Pierre-Emerick Aubameyangin arvokisastartti uhattuna – tuliko koronatartunta joukkueen juhlilta?

Gabonin maajoukkue koki kovan takaiskun sunnuntaina alkavan Afrikan mestaruusturnauksen alla. Sekä sen 32-vuotias tähtipelaaja ja kapteeni Pierre-Emerick Aubameyang että toinen joukkueen eturivin pelaaja Mario Lemina ovat saaneet koronatartunnan.
Aubameyang ja Lemina ovat nyt eristyksissä muusta joukkueesta. Heidän pelaamisensa Gabonin avausottelussa Komoreita vastaan maanantaina ja Ghanaa vastaan neljä päivää myöhemmin on uhattuna.
Selvyyttä siitä, mistä kaksikko on COVID-19-tartunnan mahdollisesti saanut, ei ole. Joka tapauksessa sosiaaliseen mediaan on levinnyt video, jossa Aubameyang ja Lemina ovat illallisjuhlilla Dubaissa. Get French Football Newsin mukaan video olisi kuvattu ilmeisesti keskiviikkona. Aubameyang ja Lemina saapuivat Africa Cup of Nationsin isäntämaahan Kameruniin torstaina, ja antoivat positiivisen koronanäytteen Kamerunissa.
Vaikka mediassa ja sosiaalisessa mediassa on syytetty Aubameyangia vastuuttomaksi, kyseessä oli tosiasiallisesti Gabonin koko maajoukkueen ja pelaajien perheiden yhteinen illallinen. Koko maajoukkue oli valmistautumassa turnaukseen kymmenen päivän harjoitusleirillä Dubaissa. Tästä on kertonut Twitterissä suurille ranskalaislehdille kirjoittava toimittaja Hanif Ben Berkane.
Aubameyangin ja Leminan lisäksi tartunnan sai joukkueen apulaisvalmentaja Anicet Yala. Koko kolmikon tartunnat todettiin toistaiseksi niin sanotuilla pikatesteillä. Heille tehtiin myös viralliset testit, joiden tuloksia yhä odotellaan.
Juttu jatkuu twiitin jälkeen.
Aubameyangin seurajoukkue Arsenal antoi pelaajalle luvan lähteä valmistautumaan turnaukseen jo hyvissä ajoin, kun valmentaja Mikel Arteta päätti jättää hänet sivuun viime viikonlopun ottelusta Manchester Cityä vastaan. Muut Afrikan mestaruuskisoihin lähteneet Arsenalin pelaajat Thomas Partey (Ghana), Nicolas Pepe (Norsunluurannikko) ja Mohamed Elneny (Egypti) olivat ottelussa mukana.
Aubameyangin kausi on ollut vaikea. Hän aloitti kauden joukkueen kapteenina, mutta joutui luopumaan kapteeniudesta kurinpidollisista syistä. Aubameyangia oli varoitettu mahdollisista koronamääräysten ja -suositusten rikkomisesta aiemmin kauden aikana.
Gabonin lohkon neljäs maa kisoissa on Marokko.
Lähteet: ESPN, beIN Sports ja Telegraph
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Hirvittävä loukkantuminen seurajoukkueiden MM-kisoissa – Bayern München -tähti pitkälle sairauslomalle?
- KTP ja SJK vaihtokaupoilla – mukana ”merkittävä siirtokorvaus”
- Kesätoripodcast: Vuosisadan hintahuti & kulttipelaajien paluu
- Pikkuhuuhkajien EM-pelaaja siirtyy Skotlantiin
- Perparim Hetemajlle tarjoutui päävalmentajapesti – ”Tuli nopeammin kuin olin odottanut”
- Bundesliigapelaajan törttöily tallentui kohuvideolle – seura rankaisi isolla kädellä
- Tottenham-kasvatti siirtyy Veikkausliigaan
- Italopodcast: Sardinian Varadona
- Pikkuhuuhkajien Casper Terho vaihtaa seuraa
- IF Gnistan hankki puolustajan Portugalista
- Bundesliigapelaajan törttöily tallentui kohuvideolle – seura rankaisi isolla kädellä
- Tottenham-kasvatti siirtyy Veikkausliigaan
- Perparim Hetemajlle tarjoutui päävalmentajapesti – ”Tuli nopeammin kuin olin odottanut”
- Hyökkääjä jättää HJK:n
- KTP ja SJK vaihtokaupoilla – mukana ”merkittävä siirtokorvaus”
- Pikkuhuuhkajien Casper Terho vaihtaa seuraa
- Pikkuhuuhkajien EM-pelaaja siirtyy Skotlantiin
- IF Gnistan hankki puolustajan Portugalista
- Ranskan kaikkien aikojen maalipyssyn ura Jenkeissä päättyi sopimuksen purkuun: ”Pelityyli ei sopinut minulle”
- Kesätoripodcast: Vuosisadan hintahuti & kulttipelaajien paluu