”Sinä et vi*tu tee tuollaista” – Zlatan Ibrahimovic myönsi taklanneensa tahallaan brutaalisti Espanjan pelaajaa, kertoi nyt miksi

Kuva: Getty Images
Ruotsin ja Espanjan välisessä MM-karsintojen päätösottelussa nähtiin tilanne, jossa Zlatan Ibrahimovic taklasi selästä César Azplicuetaa maalin edessä. Ibrahimovic kertoi Guardianille tehneensä sen tarkoituksella ja tekisi sen uudestaan.
Espanja voitti Ruotsin niukasti maalein 1-0 ja nappasi paikan Qatarin vuoden 2022 MM-kisoihin. Ruotsi eteni jatkokarsintoihin tappion myötä.
Ibrahimovicin raju taklaus nähtiin aivan ottelun loppuhetkillä. Tarkemmin sanottuna lisäajan kolmannella minuutilla, kun Ruotsi haki kulmapotkusta tasoitusta.
Jos et näe alla olevaa videota, voit katsoa sen tästä. Artikkeli jatkuu twiiitin jälkeen.
Ibrahimovic kertoi Guardianin pitkässä haastattalussa taklanneensa Azpilicuetaa tahallaan.
– Tein sen tahallani. En häpeä sanoa sitä ääneen, koska hän teki jotain todella typerää meidän pelaajallemme. Esittäen isoa. Se oli typerä temppu (minulta), mutta tekisin sen uudestaan saadakseni hänet ymmärtämään: ”Sinä et vittu tee tuollaista. Et uskaltaisi tehdä tuota minulle, mutta näytän sinulle, mitä se tarkoittaisi, jos tekisit sen minulle.” Siksi minä tein sen, Ibrahimovic avautui.
Ibrahimovic ei halunnut katsella sivusta, kun hänen joukkuekaveriaan kohdeltiin hänen mielestään epäkunnioittavasti.
– Ei hän minulle uskalla mitään sanoa, mutta hän sanoo meidän pelaajalle, joka ei tee mitään takaisin, koska on niin kiltti. Ei se ollut hyvä juttu minulta, mutta tekisin sen yhä uudestaan. Sellainen minä olen. En häpeile sanoa sitä ääneen.
Ibrahimovic sai tilanteesta keltaisen kortin ja näin ollen on sivussa Ruotsin ensimmäisestä jatkokarsintaottelusta maaliskuussa. Sillä ei ollut Ibrahimovicin mukaan merkitystä. Hän ei lähtenyt tarkemmin kertomaan, mitä Azpilicueta konkreettisesti sanoi tai teki, mutta antoi vihiä.
– Ei ole kyse pudotuspelien missamisesta. Kyse on siitä, että se kaveri (Azpilicueta) ymmärtää, ettei sellaista kaveria hermostuteta, joka makaa maassa. Et voi hyökätä koiran kimppuun, joka ei pure. Kävisi sellaisen kimppuun, joka voi antaa samalla mitalla takaisin. Helppo se on käydä sellaisten pelaajien kimppuun, jotka ovat 20-vuotiaita ja todella mukavia kavereita. Toivon, että hän ymmärtää nyt, Zlatan sanoi.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Veikkausliigan vauhdikas kärkikamppailu päättyi pistejakoon
- Vedonlyöjä.com simuloi: Tässä on Veikkausliigan mestari!
- Filippo Inzaghi haluaa valmentaa Palermoa pitkään: ”Palermo on minulle oma Mestarien liigani”
- Lukas Hradeckyn valmentaja vaihtui – AS Monacon seurapomo: ”Yritimme ennaltaehkäistä asioita”
- Oliver Antmanin Rangers etsii edelleen valmentajaa – toinenkin kandidaatti vetäytyi neuvotteluista
- Haastattelu: Jardell Kanga, 19, nauttii taas jalkapallosta – ”Olen löytänyt itseni”
- Golden Boy -ehdokkaat julki – PSG:n Mestarien liiga -sankari suosikkina
- ”Elämä oli minulle MM-kisat velkaa” – Espanjan hylkäämä valmentaja pääsee vihdoin MM-kilpailuihin
- Donald Trump puuttumassa jalkapallon MM-kisojen järjestelyihin
- FM: Glen Kamara jättämässä Rennesin tammikuussa – herättää kiinnostusta Englannissa
- ”Elämä oli minulle MM-kisat velkaa” – Espanjan hylkäämä valmentaja pääsee vihdoin MM-kilpailuihin
- Näin Espanjan päävalmentaja kommentoi voittoa Pikkuhuuhkajista
- Vedonlyöjä.com simuloi: Tässä on Veikkausliigan mestari!
- Filippo Inzaghi haluaa valmentaa Palermoa pitkään: ”Palermo on minulle oma Mestarien liigani”
- Tänään TV:ssä: MM-karsintaottelu näkyy ilmaiseksi Suomessa – pelissä historialliset panokset
- FM: Glen Kamara jättämässä Rennesin tammikuussa – herättää kiinnostusta Englannissa
- Kommentti: Cristiano Ronaldo näytti, että hän juoksee enää rahan perässä
- Veikkausliigan vauhdikas kärkikamppailu päättyi pistejakoon
- Oliver Antmanin Rangers etsii edelleen valmentajaa – toinenkin kandidaatti vetäytyi neuvotteluista
- Golden Boy -ehdokkaat julki – PSG:n Mestarien liiga -sankari suosikkina