Carl Jenkinson löysi uuden seuran – yllättävästä paikasta
Carl Jenkinson vaihtaa seuraa. 29-vuotias laitapuolustaja siirtyy Englannin Championshipin Nottinghamista Australiaan. Uusi seura on Melbourne City FC, jonka riveihin Jenkinson siirtyy kuuden kuukauden lainasopimuksella.
Urallaan muun muassa Arsenalia ja West Hamia edustanut englantilainen on suomalaisille erittäin tuttu.
Jenkinson pelasi Suomen alle 19-vuotiaiden maajoukkueessa ja vielä Pikkuhuuhkajissakin yhden ottelun. Hänellä on suomalaisia sukujuuria äitinsä puolelta ja Carlin isä taas on englantilainen.
Vuonna 2012 Englantia valmentanut Roy Hodgson kutsui Jenkinsonin harjoitusotteluun Ruotsia vastaan.
Jenkinson pelasi kamppailussa 16 minuuttia ja samalla edustusoikeus vaihtui lopullisesti Suomesta Englantiin.
Tuon jälkeen laitapakki ei ole A-maajoukkueessa kuitenkaan pelannut. Jenkinson siirtyi vuonna 2019 Arsenalista pysyvästi Nottinghamiin. Hän on pelannut urallaan 93 ottelua Valioliigassa, joissa on syntynyt kolme maalia.
Jos alla oleva twiitti ei näy, klikkaa tästä.
The 29-year-old joins City from Nottingham Forest and boasts Premier League experience after stints at both Arsenal and West Ham.
LUE MYÖS:
- Ranskan liigaseura antoi potkut päävalmentajalleen – kuudesta ottelusta jäi käteen yksi pokaali
- Cristiano Ronaldon Al-Nassr kärsi rökäletappion Aasian Mestarien liigassa – nyt nettiin ilmestyi liuta videoita
- Kolumbian legenda ilmoitti – upea maajoukkueura tulee päätökseen
- ”Ukrainan Haaland” johtaa jo Hollannin liigan maalipörssiä – ikää vain 19 vuotta
- Niin katoaa mainen kunnia – Vozinha saa ryöpytystä virheistään
- Lionel Messin ex-pelikaverista Inter Miamin uusi päävalmentaja
- Entinen tähtipelaaja vaihtaa seuraa – pääsee pelaamaan lapsuuden ystävänsä kanssa
- TPS:stä tuttu Theodoros Tsirigotis löysi uuden seuran
- Jussi Nuorela nimesi kahdeksan puolustajaa avauskokoonpanoonsa – ”Meillä on selkeä hyökkääjäongelma”
- Virallista: Benjamin Källmanin valmentaja sai potkut
- Neljäs peräkkäinen voitto – Jani Honkavaaran Djurgården taistelee jopa Allsvenskanin mestaruudesta
- Lamine Yamal nimesi Ballon d’Or -suosikkinsa
- Marcus Forss on nyt uudessa seurassa – penkillä Uzbekistanissa
- Jussi Nuorela nimesi kahdeksan puolustajaa avauskokoonpanoonsa – ”Meillä on selkeä hyökkääjäongelma”
- Virallista: Benjamin Källmanin valmentaja sai potkut
- TPS:stä tuttu Theodoros Tsirigotis löysi uuden seuran
- Huuhkajista tuttu hyökkääjä löysi uuden seuran – pian vastassa Cristiano Ronaldo
- Carlo Ancelotti vahvisti: Neymarin maajoukkueura ohi
- Topi Keskinen iski ensimmäisen maalinsa Tanskan pääsarjassa
- Inter nousi jaettuun sarjakärkeen Veikkausliigassa