Virallista: Veikkausliigan vuoden pelaaja Urho Nissilä siirtyy Etelä-Koreaan
Kuva: Juha Tamminen
Pitkään se meni, mutta nyt siirto on varmistunut. Veikkausliigan vuoden pelaajaksi vuonna 2021 valittu, ja Huuhkajissa samana vuonna läpi lyönyt Urho Nissilä jatkaa uraansa eteläkorealaisessa Suwon FC:ssä. Seura vahvistaa Nissilän siirron Instagram-tilillään ja kotisivuillaan. Siirrosta huhuttiin ensi kerran jo yli kuukausi sitten.
– On kunnia debytoida K-liigassa Suwon FC:ssä. Teen töitä pelaajien kanssa, jotta saamme nopean ja vahvan joukkueen, 25-vuotias Nissilä kommentoi uutisessa.
”Suomen Luka Modriciksi” sopimusuutisessa nimittämänsä Nissilän sopimuksen pituutta eteläkorealaisseura ei kerro.
KuPS:n kasvatin ja Veikkausliigassa vain KuPS:ia edustaneen Nissilän jalkapallokausi 2021 oli erinomainen. Hän teki 25 veikkausliigaottelussa kahdeksan maalia ja syötti kahdeksan. Seitsemässsä Konferenssiliigan ottelussa Nissilä teki ja syötti kaksi maalia.
[readmore from=Nissilä-Urho]
Kaikkiaan Nissilällä on pelattuna 135 veikkausliigaottelua, joissa maaleja on syntynyt 27. Ulkomailla hän on edustanut belgialaista SV Zulte-Waregemia ja hollantilaista Maastrichtia. Nyt matka siis jatkuu miljoonakaupunki Suwoniin.
Kaikki seitsemän A-maaotteluaan Nissilä on pelannut vuonna 2021. Hän oli Huuhkajien peleissä kentällä kuudessa syksyn MM-karsintaottelussa. Kahdessa Ranska-ottelussa sekä vieraspelissä Kazakstania vastaan Nissilä oli Suomen avauskokoonpanossa.
Suwon FC sijoittui viime kaudella Etelä-Korean K-liigassa viidenneksi. Kausi 2022 alkaa sarjassa 19. helmikuuta.
View this post on Instagram
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Ronaldo pyysi Zinédine Zidanea poistumaan Brasilian pukukopista: ”Tunnelma oli karmea”
- Ronald Koeman Marokko-pelistä: ”Tulee hieman liian aikaisin”
- MM-kisojen keskellä muhii siirtopommi – Harry Kane megaluokan seuran kohteena!
- Japanin valmentaja teki neljä vuotta sitten MM-kisoissa virheen, jota ei aio toistaa
- Japanin ykköstähti sivussa MM-trilleristä Brasiliaa vastaan
- LIVESEURANTA: Brasilia ja Japani illan huippukamppailussa!
- Carlo Ancelottilla suuri kunnioitus Brasilian MM-vastustajalle: ”Yksi maailman parhaista”
- Saksa ennakkosuosikkina MM-pudotuspeliin – ”Epämukava vastustaja”
- Etelä-Afrikka putosi MM-kisoista – valmentaja huokaili: ”Kukaan ei usko minua”
- Etelä-Korean valmentaja erosi valtavan kritiikkivyöryn alla – presidentti kutsui ”epäpäteväksi”
- Ylen asiantuntijat lyttäävät MM-kisojen ensimmäistä pudotuspeliä – ”Nyt nähtiin todella huonoa jalkapalloa”
- Luka Modric teki MM-historiaa
- Uruguayn maalivahdin katastrofikisoille ei ole vertaista koko MM-historiassa
- Norsunluurannikon kohuttu MM-tähti haluaa PSG:hen
- Miksi Cristiano Ronaldo on pelannut jokaisen minuutin MM-kisoissa?
- Virallista: Ilmari Niskanen löysi uuden seuran
- Robert Lewandowskista tulossa Robin Lodin joukkuekaveri
- Näkökulma: MM-kisojen uusi formaatti loi lohkovaiheeseen epäreilun asetelman
- Kanada 16 parhaan joukkoon MM-kisoissa – yleisö buuasi tylsälle pelille
- Piskuisen maan MM-menestys tuo mukavan rahapotin suomalaisseuralle