui viime kaudella seitsemänneksi. Tällä kaudella Jani Honkavaaran SJK:lta odotetaan vähintään paikkaa ylemmässä loppusarjassa. Myös Hakan uskotaan parantavan selvästi viime kaudesta.Mitalit tuttuihin osoitteisiin
Suurin mestarisuosikki kapteenien ja päävalmentajien papereissa on vähemmän yllättäen HJK. Peräti seitsemän päävalmentajaa ja kahdeksan kapteenia uskovat HJK:n mestaruuteen. Kaikki uskovat HJK:n sijoittuvan vähintään toiseksi. HJK:n vahvin haastaja on äänestyksen mukaan KuPS, joka sai kolme mestaruusääntä valmentajilta ja kaksi kapteeneilta. Yhden mestaruusäänen saivat Honka, Inter ja SJK. KuPS ja Inter ovat äänestyksen mukaan suosikkeja kaappaamaan himmeämmät mitalit.LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Mestarien liigan huippuottelusta muodostui toiselle joukkueelle painajainen
- Cristiano Ronaldon paljastus hätkähdyttää: ”Siirto oli lähellä”
- Katso: KuPSin mestaruus saattoi näkyä kymmenien kilometrien päähän Kuopiosta
- Kuopiolaisilta armotonta irvailua Helsingin suuntaan: ”KuPS on se suurseura, joka HJK kuvittelee olevansa”
- St. Johnstone haluaa tehdä jatkosopimuksen Simo Valakarin kanssa – seurapomo: ”Se on selvää”
- Katso: Robin Lod maalinteossa MLS:n pudotuspeleissä
- Kapteeni jättää FF Jaron: ”On aika ottaa seuraava askel urallani”
- Veikkausliigan ottelu viivästyi katsomo-ongelmien takia – HS: Syynä HJK:n kannattajat
- Tähän dramaattiseen hetkeen Suomen mestaruus ratkesi – katso video
- KuPS on Suomen mestari!
- Näin valmentaja kommentoi La Ligassa debytoineen Lucas Bergströmin peliesitystä
- Rasmus Schülleriltä iso HJK-paljastus!
- Tällä hinnalla Huuhkajat saisi nyt ystävyysottelun Argentiinaa vastaan
- Kapteeni jättää FF Jaron: ”On aika ottaa seuraava askel urallani”
- Kuopiolaisilta armotonta irvailua Helsingin suuntaan: ”KuPS on se suurseura, joka HJK kuvittelee olevansa”
- St. Johnstone haluaa tehdä jatkosopimuksen Simo Valakarin kanssa – seurapomo: ”Se on selvää”
- Veikkausliigan ottelu viivästyi katsomo-ongelmien takia – HS: Syynä HJK:n kannattajat
- Kohahduttava väite: Lionel Messi pyysi siirtoa, mutta ei saanut sitä mitä haki
- Tähän dramaattiseen hetkeen Suomen mestaruus ratkesi – katso video
- Robert Taylorin MLS-kausi päättyi pettymykseen