Real Madridissa ja Manchester Cityssä pelanneen Robinhon joukkoraiskaustuomio pysyi voimassa – päätyykö siltikään ikinä kiven sisään?
Kuva: Getty Images
Muun muassa Real Madridia ja Manchester Cityä urallaan edustaneen brassitähden Robinhon raiskauksesta saama tuomio pysyi voimassa. BBC kertoi keskiviikkona, että Robinho on hävinnyt viimeisen vetoomuksensa tuomion kumoamiseksi. Tuomio on nyt lopullinen, eikä siitä voi valittaa.
Robinho ja viisi muuta brasilialaista tuomittiin syyllisiksi 22-vuotiaan albanialaisnaisen joukkoraiskaukseen yökerhossa jo vuonna 2017. Eilen Rooman korkein oikeus päätti pitää 37-vuotiaan Robinhon yhdeksän vuoden vankeustuomion voimassa. Sama päätös tehtiin myös edellisessä valituskäsittelyssä joulukuussa 2020.
Joukkoraiskaus tapahtui Milanossa vuonna 2013.
BBC pitää epätodennäköisenä, että Robinho joutuu vankeustuomiotaan istumaan, sillä hän asuu ja oleskelee Brasiliassa, eikä Brasilian perustuslaki salli kansalaisten luovuttamista toiseen maahan vankeustuomiota varten. Italian oikeuslaitos voi tosin pyytää Brasilialta sitä, että Robinho määrättäisiin kärsimään vankeusrangaistustaan brasilialaisessa vankilassa.
100 A-maaottelua Brasilian paidassa pelannut Robinho aloitti uransa Santosissa, ennen kuin siirtyi Real Madridiin vuonna 2005. Sieltä hän siirtyi Manchester Cityyn vuonna 2008 silloisella Englannin siirtoennätyksellä. Raiskaus tapahtui ajanjaksolla, kun Robinho edusti AC Milania vuosina 2010-2014.
Italiasta lähdettyään Robinho on edustanut kiinalaista Guangzhou Evergrandea, brasilialaisia Santosta ja Atlético Mineiroa sekä turkkilaisia Sivassporia ja Basaksehiria, kunnes hän palasi Santosiin viiden kuukauden pituisella sopimuksella lokakuussa 2020. Sopimuksessa oli jatko-optio vuoden 2022 loppuun saakka.
[readmore from=Robinho]
Sopimus sai kuitenkin äänekästä kritiikkiä osakseen ja muun muassa yksi Santosin tärkeistä sponsoreista päätti yhteistyön seuran kanssa nimittäen sopimusta ”epäkunnioittavaksi naisia kohtaan”. Monet muut sponsorit uhkasivat samalla toimenpiteellä. Niinpä Santos päätti hyllyttää Robinhon oikeuskäsittelyn ajaksi, eikä hän ole pelannut sitten vuoden 2020.
Brittilehti Guardian paljasti lokakuussa 2020 julkaisemassaan jutussa otteita Robinhon viestienvaihdosta ystäviensä kanssa. Viestejä on käytetty todistusaineistona oikeudessa. Yhdessä viestissä Robinho kirjoitti ystävälleen: ”Nauran, koska minua ei voisi vähempää kiinnostaa. Nainen oli ympäripäissään eikä hänellä ole aavistustakaan siitä, mitä tapahtui”. Toisessa viestissä Robinho väitti, ettei ”hänen peniksensä laittaminen naisen suuhun merkinnyt seksiä”.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Haastattelu: Tim Väyrynen jahtaa sarjanousua Italiassa – ”Sain loistavan mahdollisuuden”
- Valmentaja vihjaa, että Álvaro Moratan kannattaisi vaihtaa uraa
- Euroopan surkein pääsarjaseura hävisi taas – säilyttää silti liigapaikkansa
- Onko tässä maailman kovakuntoisin joukkue?
- Brightonin ja Arsenalin välistä ottelua lykättiin erikoisesta syystä
- Uskomaton karuselli: Valioliiga-seuralle taas uusi päävalmentaja
- SJK:lle HJK-taustainen hyökkääjävahvistus
- Cristiano Ronaldon boikotti päättyi – näin kävi
- Pelaajalegenda kiistää Epstein-julkaisuissa kuvatut teot
- Jalkapalloilijat ahdistelivat alaikäistä tyttöä seksuaalisesti – ”Voisin tappaa heidän uransa”
- Euroopan surkein pääsarjaseura hävisi taas – säilyttää silti liigapaikkansa
- Valmentaja vihjaa, että Álvaro Moratan kannattaisi vaihtaa uraa
- SJK:lle HJK-taustainen hyökkääjävahvistus
- Haastattelu: Tim Väyrynen jahtaa sarjanousua Italiassa – ”Sain loistavan mahdollisuuden”
- Onko tässä maailman kovakuntoisin joukkue?
- Brightonin ja Arsenalin välistä ottelua lykättiin erikoisesta syystä
- Jalkapalloilijat ahdistelivat alaikäistä tyttöä seksuaalisesti – ”Voisin tappaa heidän uransa”
- Ranskalaistähdelle iso diili – Bayern München kiinnitti huippupelaajan
- Pelaajalegenda kiistää Epstein-julkaisuissa kuvatut teot
- Cristiano Ronaldon boikotti päättyi – näin kävi