Hollannin EM-kisat päättyivät ehkä pettymykseen, mutta muutama joukkueen pelaaja sai niistä oivan näyteikkunan uralleen. Donyell Malenin ja Denzel Dumfriesin nimet varmasti olivat jo ennen turnausta monen seuran listoilla, mutta nyt teiden jatkuminen PSV Eindhovenista vaikuttaa jo melko varmalta.

Eredivisie-seuran valmentaja Roger Schmidt pitää kaksikon lähtöä selvänä.

– En enää usko heidän palaavan (harjoituskeskus) De Herdgangiin. Oli jo aiemmin selvää, että he haluavat siirtyä ulkomaille.

Dumfriesin sopimuksessa on Goalin tietojen mukaan 15 miljoonan euron siirtopykälä, ja puolustajasta kiinnostuneita seuroja ovat ainakin Internazionale, Everton ja Bayern München. Internazionale tähyilee tästä korvaajaa Paris Saint-Germainiin siirtyvälle Achraf Hakimille. Vastaavasti on huhuttu Borussia Dortmundin miettivän Malenin hankkimista paikkaamaan Manchester Unitediin siirtyvää Jadon Sanchoa.