Huuhkajilla upea päivä Italiassa – kutkuttava pudotuspelikevät edessä
Suomalaispelaajilla oli hieno perjantai Italian Serie B:ssä. Tänään pelattiin sarjan toiseksi viimeinen kierros, ja jännitystä riittää reilusti maanantaina pelattavalle sarjan päätöskierrokselle.
Jesse Jorosen Brescia otti kolmannen perättäisen voittonsa, kun se kaatoi Pisan maalein 4-3. Vaikka suomalaismaalivahti joutui antautumaan kolmesti, oli hän yksi Brescian sankareista, sillä Joronen torjui toisella puoliajalla 2-1-tilanteessa Pisan Giuseppe Mastinun ampuman rankkarin. Brescian 3-1-maali syntyi heti torjutun rankkarin jälkeisestä hyökkäyksestä.
Kaikkiaan Joroselle tilastoitiin ottelussa kolme torjuntaa. Rankkareita ottelussa nähtiin peräti kolme, sillä niin Brescia kuin Pisakin onnistuivat kerran 11 metristä. Joronen on saanut otteluraporteissa suuria kehuja kahdesta viimeisestä ottelustaan.
Brescian toinen suomalainen Simon Skrabb oli maaliskuisissa harjoituksissa tulleen jalkavamman takia sivussa, kuten on mitä luultavimmin koko loppukauden.
Serie B:n toinen suomalaisvahti Niki Mäenpää puolestaan pelasi nollapelin, kun Venezia pelasi Pordenonen kanssa maalittoman 0-0-tasapelin. Mäenpää torjui ottelussa kaksi kertaa. Ottelu oli 36-vuotiaalle Mäenpäälle kauden kuudes – ja myös kuudes perättäinen – ja toinen ilman päästettyjä maaleja. Mäenpään saldo peleistä on kaksi voittoa, kolme tasapeliä ja yksi tappio.
Ottelussa Virtus Entella-Chievo Huuhkajien toppari Sauli Väisänen puolestaan teki paluun pelaavaan kokoonpanoon lähes kahden kuukauden tauon jälkeen. Väisänen vaihdettiin kentälle 75. minuutilla. Ottelu oli tuolloin tilanteessa 1-3, ja Chievo myös voitti pelin samoin numeroin.
26-vuotias Väisänen on kärsinyt tällä kaudella paljon loukkaantumisista, ja ottelu oli suomalaiselle vasta kauden kolmas. Kaikkiaan Väisänen on pelannut tällä kaudella vain 125 Serie B -minuuttia. Hän oli Chievon penkillä jo neljässä edellisessä ottelussa, mutta pääsi tänään vihdoin myös kentällä.
Serie B:ssä tullaan näkemään suomalaisittain hyvin kutkuttava loppukausi, sillä nousukarsinnoissa nähdään mahdollisesti jopa kolme suomalaispelaajan seuraa. Paikkansa kuuden joukkueen pudotuspeleissä on jo varmistanut Niki Mäenpään (ja toistaiseksi debytoimattoman Lauri Ala-Myllymäen) Venezia, joka on sarjassa sijalla 5.
[readmore from=Serie-B]
Väisäsen Chievo ja Jorosen ja Skrabbin Brescia ovat puolestaan sijoilla 7 ja 8, viimeisinä joukkueina matkalla nousukarsintoihin. Niiden niskaan hengittää kuitenkin tasapisteissä oleva SPAL, ja kolmen pisteen päässä oleva Reggina. SPAL:in juniorijoukkueessa pelaa 19-vuotias suomalaistoppari Patrik Raitanen.
Ensimmäisenä joukkueena nousun Serie A:han on varmistanut viime vuodet kahden ylimmän sarjatason välillä ylös ja alas matkustanut Empoli. Ennen päätöskierrosta toisessa suoran nousijan paikassa on kiinni Salernitana. Kolmas nousija ratkaistaan nousukarsinnoissa.
1 team promoted (Empoli)
2 fighting for 2nd (Salernitana, Monza)
7 fighting for promotion playoff
1 relegated
7 could end up in relegation playoffs.
Only 2 teams (Cremonese, Frosinone) from 20 cannot be promoted or relegated.
- Joel Pohjanpalon Palermo pelaa loistavaa syyskautta – matkalla Serie A:han?
- Gennaro Gattuson Lazio hurjassa vireessä – silti 70 000 katsojan stadion ammottaa tyhjyyttään
- Haastattelu: Rasmus Karjalainen luottavaisin mielin kohti HJK-ottelua: ”Lähdetään voittamaan”
- Haastattelu: Petteri Pennanen ei koe KuPSin ansaitsevan mestaruutta
- Virallista: Alexander Ring lopettaa pelaajauransa
- KuPSille valtava pettymys – Miika Nuutinen: ”Aika sanaton fiilis”
- AC Oulu kaatoi KuPSin – tunteet kuumenivat
- Kaká herkistyi San Sirolla – AC Milanilta upea kunnianosoitus
- Helmareilla isot rahat pelissä – Fifa korottamassa naisten MM-kisakorvauksia
- Ville Kosken Alavés sai kylmää kyytiä Barcelonan vieraana
- AC Oulu kaatoi KuPSin – tunteet kuumenivat
- Haastattelu: Petteri Pennanen ei koe KuPSin ansaitsevan mestaruutta
- KuPSille valtava pettymys – Miika Nuutinen: ”Aika sanaton fiilis”
- Nyt näkee huippujalkapalloa ilmaiseksi! – Viaplaylta kova tiedote
- Ville Kosken Alavés sai kylmää kyytiä Barcelonan vieraana
- Lionel Messin pelikielto peruttiin: ”Hänen kaltaisensa pelaajan kohdalla”
- Näin lähellä Kylian Mbappé oli Ballon d’Oria – äänet paljastuivat
- Helmareilla isot rahat pelissä – Fifa korottamassa naisten MM-kisakorvauksia
- Kaká herkistyi San Sirolla – AC Milanilta upea kunnianosoitus
- Suurseurojen välinen ottelu myrskyn silmässä – boikottia vaaditaan
