Virallista: Saku Ylätupa vaihtaa toiseen ruotsalaisseuraan

22-vuotias suomalaislaituri Saku Ylätupa on löytänyt uuden seuran Ruotsin pääsarjatasolta Allsvenskanista. GIF Sundsvall tiedottaa kotisivuillaan tehneensä Ylätuvan kanssa kolmivuotisen sopimuksen.
Edelliset kolme kautta Ylätupa on edustanut tukholmalaista AIK:ta. Hänellä oli sopimusta AIK:n kanssa vielä kausi 2022 jäljellä.
– Olen erittäin iloinen sopimuksesta ja odotan tulevaa innolla. Sundsvall on lupaava seura Allsvenskanissa, Ylätupa kommentoi sopimustaan.
Espoosta lähtöisin oleva Ylätupa nousi Suomen jalkapalloyleisön tietoisuuteen HJK:n organisaatiosta, joskaan hän ei ole HJK:ssa yhtään veikkausliigapeliä pelannut. Tähänastisista 25 veikkausliigaottelustaan Ylätupa on pelannut 17 RoPS:issa (vuonna 2017) ja kahdeksan IFK Mariehamnissa, johon AIK lainasi hänet kaudella 2020.
RoPS:sta Ylätupa siirtyi vuonna Ajaxiin, jonka akatemiajoukkueissa hän pelasi vuosina 2017-2019. AIK värväsi hänet joukkueeseensa vuonna 2019. Kolmen vuoden aikana Ylätupa pelasi AIK:ssa 24 Allsvenskan-ottelua. Niissä hän teki yhden ja syötti kolme maalia.
Ylätupa kuului aiemmin Suomen juniorimaajoukkueiden vakiokasvoihin. Myös A-maajoukkueessa hän on pelannut kaksi ottelua, molemmat tammikuussa 2019.
– Tuntuu mielettömän jännittävältä, että Saku siirtyy meille, Sundsvallin urheilujohtaja Urban Hablom myhäilee.
– Hän on ottanut hyviä askelia kehityksessään Ajaxissa ja edelleen AIK:ssa, mutta me saamme viedä hänet uusille tasoille. Sundsvallin ympäristö tulee tekemään hänestä tulevaisuudessa kansainvälisen tason jalkapalloilijan ja Suomen A-maajoukkueen vakiopelaajan.
Sundsvall sijoittui päättyneellä kaudella Superettanissa toiseksi ja nousi ensi kaudeksi pääsarjatasolle Allsvenskaniin.
Ylätupa kommer nu senast från AIK där han spelat de tre senaste säsongerna.
Läs mer här: gifsundsvall.se/saku-ylatupa-a…
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Ville Tikkanen arvioi Teemu Pukin ja Alex Ringin merkitystä HJK:lle – tämän muutoksen Miika Nuutinen toi päävalmentajana
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla
- Luciano Spalletti lähdössä Italian peräsimestä: ”Minun on otettava vastuu”
- Ennakkopaketti Nations Leaguen finaaliin Portugali-Espanja: Arvioidut avaukset, valmentajien kommentit, mistä näet pelin
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Kommentti: Huomenna on ottelu, jota ei pitäisi pelata ollenkaan
- Hollantilainen toimittaja Ronald Koemanille: yhdelle Huuhkajien pelaajalle saatava Hollannin passi
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Hitti vai huti? AS Roma vaihtoi logoaan – soutaa valtavirtaa vastaan
- Lukas Hradecky täräytti asemastaan Bayer Leverkusenissa: ”Jos tulee ainutlaatuinen tarjous…”
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Toni Koskela moitti Suomen puolustajia Ylellä: ”Mun mielestä ihan käsittämätöntä”
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Ennakkopaketti Nations Leaguen finaaliin Portugali-Espanja: Arvioidut avaukset, valmentajien kommentit, mistä näet pelin