HJK tiedotti taas uudesta pelaajahankinnasta – nyt haaviin tarttui Ilveksen puolustaja

© Kuva: Juha Tamminen

Helsingin Jalkapalloklubi on tiedottanut jälleen yhdestä uudesta pelaajahankinnasta.

Tampereen Ilvestä heinäkuusta 2017 lähtien edustanut Baba Mensah on tehnyt HJK:n kanssa kuluvan kauden kattavan sopimuksen, johon sisältyy optio ensi kaudesta.

26-vuotias puolustaja on hankittu vahvistamaan Ykkösessä putoamista vastaan taistelevaa Klubi 04:sta ja antamaan näyttöjä tulevaa kautta varten.

Artikkeli jatkuu upotuksen jälkeen.

– Mensah on iso ja vahva puolustuspään johtaja. Kokenut pelaaja vahvistaa nuorta joukkuetta sen jokaisella osa-alueella, kertoo HJK:n pelaajatarkkailija Henri Määttä seuran verkkosivuilla.

– Kaikilla HJK Klubi 04:n pelaajilla on näkymä edustusjoukkueeseen. Myös Baba taistelee tästä pelipaikasta tosissaan. Seuran tavoite on säilyttää Ykkösen sarjapaikka taatakseen laadukas pelaajakehitys myös jatkossa. Kesän hankinnat tukevat seuran yhteistä tavoitetta.

Ghanan A-maajoukkuetta yhden ottelun verranut edustanut Mensah pelasi Ilveksessä yhteensä 48 ottelua. Hän juhli tamperelaisseuran kanssa Suomen Cupin voittoa vuonna 2019, jolloin hänet valittiin myös Veikkausliigan tähdistöön.