Italian Supercup siirtynee uuteen ajankohtaan – Inter ja Juventus yksimielisiä

Globaalisti pahentunut koronapandemiatilanne on johtanut ottelusiirtoihin etenkin Englannissa, mutta vaikutuksia alkaa näkyä muuallakin. Football-Italia kertoo omien lähteidensä tietoihin perustuen, että Internazionale ja Juventus ovat pyytäneet Italian Supercupin siirtoa. Todennäköisesti pyyntöön myös suostutaan, koska ottelun molemmat osapuolet ovat asiasta samanmielisiä.
Ottelu pitäisi pelata San Sirolla Milanossa tammikuun 12. päivä, mutta nyt Inter ja Juventus toivovat pelin pelaamista Serie A -kauden päätyttyä. Syy siirtopyyntöön on siinä, että Italian tuoreet koronarajoitukset ovat pudottaneet stadionien maksimikapasiteetin 75 prosentista 50 prosenttiin.
Jos ottelu pelattaisiin suunnitellusti tammikuussa 50 prosentin katsojarajoituksella, sen laskettaisiin merkitsevän seuroille noin 1,5 miljoonan euron taloudellisia tappioita.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Puolan kapteeni joutui jättämään harjoitukset kesken Helsingin olympiastadionilla
- Doni Arifi nousi Pikkuhuuhkajien EM-ryhmään varalta – usko kantoi epävarmassa tilanteessa: ”Jumalan suunnitelma”
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Ville Tikkanen arvioi Teemu Pukin ja Alex Ringin merkitystä HJK:lle – tämän muutoksen Miika Nuutinen toi päävalmentajana
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Kommentti: Huomenna on ottelu, jota ei pitäisi pelata ollenkaan
- Hollantilainen toimittaja Ronald Koemanille: yhdelle Huuhkajien pelaajalle saatava Hollannin passi
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Hitti vai huti? AS Roma vaihtoi logoaan – soutaa valtavirtaa vastaan
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Toni Koskela moitti Suomen puolustajia Ylellä: ”Mun mielestä ihan käsittämätöntä”
- Lukas Hradecky täräytti asemastaan Bayer Leverkusenissa: ”Jos tulee ainutlaatuinen tarjous…”
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”