Ukrainalaislegenda Andrei Shevtshenko saamassa valmennustöitä Serie A:sta
Kuva: Getty Images
Vuosina 2016-2021 Ukrainan A-maajoukkuetta valmentanut Andrei Shevtshenko on saamassa valmennustöitä Serie A:sta. Sky Sport Italia ja SportItalia raportoivat, että Genoa on päättänyt erottaa valmentajansa Davide Ballardinin, kun Genoa jäi perjantaina 2-2-tasapeliin sarjanousija Empolin kanssa.
Siirtoekspertteinä tunnettujen toimittajien Fabrizio Romanon ja Gianluca Di Marzion mukaan Genoa haluaa palkata Ballardinin seuraajaksi juuri 45-vuotiaan ukrainalaislegendan. Hänen uskotaan saavan kaksivuotisen sopimuksen, johon sisältyy optio kolmannesta vuodesta.
Shevtshenko on Serie A:n ystäville erittäin tuttu hahmo, sillä hän pelasi urallaan kaikkein pisimpään AC Milanissa, ensin vuosina 1999-2006 ja sitten vielä kaudella 2008-2009. Shevtshenko pelasi myös Kiovan Dynamon ja Chelsean paidoissa, mutta suurimmat menestyksensä hän saavutti Milanissa. Meriittilistalle jäi punamustissa muun muassa Mestarien liigan voitto, kaksi Serie A:n maalikuninkuutta ja Ballon d’Or vuonna 2004.
111 A-maaottelua pelannut Shevtshenko lopetti pelaajauransa vuonna 2012, mutta palasi kentän laidalle neljä vuotta myöhemmin, ensin vuonna 2016 Ukrainan maajoukkueen apulaisvalmentajaksi ja vain vähän myöhemmin päävalmentajaksi. Hän johdatti Ukrainan viime kesän EM-kisoissa ensi kertaa maajoukkueen historiassa pudotuspeleihin, mutta jätti paikkansa elokuun alussa. Ukraina pelaa Huuhkajien kanssa samassa MM-karsintalohkossa.
Genoa on voittanut Serie A:ssa 12 ottelustaan vain yhden. Se on sarjassa neljänneksi viimeisenä, vain pisteen pudotuspeliviivan yläpuolella.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Lauantai oli synkkä päivä Veikkausliigan kärkihaastajille
- Itävallassa melkoinen yllätys: tennistähti vaihtaa mailan nappulakenkiin
- Mark van Bommel MM-kisajoukkueen peräsimeen
- KOK: Fifan ja Donald Trumpin touhuja ei tutkita
- HJK vahvisti erittäin nimekkään lainahankinnan
- Sinnikäs Jaro kukisti SJK:n kutkuttavassa paikallisottelussa
- Italian päävalmentajaksi yksi kärkihakija – ura laskussa
- Jättisiirto: Hollannin laituri hurjalla siirtosummalla eksoottiseen liigaan
- Tässäkö on MM-kisatähden seuraava seura? Neuvottelut käynnissä
- Jürgen Klopp kertoi suunnitelmansa – näin Saksasta tulee jälleen voittava joukkue
- Lauantai oli synkkä päivä Veikkausliigan kärkihaastajille
- Kuka ansaitsee Ballon d’Orin? Luis Figo nimesi oman suosikkinsa
- Lähteet: MM-kultaa voittanut saksalaislegenda palaa maajoukkueeseen
- Jürgen Klopp kertoi suunnitelmansa – näin Saksasta tulee jälleen voittava joukkue
- Jürgen Klopp latasi suorat sanat saksalaismedialle: ”Lähden heti, jos…”
- Itävallassa melkoinen yllätys: tennistähti vaihtaa mailan nappulakenkiin
- Tässäkö on MM-kisatähden seuraava seura? Neuvottelut käynnissä
- HJK vahvisti erittäin nimekkään lainahankinnan
- Jättisiirto: Hollannin laituri hurjalla siirtosummalla eksoottiseen liigaan
- Mark van Bommel MM-kisajoukkueen peräsimeen