Brasilialaispelaajalle kahden vuoden pelikielto – potkaisi tuomaria päähän ja joutui pidätetyksi
Brasilialaispelaaja William Ribeiro on saanut kahden vuoden pelikiellon potkaistuaan erotuomaria päähän kesken ottelun, kertoo Goal.
Sao Paulo de Rio Grandea edustanut Ribeiro, 30, hermostui tuomarille lokakuun alussa ottelussa Guarani de Venancio Airesia vastaan, kun oikeudenjakaja ei viheltänyt Ribeiron joukkueelle vapaapotkua. Ribeiro potkaisi tuomaria kahdesti – toisella kerralla päähän, kun tuomari makasi maassa ensimmäisen potkun jäljiltä.
Kummankin joukkueen pelaajat viittilöivät nopeasti lääkintäjoukot kentälle ja tajuton tuomari vietiin sairaalaan, josta hän pääsi pois seuraavana päivänä. Ribeiro pidätettiin stadionilla, ja tuolloin kerrottiin, että häntä syytetään murhan yrityksestä. Goalilla ei ole syytteestä uutta kerrottavaa.
Sao Paulo de Rio Grande purki Ribeiron sopimuksen heti tapahtuneen jälkeen.
– Kentällä oli paljon ongelmia. Tein virheen, eikä tekoni ollut oikein. Olen todella pahoillani. Minulla sumeni silmissä. En pysty selittämään, mitä minulle tapahtui. Etsin jopa psykologista hoitoa, kommentoi Ribeiro kuultuaan kurinpitokomitean päätöksen hänen pelikiellostaan.
Voit katsoa videon tilanteesta alta. Jos video ei näy, voit katsoa sen tästä linkistä.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Mestarien liigasta iso tieto – esitysoikeudet vaihtavat osoitetta Suomessa
- Pikkuhuuhkajien pelaaja saatetaan nähdä kesän MM-kisoissa
- Pelaajat syyttävät saudiliigan järjestelevän mestaruutta törkeästi Cristiano Ronaldolle – nyt CR7 avasi suunsa
- Valioliigajoukkue nimesi päävalmentajakseen Michael Jacksonin
- Suositaanko Cristiano Ronaldon seuraa? – tähtitoppari raivostui
- Mika Ääritalo nousi esiin Turkin sosiaalisessa mediassa – fanit ryntäsivät puolustamaan TPS-ikonia
- Keskiviikko tuotti pienoisen pettymyksen FC Interille ja HJK:lle
- Tammelan stadion pääsi harvalukuiseen joukkoon
- MM-kisoissa kokeillaan lisää uusia sääntöjä – sääntöjen rikkomisesta punainen kortti
- Kommentti: Nora Heroumin paikka ei ole Mestarien liiga -lähetyksessä
- Kommentti: Nora Heroumin paikka ei ole Mestarien liiga -lähetyksessä
- Mika Ääritalo nousi esiin Turkin sosiaalisessa mediassa – fanit ryntäsivät puolustamaan TPS-ikonia
- Tammelan stadion pääsi harvalukuiseen joukkoon
- MM-kisoissa kokeillaan lisää uusia sääntöjä – sääntöjen rikkomisesta punainen kortti
- John Guidetti uskoo Jani Honkavaaran saavan potkut kesken kauden
- Haastattelu: Urho Nissilä jäämässä ensi kaudeksi Unkariin
- Jättipaukku lähellä Suomen Cupissa – 17-vuotias debytantti astui esiin ”ikimuistoisessa jännitysnäytelmässä”
- Keskiviikko tuotti pienoisen pettymyksen FC Interille ja HJK:lle
- Suomen Cupissa nähtiin korkean riskin ottelu – “Yksi faneista raudoitettiin”
- Axel Kouame ei mahtunut AIK:n kokoonpanoon: ”Se oli urheilullinen päätös”