EM-kisat 2021 -ennakko – lohko E: Espanja oli suuri suosikki, kunnes kapteenilla todettiin koronavirus – maailman paras keskushyökkääjä mahdottoman edessä
Kuva: Getty Images
EM-kisojen E-lohko aloittaa urakkansa 14. kesäkuuta. Espanja on periaatteessa ehdoton ennakkosuosikki, mutta lohko on kaiken kaikkiaan kovatasoinen. Muut maat ovat Puola, Ruotsi ja Slovakia.
Espanja joutui antamaan muille tasoitusta jo kisojen alla, kun kapteeni Sergio Ramos ei ehtinyt kuntoutua turnaukseen. Loukkaantumisten vuoksi kisat jäävät väliin myös Dani Carvajalilta ja Ansu Fatilta. Eikä tuossa vielä kaikki: Espanjan päävalmentaja Luis Enrique teki myös hyvin yllättäviä valintoja ja otti lopulta mukaan vain 24 pelaajaa, vaikka säännöt olisivat sallineet 26 pelaajan kokoonpanon.
Espanjassa hämmästeltiin, miten kisakoneesta jäivät ulos esimerkiksi Nacho, Mario Hermoso, Iago Aspas ja Jesús Navas. Real Madridista ei ole joukkueessa ketään! Tällaista ei ole koskaan ennen nähty. Nyt ollaan tilanteessa, jossa Atlético Madridin monipuolisuusihme Marcos Llorente on mukana käytännössä oikeana pakkina.
Ja sitten tuli vielä korona. Kapteeniksi nimetty Sergio Busquets antoi positiivisen näytteen. Sen jälkeen tuli vielä tieto, että myös Diego Llorente on COVID-19:n kourissa. Varamiehiä on hälytetty harjoittelemaan, jos tartuntoja tulee lisää. Joukkue harjoittelee nyt kahdeksan pelaajan ryhmissä.
Espanjan terveysviranomaiset ottivat tapaukset sen verran tosissaan, että joukkueelle löytyi lopulta rokotteet, vaikka alunperin joukkuetta ei suostuttu rokottamaan.
E-lohko on joutunut todelliseen koronakurimukseen, sillä myös Ruotsin joukkueessa on todettu kaksi koronatartuntaa. Juventuksen Dejan Kulusevski sekä Mattias Svanberg antoivat positiivisen koronatestituloksen aivan kisojen alla. Ruotsin joukkue on jatkanut yhteisharjoittelua tapauksista huolimatta, mutta ilman kontaktia.
On tässä paljon muutakin mielenkiintoista luvassa. Herra Zlatan esimerkiksi. Tässä on ehditty vuosien varrella kohista, kun Zlatan on pelannut Ruotsin maajoukkueessa. On ehditty myös kohista, kun Zlatan ei ole pelannut. Viiden vuoden tauon jälkeen Zlatan lopulta palasi maaliskuussa maajoukkueeseen 39-vuotiaana.

Miten karsinnat sujuivat?
Espanja Espanja pelasi karsintansa lohkossa F. Se oli kevyttä kauraa alusta lähtien. Kymmenen ottelua, kahdeksan voittoa, kaksi tasapeliä ja lohkovoitto maalierolla 31-5. Karsintojen lopussa kone alkoi hieman yskähdellä, kun Espanja pelasi peräkkäiset tasapelit Norjaa ja Ruotsia vastaan. Toisaalta noissa otteluissa Luis Enrique myös kokeili sellaisiakin pelaajia, jotka eivät lopulliseen kisaryhmään yltäneet. Kokeiluja saattoi muutenkin tehdä, kun karsintalohkon muut maat olivat Romania, Färsaaret ja Malta. Esimerkiksi kahdessa viimeisessä karsintapelissään Espanja tuhosi ensin Maltan 7-0 ja perään Romanian 5-0. Viime vuoden Nations Leaguessa ja harjoitusotteluissa Espanja joutui tyytymään tavallista useammin johonkin muuhun kuin voittoon. Toisaalta vastustajatkin olivat keskimäärin huomattavasti kovempia. Kahdeksan ottelua, kolme voittoa, neljä tasapeliä ja tappio. Yllättäen tappio Ukrainalle ja tasapeli Sveitsiä vastaan, mutta sitten taas toisaalta jos pelaa tasan Saksaa, Hollantia ja Portugalia vastaan, niin ei sitä voi fiaskona pitää. Viime vuoden marraskuussa nähtiin myös erikoinen Nations League -ottelu, kun Espanja murjoi Saksan 6-0.
Seuraa näitä
Uuden ajan Espanja – jos La Furia Roja koskaan pääsee karanteenista Suomessa hieman kohkattiin Juhani Ojalan jäämisestä kisajoukkueen ulkopuolelle. Se ei ole mitään siihen sirkukseen verrattuna, mitä valinnat Espanjassa aiheuttivat. Ei yhtään Real Madridin pelaajaa mukana, skandaali! Luis Enrique teki valinnoillaan selväksi, että nyt joukkuetta uudistetaan isosti. Vanhasta kaartista ovat jäljellä oikeastaan vain korontartunnan saanut Sergio Busquets, Jordi Alba, César Azpilicueta ja David de Gea. Espanja sai aivan viime hetkillä melkoisen vahvistuksen, kun Manchester Cityn toppari Aymeric Laporte onnistui vaihtamaan Ranskasta Espanjaan. Pelin perusperiaatteet ovat edelleen hyvin espanjalaiset. Puolustuksessa on hyvin pallovarmoja pelaajia ja keskikenttä on täynnä syöttötaitoa. Nyt kuitenkin joukkueessa on myös enriquemäistä suoraviivaisuutta. Ääriesimerkkinä toiminee täsmäase Adama Traoré, joka saattaa päästä loppuhetkillä irti, jos selustaan tarvitaan juoksijoita. Mielenkiinnolla kannattaa myös seurata sentteritilannetta. Álvaro Morata on periaatteessa aloittava kärki, mutta penkillä saumaa vaanii Gerard Moreno, jolla on alla aivan erinomainen kausi. Nyt ihan alkajaisiksi Espanjan pitäisi kuitenkin selvittää vastustajista mikroskooppisin. Joukkue kun on Busquetsin ja Llorenten koronatartuntojen vuoksi karanteenissa ja on hieman epäselvää, milloin karanteeni päättyy. Kuinka pitkälle Robert Lewandowski voi Puolan raahata? Puolalla on hyvä joukkue. Ei missään nimessä huono, muttei missään nimessä erinomainenkaan. Yksi erityinen ase joukkueella on: maailman paras keskushyökkääjä. Robert Lewandowski on pelannut nyt jo lukuisia erittäin hyviä kausia, mutta yhä vain taso on noussut. Päättyneellä kaudella Lewandowski kiskoi käsittämättömät 41 maalia Bundesliigassa. Hän rikkoi sarjan kaikkien aikojen yhden kauden maaliennätyksen ja nappasi ylivoimaisesti nimiinsä Euroopan sarjojen parhaalle maalintekijälle jaettavan Kultaisen kengän.
Seuraa tätä peliä
Perjantai 23.6. klo 19: Ruotsi-Puola Ennakkoon ajatellen tämä on ottelu, jossa ratkaistaan toinen suora jatkoonmenijä. Kaiken lisäksi tämä peli on lohkovaiheen viimeisen kierroksen ottelu. Ruotsi ilman Zlatania vastaan Lewandowskilla varustettu Puola. Sentteriosastolla ero on siis valtava. [readmore from=em2021] On aivan mahdollista, että Ruotsi tai Puola on jo ennen tätä ottelua hyvissä asemissa. Ruotsi kun esimerkiksi pääsee pelaamaan heti koronakaranteenissa parhaillaan olevaa Espanjaa vastaan. Toisaalta on hyvin todennäköistä, että tässä Ruotsin ja Puolan välisessä ottelussa pelataan vähintään yhdestä jatkopaikasta.Joukkueiden kokoonpanot
Pääset katsomaan alla olevista linkeistä joukkueiden kokoonpanot.Arvio E-lohkon järjestyksestä
- Espanja (jatkoon)
- Puola (jatkoon)
- Ruotsi (jatkoon lohkokolmosena)
- Slovakia
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Gert Remmel sai huippupestin
- Televisiointi: Huuhkajat kohtaa Unkarin – näin näet ottelun suorana
- Huuhkajien erikoistilannevalmentaja liittyy Jani Honkavaaran valmennustiimiin
- AL: Ilves-pomo paljasti – näin seura aikoo reagoida heikkoon alkukauteen
- Italian uusi päävalmentaja liikuttui kyyneliin – taustalla koskettava tarina
- Sveitsin MM-tähdeltä evätty pääsy Yhdysvaltoihin!
- Yllätyssiirto lähellä: Hollannin MM-tähti haluaa Real Madridiin – neuvottelut pitkällä
- Haastattelu: Yhdysvalloissa pelaava Matti Peltola kertoi – tämä asia tulee puhuttamaan MM-kisoissa
- Pian jytisee – Ibrahima Konaté lähellä siirtoa megaluokan seuraan!
- Suru-uutinen: Ex-maajoukkuepelaaja menehtyi liikenneonnettomuudessa
- Sveitsin MM-tähdeltä evätty pääsy Yhdysvaltoihin!
- Lehti: Eurooppalaisseura kiinnostunut hankkimaan Topi Keskisen
- Huuhkajat haki nopeaa revanssia Saksasta – näin kävi uusintaottelussa
- Yllätyssiirto lähellä: Hollannin MM-tähti haluaa Real Madridiin – neuvottelut pitkällä
- Haastattelu: Yhdysvalloissa pelaava Matti Peltola kertoi – tämä asia tulee puhuttamaan MM-kisoissa
- AL: Ilves-pomo paljasti – näin seura aikoo reagoida heikkoon alkukauteen
- Italian uusi päävalmentaja liikuttui kyyneliin – taustalla koskettava tarina
- Pian jytisee – Ibrahima Konaté lähellä siirtoa megaluokan seuraan!
- Suru-uutinen: Ex-maajoukkuepelaaja menehtyi liikenneonnettomuudessa
- Haastattelu: Toni Korkeakunnas kohtasi positiivisen yllätyksen Liettuassa – ”En olisi ikinä kuvitellut olevani täällä, mutta…”