Koronarajoitukset ja -karanteenit peruvat nyt urheilutapahtumia vähän lajin kuin lajin parissa. Eihän se kenenkään mieleen ole, mutta ajat ovat tällaiset.

Myös porilaisen PTU Futsalin viikonlopun sarjaottelu peruttiin. PTU Futsal pelaa Miesten Kakkosessa, eli kolmannella sarjatasolla. Harmitus ottelun peruuntumisesta oli jollekin seuran toimijalle kuitenkin ilmeisesti niin suurta, että kiukkua päätettiin purkaa naisurheiluun.

PTU Futsal julkaisi Facebookissa sittemmin jo poistamansa päivityksen, jossa toista porilaista futsal-joukkuetta, naisten hallitsevaa suomenmestaria MuSa Futsalia ja koko naisten pääsarjaa käsiteltiin hyvin väheksyvin sanankääntein. Viesti kuului kokonaisuudessaan näin:

– Sitähän tässä ihmetellään PTU Futsalin kanssa et pelin pitäis alkaa lauantaina klo 15:30 mut ei ala. Huippu urheiluksi jostain syystä luokiteltava koulutyttöjä vilisevä naisten sarja peli pelataan just ennen PTU pelii. Baariin päästäisiin kyllä vetää kännit koko joukkueen voimin mut ei urheilutalolle peliin. Järkee vai ei?

MuSa Futsalin joukkueessa pelaa viisi maaotteluita pelannutta pelaajaa. Se johtaa tälläkin kaudella Naisten Futsal-liigaa 12 pelatun kierroksen jälkeen. Seuraavassa ottelussaan Musa kohtaa 12 joukkueen sarjassa kuudentena olevan FTK-Tornion. MuSa:n pelaajista nuorin on syntynyt vuonna 2004, ja joukkueessa pelaa kahdesti peräkkäin vuoden futsal-pelaajaksi valittu Netta Hannula.

Juttu jatkuu twiitin jälkeen.

Hanna Ruohomaa

@HannaRuohomaa
Koronarajoitusten takia porilaisen PTU Futsalin viikonlopun peli peruttiin. Alla aiheesta tehty Facebook-päivitys, jossa mainitaan toinen porilainen futsaljoukkue. @MuSaFutsal on hallitseva Suomen mestari, jonka riveistä löytyy myös viisi maaotteluita pelannutta pelaajaa.

Somepostauksen nosti Twitterissä esille monivuotinen jalkapallon naisten pääsarjapelaaja Hanna Ruohomaa, joka päätti viime syksynä pitkän ja komean pelaajauransa terveydellisistä syistä (linkki vie Yle:n juttuun). Asiaa kommentoivat myös esimerkiksi Helmarien kaikkien aikojen maalintekijä Linda Sällström sekä Kups-ikoni Ilja Venäläinen.

– Oikeesti… siis tääkö on seuran tililtä, Sällström kyseli vastauksessaan.

Linda Sällström

@LindaSallstrom

Hanna Ruohomaa

@HannaRuohomaa
Koronarajoitusten takia porilaisen PTU Futsalin viikonlopun peli peruttiin. Alla aiheesta tehty Facebook-päivitys, jossa mainitaan toinen porilainen futsaljoukkue. @MuSaFutsal on hallitseva Suomen mestari, jonka riveistä löytyy myös viisi maaotteluita pelannutta pelaajaa.
Oikeesti…👎😑 siis tääkö on seuran tililtä?!

Ei näin, ei todellakaan näin. PTU Futsal, todellinen pohjanoteeraus kaikkineen. Hävetkää, Venäläinen puolestaan kirjoitti.

Ilja Venäläinen

@iljavenalainen
Ei näin, ei todellakaan näin. PTU Futsal, todellinen pohjanoteeraus kaikkineen. Hävetkää.

Hanna Ruohomaa

@HannaRuohomaa
Koronarajoitusten takia porilaisen PTU Futsalin viikonlopun peli peruttiin. Alla aiheesta tehty Facebook-päivitys, jossa mainitaan toinen porilainen futsaljoukkue. @MuSaFutsal on hallitseva Suomen mestari, jonka riveistä löytyy myös viisi maaotteluita pelannutta pelaajaa.

Postauksen ajankohtakin herätti huomiota, sillä tällaista käytöstä ei suomalainen futsal-yhteisö varmasti kaipaa ensi viikolla alkavien futsalin EM-kisojen alla. Suomi tekee kisoissa futsalin arvokisadebyyttinsä. Myös Suomen naisten maajoukkue oli hyvin lähellä EM-kisapaikkaa, mutta jäi lopulta yhden voiton päähän EM-kisoista.

Suomen miesten futsal-maajoukkueen kapteeni Panu Autio tunnetaan aktiivisena tasa-arvon puolesta puhujana. ”Älä riko urheilua” -kampanja sai puolestaan runsaasti huomiota torstaina järjestetyssä Suomen urheilugaalassa. Kampanja ”herättelee kaikkia urheilun ja liikunnan ystäviä entistä parempaan urheilumaailmaan, jossa jokainen voisi urheilla turvallisesti ja omana itsenään.” Yksi kampanjan tärkeistä aihealueista on sukupuolten tasa-arvo.