Seksuaalisesta häirinnästä syytetty legendaarinen maalitykki löysi uuden työpaikan Intiasta

© Kuva: Getty Images

Espanjan maajoukkueen kautta aikain paras maalintekijä David Villa on saanut uusia töitä Intian Superliigan Odisha FC -seurasta. Urallaan 59 A-maaottelumaalia paukutellut hyökkääjä aloittaa työt Odishan globaalien jalkapallotoimintojen johtajana.

39-vuotias maailman- ja euroopanmestari muodostaa Odisha FC:n teknisen komitean yhdessä kahden muun espanjalaisen, Josep Gombaun ja Victor Oñaten kanssa. Myös seuran kuntovalmentaja on espanjalainen Joan Casanova.

Gombau on yksi seuran kuudesta ex-valmentajasta joukossa, josta löytyy paljon tutumpiakin nimiä. Seuran edustusjoukkuetta ovat nimittäin valmentaneet aiemmin brassilegenda Roberto Carlos, italialainen Gianluca Zambrotta sekä Huuhkajien entinen valmentaja Stuart Baxter, joka valmensi Odishaa kesäkuusta 2020 viime helmikuuhun. Vuoteen 2019 saakka Odisha FC tunnettiin nimellä Delhi Dynamos FC, mutta tuolloin seura muutti New Delhistä pois Odishan kaupunkiin.

– Yritän tuoda kokemukseni seuraan. En tietenkään ole pelannut Intiassa, mutta olin ammattilainen 20 vuoden ajan ja sitä ennen akatemiassa. Yritän hyötyä jalkapallokokemuksestani kaikissa projekteissa, joihin sitoudumme, Villa kommentoi uutta työpaikkaansa, jossa hän aloittaa välittömästi.

Sporting Gijónin kasvatti Villa edusti urallaan Real Zaragozaa, Valenciaa, Barcelonaa, Atlético Madridia, New York Cityä, Melbourne Cityä ja Vissel Kobea, kunnes lopetti uransa vuonna 2020. Maajoukkuemestaruuksien lisäksi hän voitti muun muassa kolmesti La Ligan, kerran Mestarien liigan ja yhden kerran EM-kisojen maalikuninkuuden.

David Villa oli MLS-seura New York City FC:n ensimmäinen kapteeni, jonka seuraajaksi valittiin myöhemmin suomalainen Alexander Ring. Villa on myös edelleen NYCFC:n historian paras maalintekijä.

New Yorkiin liittyy myös viime kesänä esille noussut kohu, kun eräs seuran entinen harjoittelija syytti David Villaa jatkuvasta seksuaalisesta häirinnästä. Villa kiisti syytökset jyrkästi, eikä väitteiden ja tapahtumien tutkinta liene kaikilta osin vielä valmistunut. Kyseinen harjoittelija, Skyler Badillo antoi lokakuussa The Athleticille laajan haastattelun New York City FC:ssä kokemistaan kokemuksista ja David Villan käytöksestä. Maksumuurin takana oleva juttu löytyy täältä.

Lähteet: AS ja Transfermarkt


Suomi johtaa Belgiaa vastaan 5-0! Jos johto pitää saat eurolla viisikymppiä!

1. Siirry Unibetille.
2. Aseta 1€ panos Suomelle viiden maalin tasoituksella
3.  Jos Suomen johto pitää saat 50€!