Barcelona, Real Madrid ja Juventus edelleen mukana Euroopan Superliigassa – seurakolmikon voittama erä UEFAA vastaan voi herättää kuopatun hankkeen jälleen eloon
Kuva: Getty Images
Barcelona, Real Madrid ja Juventus seisovat edelleen Euroopan Superliigan takana. Espanjan ja Italian suurseurat julkaisivat yhteisen tiedotteen tuesta hanketta kohtaan.
Seurat voittivat perjantaina tärkeän oikeudenkäynnin UEFAA vastaan. Tuomioistuin Madridissa on päättänyt, että Euroopan jalkapalloliiton suunnittelemat kurinpitotoimenpiteet 12 perustajaseuraa vastaan tulee kumota.
Tapaus siirtyy seuraavaksi Luxemburgiin Euroopan tuomioistuimen käsittelyyn.
12 Euroopan suurseuraa vahvisti itsensä huhtikuun 18. päivä Euroopan Superliigan perustajajäseniksi. Turnaus kaatui 72 tuntia perustamisen jälkeen yhdeksän joukkueen vetäydyttyä hankkeesta kannattajien protestien, UEFA:n ja FIFA:n vastustusten ja Britannian hallinnolta sekä kuninkaallisperheeltä saadun paineen vuoksi.
Nämä yhdeksän seuraa Manchester United, Chelsea, Liverpool, Tottenham, Arsenal, Atlético Madrid, Internazionale ja AC Milan saivat jokainen UEFA:lta seitsemän miljoonan punnan sakot ja viiden prosentin pudotuksen palkintorahoistaan.
Espanjan tuomioistuin päätti, että nämä rangaistukset ja kurinpitotoimenpiteet hankkeessa edelleen mukana olevia Barcelonaa, Juventusta ja Real Madridia vastaa tulee kumota.
– FC Barcelona, Juventus ja Real Madrid ovat tyytyväisiä oikeuden päätöksestä kumota UEFA:n kurinpitotoimenpiteet jokaista Euroopan Superliigan perustajaseuraa vastaan, seurat ilmoittivat yhteistiedotteessa.
– Oikeus tukee Euroopan Superliigan tukijoiden valitusta UEFA:n pyyntöön ja varoittaa UEFA:aa päätöksen noudattamatta jättämisen voivan johtaa sakkoihin ja rikokseen.
– On meidän velvollisuus kertoa, että UEFA on haalinut itselleen yksinoikeuden hallinnoida Euroopan jalkapallokilpailuja. Tämä monopolinen asema vahingoittaa jalkapalloa.
Lähde: Sky Sports
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- KuPS saa merkittävän summan eurojytkystään – tässä ovat jatkomahdollisuudet
- KuPS jysäytti jättimäisen voiton!
- Ruma tappio Mestarien liigassa – potkut tuli
- IFK Mariehamnilta valmentajauutisia
- Slovan Bratislavan valmentaja kertoi mielipiteensä KuPSista
- Simo Valakari puhui tulevaisuudestaan St. Johnstonessa
- Graham Potter jätti konkarivahdin ulos Ruotsin maajoukkueesta: ”Tämä on minun päätös”
- Saudi-Arabia haastaa Euroopan hegemoniaa uudella rintamalla – OFC kiistää
- HJK hankki eurokentiltä himoitun päänahan
- PSG:n supertähdet joutuivat jättämään huippuottelun kesken – tämä tiedetään nyt
- Hurja väite supersuositulta sometililtä: Bayern Münchenin ylivoiman juurisyy on Teemu Pukki
- HJK hankki eurokentiltä himoitun päänahan
- Kommentti: Fabrizio Romano edustaa kaikkea sitä, mikä journalismissa on pielessä
- Slovan Bratislavan valmentaja kertoi mielipiteensä KuPSista
- Jacob Friis nimesi Huuhkajat marraskuun maaotteluihin – FC Interin pelaaja ensimmäistä kertaa mukana
- PSG:n supertähdet joutuivat jättämään huippuottelun kesken – tämä tiedetään nyt
- Graham Potter jätti konkarivahdin ulos Ruotsin maajoukkueesta: ”Tämä on minun päätös”
- Simo Valakari puhui tulevaisuudestaan St. Johnstonessa
- Mika Lehkosuo nimesi Pikkuhuuhkajat marraskuun tärkeisiin karsintaotteluihin
- Kuopiolaisilta armotonta irvailua Helsingin suuntaan: ”KuPS on se suurseura, joka HJK kuvittelee olevansa”