Myös Liverpool-legenda yhtyy ihmettelijöiden joukkoon: ”Ei tämä ole se mitä Man United tarvitsee”

Manchester Unitedin väliaikaismanagerin nimitys on ollut ja on maanantain isoin jalkapallouutisaihe siihen saakka, kun Ballon d’Or -palkinto illalla jaetaan. Ole Gunnar Solskjærille lähtöpassit antanut seura nimitti managerin paikalle kauden loppuun saakka saksalaisen Ralf Rangnickin.
Vaikka 63-vuotiaalla on isoja meriittejä, herättää lyhyt pesti managerina hämmästystä; Rangnickin vahvinta aluetta kun ei ole pikavoittojen tuominen. Aiemmin maanantaina nimitystä ehti nykyisen työnsä puitteissa Sky Sportsille kommentoimaan entinen Arsenal-pelaaja Paul Merson.
– Miksi he tarvitsevat väliaikaisen managerin? Mielestäni siksi, koska he eivät tiedä mitä he tekevät tällä hetkellä.
Liverpoolin legendoihin puolestaan kuuluva Graeme Souness hämmästeli kuviota talkSPORTilla.
– Kyseessä on jo kolmas väliaikaismanageri sen jälkeen kun Fergie lähti. En ymmärrä tätä. Rangnick ei ole menestynyt managerina. Käsittääkseni hänen erikoisalaansa on saapua uuteen seuraan, kehittää sen rakennetta ja luoda parantaa tekemistä viiden-kymmenen vuoden periodilla.
Rangnickille kaavaillaan tiettävästi juuri tällaista, suurempiin linjoihin liittyvää johtoroolia kuluvan kauden päätyttyä. Sounessin mielestä hänen paikkansa ei kuitenkaan nyt olisi ollut joukkueen luotsina.
– Ei tämä ole se mitä Man United tarvitsee nyt. He tarvitsevat jonkun joka tekee vaikutuksen välittömästi. Joukkue on täynnä alisuorittavia pelaajia. Toimittaako tämä henkilö, jolla ei ole mitään kokemusta Valioliigasta, nopeaa menestystä? Enpä usko.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Huuhkajat kaatoi Puolan sairauskohtauksen varjostamassa ottelussa – MM-unelma elää
- Huuhkajien MM-karsintaottelu keskeytettiin katsojan sairaskohtauksen vuoksi
- Naisten EM-kisat 2025
- Tässä on Huuhkajat Puolaa vastaan – pari muutosta Hollanti-otteluun
- Huuhkajien Arttu Hoskosella raskas päätöskausi Puolassa: ”Vuosi oli aika painajainen”
- Puolalle toinen jättimäinen takaisku ennen Huuhkajat-kohtaamista
- Valioliigassa sensaatiotempussa onnistunut valmentaja hylkäsi Italian A-maajoukkuepestin
- Ennakko MM-karsintaotteluun Suomi-Puola: Kuntopuntari, kommentit, ja mistä näet pelin
- Huuhkajien Jere Uronen kommentoi Robert Lewandowskin poissaoloa – Lukas Hradeckyn upealle merkkipaalulle kehuja: ”Täysin ansaittu”
- Haastattelu: Tanskan alle 21-vuotiaiden maajoukkueen päävalmentaja Steffen Højer kiitteli vuolaasti Pikkuhuuhkajia
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Doni Arifi nousi Pikkuhuuhkajien EM-ryhmään varalta – usko kantoi epävarmassa tilanteessa: ”Jumalan suunnitelma”
- Haastattelu: Tanskan alle 21-vuotiaiden maajoukkueen päävalmentaja Steffen Højer kiitteli vuolaasti Pikkuhuuhkajia
- Ennakko MM-karsintaotteluun Suomi-Puola: Kuntopuntari, kommentit, ja mistä näet pelin
- Puolan kapteeni joutui jättämään harjoitukset kesken Helsingin olympiastadionilla
- Puolalle toinen jättimäinen takaisku ennen Huuhkajat-kohtaamista
- Valioliigassa sensaatiotempussa onnistunut valmentaja hylkäsi Italian A-maajoukkuepestin
- Huuhkajien Arttu Hoskosella raskas päätöskausi Puolassa: ”Vuosi oli aika painajainen”
- Ville Tikkanen arvioi Teemu Pukin ja Alex Ringin merkitystä HJK:lle – tämän muutoksen Miika Nuutinen toi päävalmentajana