Cristiano Ronaldon siirto Juventuksesta Manchester Unitediin tutkinnassa – oletettavasti suuri rooli torinolaisseuran epäillyssä kirjanpitorikoksessa
Cristiano Ronaldo siirtyi Juventuksesta Manchester Unitediin kesällä noin 15 miljoonan euron siirtokorvauksella.
Torinolaisjätti on ollut jo tovin otsikoissa epäiltyjen kirjanpitorikkeidensä vuoksi. Italialaisseurojen talousvalvonnasta vastaava Covisoc ja finanssialan viranomainen Consob aloittivat tutkimuksensa jo lokakuussa.
Eritystarkkailussa ovat Juventuksen pelaajasiirrot vuosien 2019, 2020 ja 2021 aikana. Ennen kaikkea niistä saatu tuotto ja agenttien palkkiot.
Juventus ei suinkaan ole ainoa italialainen joukkue, jota tutkitaan, mutta 62 siirrosta Juventuksen suorittamia on peräti 42.
Italian talouspoliisi Guardia di Finanza takavarikoi jo viikko sitten Vanhan rouvan toimistotiloista siirtoihin liittyviä asiakirjoja.
Torstaina talouspoliisi teki uudet ratsiat seuran asianajajan Cesare Gabasion ja urheilutoimenjohtajan Federico Cherubinin koteihin.
Aiemmin tutkinnan alla olivat muun muassa Danilon, João Cancelon ja Miralem Pjanićin siirrot.
Uudet toimet liittyvät puhelinkuunteluihin edellä mainittujen henkilöiden välillä, joka antaisi viitteitä myös Ronaldon siirtoon liittyvistä epäkohdista. La Gazzetta dello Sport kertoi, että Torinon yleisen syyttäjän mukaan Ronaldo on tällä hetkellä osa tutkintaa. Tai pikemmin Ronaldon siirto Manchesteriin. Lähteen mukaan kyse on salaisesta sopimuksesta portugalilaistähden ja Juventuksen välillä. Syyttäjä ei ole kuitenkaan toistaiseksi väitettyä dokumenttia nähnyt. Puhelinkuunteluissa nousi esille ”asiakirja, jollaista ei teoreettisesti pitäisi olla olemassa”. Sen uskotaan paljastavan lopulta koko vyyhdin todellisen laidan. Juventus olisi oletuksen mukaan esittänyt vääriä lukemia organisaation liikevaihdosta ja tuloksesta julkisuuteen. Corriere di Torinon mukaan Gabasion ja Cherubinin mielenkiintoa herättänyt puhelinkeskustelu on käyty 23. syyskuuta. Saman lehden mukaan syytettynä tai pikemmin tässä kohtaa tutkinnan alaisena olisi yhteensä seitsemän henkilöä. Juventuksen epäillään kirjanneen Ronaldon 15 miljoonan euron siirron lukuja kirjanpitoonsa puutteellisesti tai kokonaan valheellisesti.Lähteet: Corriere di Torino, La Gazzetta dello Sport
LUE MYÖS:
🎁 Huipputarjous jatkuu: 10 euron kierrätysvapaa megakierros Reactoonz-peliin – vain 1 eurolla!
- Peli: Reactoonz
- Vain uusille asiakkaille!
- Golden Boy -kisa käy kuumana – Espanjan MM-tähti nousi ykkössuosikiksi
- Fifa: Isot potkut!
- Haastattelu: Vanha tuttu kuritti Ilvestä – ”Lupasin itselleni, että…”
- Uusi hankinta osui heti Veikkausliigassa – Ilvekselle valtava kolaus
- Siirtopommi! Man Cityn supertähti matkaa Espanjaan
- Cristiano Ronaldo vihjailee: uran viimeinen vuosi alkamassa ja edessä lajinvaihto
- Virallista: PSG sai haluamansa jättisiirron
- Uskomaton peli Ruotsissa – Otso Liimatta koki erikoisen 25-minuuttisen
- Pitkä odotus on ohi – IFK Mariehamn voitti!
- The Athletic: MM-kisamaalle uusi päävalmentaja
- Fifa: Isot potkut!
- Virallista: PSG sai haluamansa jättisiirron
- Haastattelu: Vanha tuttu kuritti Ilvestä – ”Lupasin itselleni, että…”
- Uusi hankinta osui heti Veikkausliigassa – Ilvekselle valtava kolaus
- Cristiano Ronaldo vihjailee: uran viimeinen vuosi alkamassa ja edessä lajinvaihto
- Siirtopommi! Man Cityn supertähti matkaa Espanjaan
- Juoksuun vaihtanut ex-jalkapallolupaus, 19, petti pahasti yleisurheilun EM-kisoissa
- Uskomaton peli Ruotsissa – Otso Liimatta koki erikoisen 25-minuuttisen
- The Athletic: MM-kisamaalle uusi päävalmentaja
- Pitkä odotus on ohi – IFK Mariehamn voitti!