IL: Uutinen Juhani Ojalan EM-joukkueesta pudotuksesta tuli agentille puun takaa – ”Toivottavasti ei negatiivista vaikutusta ryhmädynamiikkaan”

Huuhkajien EM-joukkuevalinnoissa nähtiin tiistai-iltana muutama yllätys, kun Juhani Ojalalle, Albin Granlundille ja Niko Hämäläiselle ei löytynyt paikkaa joukkueesta. Suomi valitsi joukkueeseen kymmenen puolustajaa, mutta edellämainittu kolmikko joutui pettymään.
Kokenut 31-vuotias Ojala myönsi jo MTV Urheilun haastattelussa pettyneensä pahasti Markku Kanervan ratkaisuun. Nyt myös Ojalan agentti Teemu Turunen on puhunut suojattinsa rannalle jäämisestä Iltalehdelle. Turunenkaan ei ymmärrä tehtyä ratkaisua. Iltalehden juttu löytyy täältä.
– Se oli tosi iso yllätys. Se tuli ihan täysin puun takaa, Teemu Turunen toteaa.
– Jude on ollut tällä kaudella kaikkien tilastojen valossa Tanskan Superliigassa erinomainen, ja maajoukkueessakin hän on hoitanut hommansa erittäin hyvin.
Turusen mukaan sekä maajoukkuetta seuraavat kannattajat että Ojalan seurajoukkueen Vejlen edustajat yllättyivät päätöksestä huomattavasti.
– Seura ajatteli, että Jude ei välttämättä kuuluisi avaukseen, mutta olisi lähellä sitä. Siellä oletettiin, että hän pelaa turnauksessa ja on tärkeä palanen joukkuetta, Turunen kommentoi keskusteltuaan Vejlen urheilutoimenjohtajan kanssa.
Ojalan agentti ilmaisee myös huolensa siitä, että kokeneen ja ammattimaisen topparin pudotuksella voisi olla ikävää vaikutusta jopa Huuhkajien joukkuehenkeen.
[readmore from=Huuhkajat]
– Toivottavasti tällä ei ole ryhmädynamiikan kanssa negatiivista vaikutusta, koska Jude on kokeneena pelaajana ollut pitkään mukana ja ollut tärkeä palanen joukkuetta.
– Tällainen on kerran elämässä -mahdollisuus – varsinkin suomalaiselle jalkapalloilijalle, joka on tuon ikäinen.
Turunen on toiminut Ojalan agenttina helmikuusta 2017 lähtien.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Tähtihyökkääjä jättää VPS:n – siirtyy Saksaan
- Jättimäinen pettymys! Helmareiden unelma kaatui viime metreillä
- HJK:lle karmea nöyryytys – europelit vaarassa katketa lyhyeen
- Suurseura löylytti Ilvestä! Yhdeltä pelaajalta hurjat tehot
- SJK:n europelit alkoi pettymyksellä
- Ranskalainen supertähti siirtyy Saudi-Arabiaan
- Lionel Messi teki jälleen yhden ennätyksen MLS-liigassa. Meneekö tuossa itsekin jo laskuissa sekaisin?
- Katso: Humanoidirobotit ottivat yhteen jalkapallon merkeissä – lopputulos oli karu
- Vatikaani saa oman jalkapalloseuran – kuka tahansa voi hakea mukaan kokoonpanoon
- WP: Huumeparoni piileskeli virkavaltaa pelaamalla ammattijalkapalloa
- HJK:lle karmea nöyryytys – europelit vaarassa katketa lyhyeen
- Lionel Messi teki jälleen yhden ennätyksen MLS-liigassa. Meneekö tuossa itsekin jo laskuissa sekaisin?
- Suurseura löylytti Ilvestä! Yhdeltä pelaajalta hurjat tehot
- Katso: Humanoidirobotit ottivat yhteen jalkapallon merkeissä – lopputulos oli karu
- Jättimäinen pettymys! Helmareiden unelma kaatui viime metreillä
- SJK:n europelit alkoi pettymyksellä
- Lähde: Oliver Antman kiinnostaa Belgian suurseuroja
- Ranskalainen supertähti siirtyy Saudi-Arabiaan
- Lehti: Jordan Hendersonin ja Ajaxin tiet eroavat
- FC Inter vahvisti tärkeän sopimusuutisen