Tinja-Riikka Korpela sai pitkästä aikaa pelivuoron – heti joukkueensa sankari

Helmarien kapteeni Tinja-Riikka Korpela pääsi pelaamaan yli kahden kuukauden tauon jälkeen Tottenhamin sarjaottelussa, kun Spurs kohtasi Naisten Superliigassa Manchester Unitedin. Korpela oli torjunut viimeksi Superliigassa 4.9., kun Tottenham voitti Birminghamin 1-0, ja tänään hänellä oli edessään kauden toinen sarjapeli.
Lisäksi Korpela oli pelannut lokakuussa Liigacupin ottelussa Charltonia vastaan. Myös tuo peli päättyi 1-0-voittoon.
Suomalaiselle aukesi pelivuoro, kun Tottenhamin tämän kauden ykkösvahti, Jamaikan maajoukkuevahti Becky Spencer loukkaantui lauantain harjoituksissa. Spencerin ei uskota olevan kovin pitkään sivussa, mutta vielä tänään hän ei pystynyt pelaamaan.
Korpela päästi kauden ja uran ensimmäisen maalinsa Tottenhamin pelipaidassa virallisessa ottelussa, kun Alessia Russo päätti ensimmäisen puoliajan lisäajalla hienon yksilösuorituksensa maaliin. Jo maalia ennen Korpela oli kuitenkin suorittanut hienon tuplatorjunnan.
United have their first opening at goal. Russo tests Korpela who saves well and the follow up from Galton is stopped once again.
Pisteet olivat jo lähellä matkata Manchesteriin, kunnes ajassa 90’+5 Tottenham nousi dramaattisesti tasoihin. Ria Percival lähetti pitkältä etäisyydeltä vapaapotkun Unitedin boksiin. Sen paremmin puolustavan kuin hyökkäävänkään joukkueen pelaajat eivät palloon osuneet, vaan se pomppi ohi United-vahti Mary Earpsin.
Piste oli Tottenhamin naisille kautta aikain ensimmäinen Manchester Unitedilta, sillä kaiki aiemmat kuusi kohtaamista olivat päättyneet Unitedin voittoon.
Manchester United hallitsi ottelua ja laukoi kaikkiaan seitsemän kertaa kohti maalia. Korpela teki kuitenkin toisella jaksolla tyhjiksi niin Leah Galtonin, Ella Toonen ja Kirsty Hansoninkin yritykset.
Kaikkein sankarillisimman suorituksen Korpela teki kuitenkin aivan pelin lopussa. Vielä Tottenhamin myöhäisen tasoituksenkin jälkeen United pääsi yrittämään voittomaalia, mutta Korpela suoritti kelpo torjunnan Galtonin yritykseen. Torjunta oli suomalaiselle jo pelin kuudes.
Tottenham on saanut kauden kuudesta sarjaottelustaan 13 pistettä ja on Superliigassa kolmantena Arsenalin ja Chelsean jälkeen. Manchester United on viides.
Lähde: BBC
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Puolan kapteeni joutui jättämään harjoitukset kesken Helsingin olympiastadionilla
- Doni Arifi nousi Pikkuhuuhkajien EM-ryhmään varalta – usko kantoi epävarmassa tilanteessa: ”Jumalan suunnitelma”
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Ville Tikkanen arvioi Teemu Pukin ja Alex Ringin merkitystä HJK:lle – tämän muutoksen Miika Nuutinen toi päävalmentajana
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Kommentti: Huomenna on ottelu, jota ei pitäisi pelata ollenkaan
- Hollantilainen toimittaja Ronald Koemanille: yhdelle Huuhkajien pelaajalle saatava Hollannin passi
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Hitti vai huti? AS Roma vaihtoi logoaan – soutaa valtavirtaa vastaan
- Lukas Hradecky täräytti asemastaan Bayer Leverkusenissa: ”Jos tulee ainutlaatuinen tarjous…”
- Toni Koskela moitti Suomen puolustajia Ylellä: ”Mun mielestä ihan käsittämätöntä”
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”