Ballon d’Or -voittaja ohitti suomalaisen maalivahtilupauksen – keikkuu silti korkealla nollapelitilastoissa

Suomalainen maalivahtilupaus Katriina Talaslahti lähti aikoinaan jo erittäin nuorena ulkomaille jalkapallouraansa rakentamaan. Hän oli vain 13-vuotias siirtyessään Nürnbergiin, ja on viettänyt useita vuosia absoluuttisten huippuseurojen Bayern Münchenin ja Lyonin organisaatioissa.
Täksi kaudeksi Talaslahti vaihtoi Naisten Mestarien Liigaa vuosien ajan dominoineesta Lyonista Ranskan pääsarjan toiseen seuraan FC Fleury 91:een. Siirto on ollut sikäli onnistunut, että nyt 21-vuotias Talaslahti on päässyt oikein toden teolla pelaamaan kovatasoisia huippuotteluita.
Espoosta lähtöisin oleva Talaslahti on ollut vaihtopenkillä kovissa otteluissa Ranskan pääsarjassa ja Mestarien liigassa ennenkin, mutta varsinaisen pääsarjadebyyttinsä hän teki 12. syyskuuta pelatussa ottelussa Bordeaux’ta vastaan. Ura FC Fleury 91:ssä alkoi kolmen ottelun voittoputkella ja niinpä hän vakiinnuttikin nopeasti paikkansa joukkueensa ykkösmaalivahtina. Nyt pelattuja otteluita on kertynyt peräkkäin jo kahdeksan.
Talaslahti on pitänyt maalinsa puhtaana kolmessa ottelussa kahdeksasta ja on sillä Ranskan liigan nollapelitilastossa jaetulla kolmannella sijalla. Edellä ovat vain Lyonin chileläismaalivahti Christiane Endler, joka on yksi viidestä ehdokkaasta The Best -palkinnon saajaksi vuoden 202i parhaaksi maalivahdiksi, sekä Paris FC:n nigerialaismaalivahti Chiamaka Nnadozie.
Juttu jatkuu twiitin jälkeen.
Christiane Endler (6)
Chiamaka Nnadozie (5)
Charlotte Voll (3)
Katriina Talaslahti (3)
Barbora Votíková (3)
Anna Moorhouse (2)
Stephanie Labbé (2)
fbref.com/en/comps/193/k…
Première Ligue Goalkeeper Stats | FBref.com
Check out Goalkeeper Stats for the 2024-2025 Première Ligue season.
Sunnuntaina Talaslahti joutui luultavasti tähän asti kaikkein kovimman testinsä eteen, kun FC Fleury 91 kohtasi vieraskentällä suomalaisen entisen seuran Lyonin. Maailmantähtiä vilisevä ennakosuosikki piti pintansa ja otti odotetusti selkeän 4-0-voiton.
Vastassa Talaslahdella joukkuetovereineen oli todellinen alansa eliitti, sillä siitä kielii jo maalintekijöiden luettelo. Avausmaalin teki vuonna 2018 naisten historiallisen ensimmäisen Ballon d’Orin voittanut norjalainen Ada Hegerberg. Ensimmäisellä puoliajalla Talaslahden ohittivat vielä belgialaishyökkääjä Janice Cayman ja puolustaja Griedge Bathy, Hegerbergin esityöstä.
Toisellakin puoliajalla Talaslahti sai antautua kerran. Tällöin maalin teki 32-vuotias Amandine Henry, Ranskan maajoukkueen kapteeni. Henry on 12-kertainen ranskanmestari ja kuusinkertainen Mestarien liigan voittaja, jolle ottelu oli 200. Ranskan pääsarjaottelu Lyonin paidassa.
Lyon johtaa kymmenen sarjakierroksen jälkeen sarjaa saatuaan peleistään täydet 30 pistettä. PSG on vain kolme pistettä perässä, mutta myös Fleury 91:n syyskausi on ollut hieno. Joukkue on neljäntenä vain neljä pistettä sarjakolmosen Paris FC:n takana.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Puolan kapteeni joutui jättämään harjoitukset kesken Helsingin olympiastadionilla
- Doni Arifi nousi Pikkuhuuhkajien EM-ryhmään varalta – usko kantoi epävarmassa tilanteessa: ”Jumalan suunnitelma”
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Ville Tikkanen arvioi Teemu Pukin ja Alex Ringin merkitystä HJK:lle – tämän muutoksen Miika Nuutinen toi päävalmentajana
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Hollantilainen toimittaja Ronald Koemanille: yhdelle Huuhkajien pelaajalle saatava Hollannin passi
- Kommentti: Huomenna on ottelu, jota ei pitäisi pelata ollenkaan
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Hitti vai huti? AS Roma vaihtoi logoaan – soutaa valtavirtaa vastaan
- Toni Koskela moitti Suomen puolustajia Ylellä: ”Mun mielestä ihan käsittämätöntä”
- Lukas Hradecky täräytti asemastaan Bayer Leverkusenissa: ”Jos tulee ainutlaatuinen tarjous…”
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Ville Tikkanen arvioi Teemu Pukin ja Alex Ringin merkitystä HJK:lle – tämän muutoksen Miika Nuutinen toi päävalmentajana