”Se kertoo seuran luottamuksesta minuun” – PSG blokkasi Chelsean lähentelyt välittömästi
Kuva: Getty Images
Mestarien liigan voittoa puolustava Chelsea havitteli kesällä joukkueeseensa Paris Saint-Germainin brassipuolustaja Marquinhosia. RMC Sport kertoi jo syyskuussa, että lontoolaisseura oli valmis tarjoamaan PSG:lle 27-vuotiaasta joukkueen kapteenista jopa 100 miljoonan euron korvausta. Se olisi tehnyt Marquinhosista jalkapallohistorian kalleimman puolustajan, mutta PSG ei jättitarjoukselle korvaansa lotkauttanut.
Nyt Marquinhos on kertonut itse kesän käänteistä Le Parisienille. Hän vakuuttaa olevansa tyytyväinen oloonsa Pariisissa, etenkin kun seuran luotto häntä kohtaan vaikuttaa olevan rajaton.
– En ajatellut siirtoa lainkaan! Se ei oikeastaan edes ollut tarjous, vaan itse asiassa seura blokkasi keskustelut välittömästi, Marquinhos kertoi.
– Se kertoo siitä, millainen luottamus seuralla minuun. On suuri kunnia, että PSG:n kaltainen seura uskoo minuun niin paljon.
– Se, että muut ovat minusta kiinnostuneita, tarkoittaa, että pelaan hyvin. Se antaa minulle motivaatiota jatkaa, parantaa harjoitteluani ja auttaa minua pelaamaan vielä paremmin. Pariisi ja PSG ovat ainoat asiat mielessäni.
Marquinhosilla on kipparoitavanaan melkoinen tähtisikermä, jossa pelaa muun muassa pitkäaikainen Real Madridin kapteeni Sergio Ramos, entinen Barcelonan kapteeni Lionel Messi sekä brassitähti Neymar. Marquinhos myöntää, ettei olisi osannut kuvitella kymmenen vuotta sitten toimivansa joskus tällaisen joukkueen kapteenina.
[readmore from=Marquinhos]
– Miten sellaista voi kuvitella? Nuorena sitä haaveilee pelaavansa isossa joukkueessa, maajoukkueeseen yltämisestä ja pokaalien voittamisesta. Ikinä ei silti kuvittelisi olevansa tällaisen joukkueen kapteeni. Se tulee ajan kanssa.
– Se, että olen tässä nyt, johtuu kovasta työstä, nöyryydestä ja siitä, että otin aikani oppiakseni aiemmilta kapteeneilta. Jatkan sillä samalla polulla. Yritän tehdä parhaani niin kauan kuin kapteenin nauha on käsivarressani. Jonain päivänä joku muu ottaa ohjat, ja toivon, että olen silloin toiminut hänelle esimerkkinä, Marquinhos lisäsi.
Lähde: Get Football News France
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tarusta totta: hittisarjassa jalkapalloilijaa esittänyt näyttelijä on lähellä onnistua oikeassa elämässä
- Pakeniko Cristiano Ronaldo Riadista?
- El Salvadorin tähti hurjasteli mielipuoliset tehot MM-karsinnoissa – sai harvinaisen kunnianosoituksen
- Tätä on odotettu: jalkapallo sai oman IMDb:nsä
- VPS aktiivisena siirtomarkkinoilla – nyt tarttui haaviin ”Jumalaa pelkäävä mies”
- Kanada pilotoi Arsène Wengerin parjattua paitsiouudistusta
- MM-pronssimitalisti ajautui kokaiiniriippuvuuteen uran jälkeen – polvivamma käynnisti synkän kierteen
- Real Madrid kompastui taas – Álvaro Arbeloa mollasi nuorta lupausta
- Pitkä jahti päättyi – Ruotsissa maaleja tehnyt hyökkääjä VPS:ään
- Neljäs häviö putkeen – Tottenhamin uusi päävalmentaja hiilenä: “Täällä on isoja ongelmia”
- Pitkä jahti päättyi – Ruotsissa maaleja tehnyt hyökkääjä VPS:ään
- Real Madrid kompastui taas – Álvaro Arbeloa mollasi nuorta lupausta
- Viljami Sinisalo sai jättimäisen tilaisuuden – maalilla todellisessa superottelussa
- Neljäs häviö putkeen – Tottenhamin uusi päävalmentaja hiilenä: “Täällä on isoja ongelmia”
- Saksan maajoukkuemies loppukauden telakalla – MM-kisahaaveet tuhoutuivat silmänräpäyksessä
- Haastattelu: Joni Kauko kertoi miksi palasi Intiaan
- MM-pronssimitalisti ajautui kokaiiniriippuvuuteen uran jälkeen – polvivamma käynnisti synkän kierteen
- MM-kisajoukkueet menossa uusiksi? Nyt tuli vakava varoitus
- La Ligaan siirtyneen Ville Kosken valmentaja vaihtumassa
- Kanada pilotoi Arsène Wengerin parjattua paitsiouudistusta