Suomi ja Wales tasapeliin Helsingissä – Huuhkajien maalivahdilta upea debyytti

Suomen miesten A-maajoukkue pelasi keskiviikkona 0-0-tasapelin Walesia vastaan harjoitusottelussa Helsingin Olympiastadionilla.
Wales otti aluksi pelin hienoiseen hallintaan, mutta suurta uhkaa se ei Suomen maalilla aiheuttanut. Huuhkajien kaksi ensimmäistä laukausta lähtivät Fredrik Jensenin jalasta, mutta hänen vetonsa pysähtyi kummallakin kerralla puolustajan kinttuihin.
Peliä oli takana 23 minuuttia, kun Walesille vihellettiin pilkku. Brennan Johnson eteni oikealta laidalta rangaistusalueelle ja Nicholas Hämäläinen liukui häneltä jalat alta sääntöjen vastaisesti. Pilkkuvastuun otti Harry Wilson, joka laukaisi kohti vasenta alakulmaa, mutta debyyttiotteluaan Suomen maalilla pelannut Carljohan Eriksson torjui walesilaisen yrityksen.
Artikkeli jatkuu videon alla. Jos video ei näy, voit katsoa sen TÄÄLTÄ.
Tauolle mentäessä kummallekin joukkueelle oli kirjattu kolme maalintekoyritystä.
Huuhkajat teki tauolla yhden vaihdon: vasempana laitahyökkääjänä pelannut Jasin Assehnoun teki tilaa keskikenttäpelaaja Urho Nissilälle, joka pääsi debytoimaan. Erikssonin ja Nissilän lisäksi ensimmäisen A-maaottelunsa pelasi myös oikeana laitahyökkääjänä aloittanut Santeri Hostikka.
Ottelun ensimmäinen varoitus nähtiin 55. minuutilla, kun Glen Kamaran oli rikottava pallonmenetyksen jälkeen Walesin pelaajaa. Seuranneesta vapaapotkusta Eriksson kirjautti itselleen jälleen yhden torjunnan.
Toisella puoliskolla lähempänä maalintekoa oli Wales. Vieraiden kenties paras paikka tuli 81. minuutilla, kun Rubin Colwill sai kurotettua jalkansa keskitykseen noin viiden metrin päässä Suomen verkosta, mutta osuma palloon oli huono, ja peliväline meni maalin ohi.
Viisi minuuttia myöhemmin Suomi heilutti verkkoa toisessa päädyssä, kun Pyry Soiri ujutti pallon ohi maalivahti Wayne Hennesseyn. Paitsioliputus pelasti kuitenkin Walesin takaiskulta.
Huuhkajien maaottelut jatkuvat MM-karsintojen merkeissä. Ensi lauantaina Helsinkiin saapuu vieraaksi Kazakstan, ja ensi viikon tiistaina Suomi pelaa Ranskan vieraana Lyonissa.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Jättimäinen pettymys! Helmareiden unelma kaatui viime metreillä
- HJK:lle karmea nöyryytys – europelit vaarassa katketa lyhyeen
- Suurseura löylytti Ilvestä! Yhdeltä pelaajalta hurjat tehot
- SJK:n europelit alkoi pettymyksellä
- Ranskalainen supertähti siirtyy Saudi-Arabiaan
- Lionel Messi teki jälleen yhden ennätyksen MLS-liigassa. Meneekö tuossa itsekin jo laskuissa sekaisin?
- Katso: Humanoidirobotit ottivat yhteen jalkapallon merkeissä – lopputulos oli karu
- Vatikaani saa oman jalkapalloseuran – kuka tahansa voi hakea mukaan kokoonpanoon
- WP: Huumeparoni piileskeli virkavaltaa pelaamalla ammattijalkapalloa
- Lyon sai pelastavan päätöksen – sarjapaikka säilyy sittenkin
- HJK:lle karmea nöyryytys – europelit vaarassa katketa lyhyeen
- Suurseura löylytti Ilvestä! Yhdeltä pelaajalta hurjat tehot
- Lionel Messi teki jälleen yhden ennätyksen MLS-liigassa. Meneekö tuossa itsekin jo laskuissa sekaisin?
- Jättimäinen pettymys! Helmareiden unelma kaatui viime metreillä
- Katso: Humanoidirobotit ottivat yhteen jalkapallon merkeissä – lopputulos oli karu
- SJK:n europelit alkoi pettymyksellä
- Lähde: Oliver Antman kiinnostaa Belgian suurseuroja
- FC Inter vahvisti tärkeän sopimusuutisen
- Ranskalainen supertähti siirtyy Saudi-Arabiaan
- Lehti: Jordan Hendersonin ja Ajaxin tiet eroavat