Hurjien panosten Stadin derby käynnissä – tunnelmallisen taiston avausjakso maaliton
Kuva: Juha Tamminen
Helsingin Bolt Arenalla pelataan parhaillaan Veikkausliiga-kauden kolmatta Stadin derbyä eli Helsingin paikallispeliä HJK:n ja HIFK:n välillä.
HJK voitti edellispelissä FC Interin ja HIFK haki pisteen Kuopiosta. Panoksena Helsingissä on siis mestaruus, vaikka HIFK ei toki sitä enää voi saavuttaa. Helsingin punainen leiri voi kuitenkin nauttia kiusaajan roolistaan täysin rinnoin.
Klubin kannattajat tuntuivat ainakin saaneen lisävirtaa uudesta oljenkorrestaan. HJK-päädyn savut ja soihdut viivästyttivät kamppailun alkua.
Kamppailun alku kentällä oli yhtä vauhdikas kuin meininki katsomossa. Roope Riski pääsi jo ensimmäisellä minuutilla nokikkain HIFK-vahti Markus Uusitalon kanssa. Tällä kertaa Uusitalon komea torjunta esti Riskin maalintekoaikeet.
Vauhti katkesi kuitenkin hyvin pian, koska soihdut keskeyttivät ottelun taas kolmannella minuutilla.
Hieman yllättäen alkuminuuteilla HIFK piti jopa enemmän palloa kuin HJK. Se sai myös kelpo paikan, kun peliä oli takana reilut kuusi minuuttia. Laitapelaaja Macario Hing-Glover leikkasi oikealta kohden keskustaa.
Hän jätti pallon Kei Kamaralle, joka yritti sijoittaa sisäsyrjällä pelivälineen etuyläkulmaan. Pallo viuhui kuitenkin niukasti Hugo Kedon vartioiman maalin ylitse.
Kymmenen minuutin pelin jälkeen Filip Valenčič hukkui HIFK-puolustukselta. Slovenialainen pääsi sijoittamaan pallon rauhassa boxin sisältä. Takakulmaan suunnattu kuti kuitenkin epäonnistui ja meni räikeästi yli.
Pikkuhiljaa HJK otti pelistä varsin selvän otteen. Se piti palloa ja iski pallolliseen kiinni ylhäältä heti menetysten jälkeen. HIFK:llä oli suuria vaikeuksia löytää pelaamalla tiloja HJK:n tiiviin muodon sisältä.
HJK sai edellisen derbyn tapaan paljon erikoistilanteita, mutta ne olivat tälläkin kertaa varsin laaduttomia tai muuten helppoja IFK-puolustukselle hoidettavaksi.
Noin 30 minuutin paikkeilla IFK piristyi. Se eteni varsinkin oikean laidan kautta vaarallisesti. Hing-Glover on selvästi nopeampi pelaaja kuin hänen laidallaan vastassa oleva Valtteri Moren. Se myös näkyi punaisten hyökkäysmallissa.
Keto joutui torjuntatöihin noin 34 minuutin jälkeen. Hing-Glover irtosi jälleen Morenilta ja pelasi pallon takaviistoon. Jani Bäckman laukoi suoraan syötöstä, mutta HJK-vahti liimasi matalan pallon hyppysiinsä.
HJK:n pelissä kamppailun panokset näkyivät selvemmin. Se oli vähän varovaisempi ja haki tilanteita selvästi maltillisemmin. HIFK taas lähti aina sauman saadessaan nopeasti useiden pelaajien voimin ylös.
Avausjaksolla nähtiin derbyn hengen mukaisesti varsin fyysistä peliä ja useampia tilanteita, joista olisi voinut varoituksen jopa nostaa. Tuomari Petri Viljanen ei lappuja kuitenkaan esitellyt.
HJK oli hivenen pelin päällä ja sillä oli paremmat maalipaikat, mutta HIFK oli jälleen kerran uhrautuva sekä tiivis nippu. Helposti ei HJK maalipaikoille kävele tänäänkään.
Avausjakso päättyi maalittomana.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Avainpelaaja jätti FC Hakan – siirtyy Yhdysvaltoihin
- Oliver Glasner kertoi mielipiteensä KuPSista
- SJK-tähti saattaa vaihtaa maisemaa: ”Se on kaikista todennäköisintä”
- Expressen: KuPS on tehnyt valmentajavalintansa
- Jättimäinen käänne MM-kisoihin? Turnauspaikka uhattuna – yksi maa voi saada uuden mahdollisuuden
- Fifa palkitsi jalkapallovuoden parhaat The Best -gaalassa
- Liverpoolin mestaruusparaatin yliajajalle pitkä tuomio
- Joel Pohjanpalolle hieno tunnustus
- Lionel Messille yllättävä joukkuekaveri
- Expressen: Tässä voi olla seuraava KuPS-luotsi
- Expressen: KuPS on tehnyt valmentajavalintansa
- Jättimäinen käänne MM-kisoihin? Turnauspaikka uhattuna – yksi maa voi saada uuden mahdollisuuden
- Joel Pohjanpalolle hieno tunnustus
- Viimeinen tango Euroopassa: jalkapallon elävä legenda palaa hakemaan vauhtia MM-kisoihin
- Lionel Messille yllättävä joukkuekaveri
- Expressen: Tässä voi olla seuraava KuPS-luotsi
- SJK-tähti saattaa vaihtaa maisemaa: ”Se on kaikista todennäköisintä”
- Lukas Hradeckyn virkeät otteet saivat taas jatkoa
- Fifa palkitsi jalkapallovuoden parhaat The Best -gaalassa
- KuPS-tähti hyppää isompiin ympyröihin