”Katsomoissakin sattuu ja tapahtuu” – Jere Uronen viihtyy perheineen Ranskassa, vaikka yksi este onkin vielä ylitettävänä

Jere Uronen lähti Turun Palloseurasta maailmalle vuonna 2012. Aluksi länsinaapuriin ja Helsingborgin riveihin ja sieltä Belgian pääsarjan KRC Genk:iin.
Täksi kaudeksi 27-vuotias laitapakki otti jälleen uuden haasteen vastaan. Uronen ehti pelaamaan belgialaisseurassa 169 peliä ja nousi kannattajien keskuudessa suureen suosioon.
Nyt oli muutoksen aika. Ranskan Ligue 1:ssä pelaava Stade Brest halusi laitapelaajan riveihinsä. Ranskan pääsarja kuuluu maailman viiden suurimman liigan joukkoon ja pelaahan siellä muuan Lionel Messikin nykyisin.
Urosen mielestä Belgian ja Ranskan liigoissa on silti paljon yhtäläisyyksiä. Tosin uusi sarja on pykälää kovatasoisempi myös hänen mielestään.
– Aika samantyylisiä pelaajia ja siksi liikennettä maiden välillä paljon onkin. Hienoahan se on, että tulee useita Belgiassa kohtaamiani parhaita hyökkääjiä viikoittain vastaan, totesi Uronen tiistaina lehdistötilaisuudessa.
– On se askel eteenpäin. Erittäin fyysistä ja suoraviivaista peliä. Paljon olen myös oppinut ja mennyt pelaajana omasta mielestäni eteenpäin. Nyt toki ollut aika rikkonaista, mikä on harmi.
Uronen kertoo nauttineensa Ligue 1:n jalkapallosta alusta asti ja pitää sitä myös erittäin katsojaystävällisenä.
Ranskan suunnalla on tällä kaudella ollut poikkeuksellisen paljon myös kannattajien välisiä kahakoita, jotka ovat eskaloituneet välillä myös erittäin pahoiksi. Brest ei Urosen mukaan ole tällä saralla kovin kuumaverinen ympäristö.
– Katsomoissakin sattuu ja tapahtuu, mutta meidän joukkue on vähän rauhallisemmalla seudulla pohjoisessa. Oikeastaan se menee niin, että mitä etelämmäksi mennään, niin sitä enemmän alkaa tapahtumaan.
Uronen kehuu Ranskaa kauniiksi maaksi, jonka elämäntyyli miellyttää turkulaispelaajaa. Hän kertoo myös perheensä viihtyvän mainiosti. Luonnollisesti ranskalainen keittiö leipomoineen saavat omat kehunsa.
Kielitaito on noussut toistaiseksi kenties Urosen suurimmaksi haasteeksi.
– Ranskalaiset eivät paljon muita kieliä puhu. Kunhan kielen oppisi, niin pääsisi paremmin kommunikoimaan ihmisten kanssa.
Uronen kertoo lähteneensä ranskan suhteen nollista liikkeelle, koska Belgiassakaan hän ei ranskankielisellä alueella asunut. Ranskaa Uronen pitää silti kielenä, jonka haluaisi muutenkin oppia, joten tilanne ei varsinaisesti haittaa.
Brest on sarjassa tällä hetkellä sijalla 17. ja vain maalieron turvin putoamiskarsijan paikalla olevaa Bordeauxia edellä. Nilkkavaivoista kärsinyt Uronen on pelannut seitsemän peliä tällä kaudella. Kierroksia on takana 13.

Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Huuhkajille paha takaisku Hollannin ja Puolan pelistä – Saksalle kävi nolosti
- Draamaa! Kuuma trilleri Huuhkajien MM-karsintalohkossa
- Huuhkajilla yksi valopilkku heikossa Norja-ottelussa – ”Puola on pääasia”
- Mikä löylytys! Pikkuhuuhkajille murskavoitto
- Tässä on Huuhkajien avauskokoonpano – Norjalla tähdet kentällä
- Oliver Antmanin Rangers pelaa surkeaa alkukautta – urheilutoimenjohtaja toppuutteli valmentajan potkuhuhuja
- Pikkuhuuhkajien valmennustiimistä poistunut Ramiro Muñoz löysi uuden työpaikan – siirtyy Kroatiaan
- Joaquín Gómez sai potkut – pesti päättyi vain kahden virallisen ottelun jälkeen
- Ennakko harjoitusotteluun Norja-Suomi
- Italopodcast: Lazio & Bologna avausvoittoihin – Moise Kean epäonninen ratkaisija
- Huuhkajille paha takaisku Hollannin ja Puolan pelistä – Saksalle kävi nolosti
- Joaquín Gómez sai potkut – pesti päättyi vain kahden virallisen ottelun jälkeen
- Huuhkajilla yksi valopilkku heikossa Norja-ottelussa – ”Puola on pääasia”
- Draamaa! Kuuma trilleri Huuhkajien MM-karsintalohkossa
- Pikkuhuuhkajien valmennustiimistä poistunut Ramiro Muñoz löysi uuden työpaikan – siirtyy Kroatiaan
- Haastattelu: Ryan Mahuta nauttii olostaan Tšekin pääsarjassa – ”Vaatimustasoeron huomasi tosi äkkiä”
- Mikä löylytys! Pikkuhuuhkajille murskavoitto
- RMC: Huippusarjojen siirtoikkunat kiinni – Glen Kamaran odotetaan silti poistuvan Rennesistä
- Maajoukkuepodcast: “Nestemäisin” Suomen joukkue pitkään aikaan
- Oliver Antmanin Rangers pelaa surkeaa alkukautta – urheilutoimenjohtaja toppuutteli valmentajan potkuhuhuja