Lähde: Teemu Pukin Norwichin upottanut englantilaislaituri Liverpooliin kesällä – molemminpuolinen kiinnostus olemassa
West Hamin 25-vuotias laituri Jarrod Bowen upotti kahdella maalillaan keskiviikkona Teemu Pukin edustaman Norwichin.
Hull Cityn riveistä kaksi vuotta sitten Hammersiin siirtynyt englantilainen on nostanut profiiliaan selvästi tällä kaudella.
Football Insiderin mukaan Liverpool on erittäin kiinnostunut Bowenista. Seuran pelaajatarkkailijat olivat katsomassa myös Norwich-ottelua.
Lähteen mukaan Liverpool on tarkkaillut Bowenia jo pidemmän aikaa ja viimeaikaiset esitykset ovat nostaneet englantilaislaiturin Jürgen Kloppin luotsaaman ryhmän hankintalistan kärkeen.
Football Insiderin tietojen mukaan pelaaja itse on myös erittäin kiinnostunut ajatuksesta liittyä Liverpoolin vahvuuteen.
Siirto olisi kuitenkin odotettavissa vasta kesällä. West Ham ei halua heikentää hyökkäystään tällä kaudella yhtään. Joukkue taistelee tosissaan eurosijoista.
David Moyesin ryhmä tekee tuskin suurempia hankintojakaan enää tammikuussa, mutta juuri hyökkäykseen saattaa jokin hankinta olla vielä luvassa.
Liverpool on kiinnostunut myös Villarrealin Arnaut Danjumasta ja Leedsin Raphinhasta. Bowen on silti tällä haavaa kiilannut kaksikon edelle.
LUE MYÖS:
- Jussi Nuorela nimesi kahdeksan puolustajaa avauskokoonpanoonsa – ”Meillä on selkeä hyökkääjäongelma”
- Virallista: Benjamin Källmanin valmentaja sai potkut
- Neljäs peräkkäinen voitto – Jani Honkavaaran Djurgården taistelee jopa Allsvenskanin mestaruudesta
- Marcus Forss on nyt uudessa seurassa – penkillä Uzbekistanissa
- Inter nousi jaettuun sarjakärkeen Veikkausliigassa
- Carlo Ancelotti vahvisti: Neymarin maajoukkueura ohi
- Lamine Yamal nimesi Ballon d’Or -suosikkinsa
- Topi Keskinen iski ensimmäisen maalinsa Tanskan pääsarjassa
- Huuhkajista tuttu hyökkääjä löysi uuden seuran – pian vastassa Cristiano Ronaldo
- KuPS jäi jälleen ilman voittoa – HJK haki pisteen Kuopiosta
- Lamine Yamal nimesi Ballon d’Or -suosikkinsa
- Marcus Forss on nyt uudessa seurassa – penkillä Uzbekistanissa
- Carlo Ancelotti vahvisti: Neymarin maajoukkueura ohi
- Topi Keskinen iski ensimmäisen maalinsa Tanskan pääsarjassa
- Huuhkajista tuttu hyökkääjä löysi uuden seuran – pian vastassa Cristiano Ronaldo
- Jättisummalla Veikkausliigan jättänyt Ilari Kangasniemi debytoi Leicesterissä
- Inter nousi jaettuun sarjakärkeen Veikkausliigassa
- Hämmentävä tilanne – suurseurasta eronnut valmentaja palasikin töihin
- Melkoinen veto: 14-vuotias poika debytoi Ykkösliigassa
- Otto Ruopille ensimmäinen tehopiste Bundesliigassa