Huuhkajilla upea päivä Italiassa – kutkuttava pudotuspelikevät edessä

Suomalaispelaajilla oli hieno perjantai Italian Serie B:ssä. Tänään pelattiin sarjan toiseksi viimeinen kierros, ja jännitystä riittää reilusti maanantaina pelattavalle sarjan päätöskierrokselle.
Jesse Jorosen Brescia otti kolmannen perättäisen voittonsa, kun se kaatoi Pisan maalein 4-3. Vaikka suomalaismaalivahti joutui antautumaan kolmesti, oli hän yksi Brescian sankareista, sillä Joronen torjui toisella puoliajalla 2-1-tilanteessa Pisan Giuseppe Mastinun ampuman rankkarin. Brescian 3-1-maali syntyi heti torjutun rankkarin jälkeisestä hyökkäyksestä.
Kaikkiaan Joroselle tilastoitiin ottelussa kolme torjuntaa. Rankkareita ottelussa nähtiin peräti kolme, sillä niin Brescia kuin Pisakin onnistuivat kerran 11 metristä. Joronen on saanut otteluraporteissa suuria kehuja kahdesta viimeisestä ottelustaan.
Brescian toinen suomalainen Simon Skrabb oli maaliskuisissa harjoituksissa tulleen jalkavamman takia sivussa, kuten on mitä luultavimmin koko loppukauden.
Serie B:n toinen suomalaisvahti Niki Mäenpää puolestaan pelasi nollapelin, kun Venezia pelasi Pordenonen kanssa maalittoman 0-0-tasapelin. Mäenpää torjui ottelussa kaksi kertaa. Ottelu oli 36-vuotiaalle Mäenpäälle kauden kuudes – ja myös kuudes perättäinen – ja toinen ilman päästettyjä maaleja. Mäenpään saldo peleistä on kaksi voittoa, kolme tasapeliä ja yksi tappio.
Ottelussa Virtus Entella-Chievo Huuhkajien toppari Sauli Väisänen puolestaan teki paluun pelaavaan kokoonpanoon lähes kahden kuukauden tauon jälkeen. Väisänen vaihdettiin kentälle 75. minuutilla. Ottelu oli tuolloin tilanteessa 1-3, ja Chievo myös voitti pelin samoin numeroin.
26-vuotias Väisänen on kärsinyt tällä kaudella paljon loukkaantumisista, ja ottelu oli suomalaiselle vasta kauden kolmas. Kaikkiaan Väisänen on pelannut tällä kaudella vain 125 Serie B -minuuttia. Hän oli Chievon penkillä jo neljässä edellisessä ottelussa, mutta pääsi tänään vihdoin myös kentällä.
Serie B:ssä tullaan näkemään suomalaisittain hyvin kutkuttava loppukausi, sillä nousukarsinnoissa nähdään mahdollisesti jopa kolme suomalaispelaajan seuraa. Paikkansa kuuden joukkueen pudotuspeleissä on jo varmistanut Niki Mäenpään (ja toistaiseksi debytoimattoman Lauri Ala-Myllymäen) Venezia, joka on sarjassa sijalla 5.
[readmore from=Serie-B]
Väisäsen Chievo ja Jorosen ja Skrabbin Brescia ovat puolestaan sijoilla 7 ja 8, viimeisinä joukkueina matkalla nousukarsintoihin. Niiden niskaan hengittää kuitenkin tasapisteissä oleva SPAL, ja kolmen pisteen päässä oleva Reggina. SPAL:in juniorijoukkueessa pelaa 19-vuotias suomalaistoppari Patrik Raitanen.
Ensimmäisenä joukkueena nousun Serie A:han on varmistanut viime vuodet kahden ylimmän sarjatason välillä ylös ja alas matkustanut Empoli. Ennen päätöskierrosta toisessa suoran nousijan paikassa on kiinni Salernitana. Kolmas nousija ratkaistaan nousukarsinnoissa.
1 team promoted (Empoli)
2 fighting for 2nd (Salernitana, Monza)
7 fighting for promotion playoff
1 relegated
7 could end up in relegation playoffs.
Only 2 teams (Cremonese, Frosinone) from 20 cannot be promoted or relegated.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Huuhkajien MM-karsintaottelu keskeytettiin katsojan sairaskohtauksen vuoksi
- Naisten EM-kisat 2025
- Tässä on Huuhkajat Puolaa vastaan – pari muutosta Hollanti-otteluun
- Huuhkajien Arttu Hoskosella raskas päätöskausi Puolassa: ”Vuosi oli aika painajainen”
- Puolalle toinen jättimäinen takaisku ennen Huuhkajat-kohtaamista
- Valioliigassa sensaatiotempussa onnistunut valmentaja hylkäsi Italian A-maajoukkuepestin
- Ennakko MM-karsintaotteluun Suomi-Puola: Kuntopuntari, kommentit, ja mistä näet pelin
- Huuhkajien Jere Uronen kommentoi Robert Lewandowskin poissaoloa – Lukas Hradeckyn upealle merkkipaalulle kehuja: ”Täysin ansaittu”
- Haastattelu: Tanskan alle 21-vuotiaiden maajoukkueen päävalmentaja Steffen Højer kiitteli vuolaasti Pikkuhuuhkajia
- Puolan kapteeni joutui jättämään harjoitukset kesken Helsingin olympiastadionilla
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Doni Arifi nousi Pikkuhuuhkajien EM-ryhmään varalta – usko kantoi epävarmassa tilanteessa: ”Jumalan suunnitelma”
- Haastattelu: Tanskan alle 21-vuotiaiden maajoukkueen päävalmentaja Steffen Højer kiitteli vuolaasti Pikkuhuuhkajia
- Puolan kapteeni joutui jättämään harjoitukset kesken Helsingin olympiastadionilla
- Ennakko MM-karsintaotteluun Suomi-Puola: Kuntopuntari, kommentit, ja mistä näet pelin
- Puolalle toinen jättimäinen takaisku ennen Huuhkajat-kohtaamista
- Valioliigassa sensaatiotempussa onnistunut valmentaja hylkäsi Italian A-maajoukkuepestin
- Ville Tikkanen arvioi Teemu Pukin ja Alex Ringin merkitystä HJK:lle – tämän muutoksen Miika Nuutinen toi päävalmentajana
- Huuhkajien Jere Uronen kommentoi Robert Lewandowskin poissaoloa – Lukas Hradeckyn upealle merkkipaalulle kehuja: ”Täysin ansaittu”