AC Oulussa hermostuttiin – Oulun stadionhankkeelle jarrua valtuustoaloitteesta: ”Osoittaa melkoista tietämättömyyttä, jos ei tätä käsitä”
Kuva: Juha Tamminen
Ouluun on suunniteltu jo hyvän aikaa uutta jalkapallostadionia. Alkuperäisen suunnitelman mukaisesti stadion on ollut määrä valmistua kesään 2023 mennessä, mutta hanke on viivästymässä.
Stadionyhtiö OTC Stadion Oy:lle myönnettiin viime kesäkuussa yksimielisesti suunnitteluvaraus Oulun Heinäpään alueelle rakennettavalle stadionille. Arvioiden mukaan noin 13 miljoonaa euroa maksavalle stadionille syntyisi 5 000 katsomopaikkaa. Yksityisen rahoituksen osuus olisi tiettävästi 75 prosenttia ja julkisen rahoituksen 25 prosenttia.
Nyt stadionhanke on kuitenkin lykkääntymässä merkittävästi. Yle kertoi jutussaan joulukuussa, että Oulun kaupungin yhdyskuntalautakunnasta oli jätetty kaavamuutosta koskien eriävä mielipide. Alueella toivottiin tehtävän luonto- ja linnustoselvitys ennen rakennustöitä, tai muuten asiasta tultaisiin valittamaan.
Selvitys on määrä tehdä toukokuun aikana, joten käytännössä sillä tarkoitetaan lintujen kevätmuuttoa ja mahdollista pesintää suunnitellun stadionin alueella. Tammikuussa Kaleva puolestaan kirjoitti, että vastaava linnustoselvitys täytyy tehdä myös lintujen syysmuuton aikana (juttu maksumuurin takana). Tämä merkitsee huomattavaa lykkäystä mahdollisten töiden aloitukselle.
Maanantaisessa Oulun kaupunginvaltuuston kokouksessa kolme kaupunginvaltuutettua jätti valtuustoaloitteen, jossa he vaativat selvittämään mahdollisia muita sijoituspaikkoja uudelle jalkapallostadionille. AC Oulun hallituksen jäsen ja Oulun kaupunginvaltuutettu Tomi Kaismo on aloitteesta selvästi käärmeissään. Kaismo avautui aiheesta keskiviikkoiltana julkaisemassaan Twitter-viestissä.
Miksihän tällaista toimintaa voisi nimittää?
#acoulu #otcstadionoy #jalkapallostadion #oulu #oulunvaltuusto #kaleva #Veikkausliiga #palloliitto #futis #jalkapallo
#acoulu #otcstadionoy #jalkapallostadion #oulu #oulunvaltuusto #kaleva #Veikkausliiga #palloliitto #futis #jalkapallo
Onhan se liikenteellisesti yhdenlainen sumppu ja pussinperä. Helposti tuntuu kuitenkin luontevalta, kun siellä on iän kaiken palloa potkittu, itsekin junioriturnauksissa aikoinaan, paljon väkeä kun varmaan 10 kentällä pelit. En tunne suunnitelmaa, luulis et rakentaja selvittänyt?
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Liigajalkapalloilija, 20, kuoli ryöstössä
- ”Suoraan jalkapallon museoon” – Puskás-palkinto voidaan jakaa jo nyt
- Brasiliassa hämmentävä ulosajo – hieroi sukuelimiään ja sai punaisen kortin
- Paraguayssa nähtiin erikoinen näytelmä – ”Hassuin maali, mitä olen eläessäni nähnyt”
- Ranskalaistähti samaan kastiin Zlatan Ibrahimovićin ja Franck Ribéryn kanssa
- IF Gnistanin alkukausi synkistyi entisestään
- Toni Koskelan Kalmar taipui Tukholmassa: ”Ottelun alku oli meille kammottava”
- Daniel Håkans iski tärkeän maalin Puolan mestaruustaistelussa
- Didier Deschamps läksytti U14-pelaajaa: kertoi, mihin virheeseen ei kannata sortua
- Tästä puhuu koko Saksa: Nainen miesten päävalmentajaksi Bundesliigassa
- Yle: 16-vuotias suomalaislupaus siirtyy Norjan sensaatioseuraan
- Tästä puhuu koko Saksa: Nainen miesten päävalmentajaksi Bundesliigassa
- Didier Deschamps läksytti U14-pelaajaa: kertoi, mihin virheeseen ei kannata sortua
- IF Gnistanin alkukausi synkistyi entisestään
- Toni Koskelan Kalmar taipui Tukholmassa: ”Ottelun alku oli meille kammottava”
- Daniel Håkans iski tärkeän maalin Puolan mestaruustaistelussa
- AC Oulu hiljensi Helsingin jälleen – Rasmus Karjalainen: “Meillä on kentällä 11 johtajaa”
- Suomeen palannut maalitykki osui taas Veikkausliigassa
- Alfie Cicalen HJK-debyytti jäi katkeraksi – “Olen pettynyt”
- Ranskalaistähti samaan kastiin Zlatan Ibrahimovićin ja Franck Ribéryn kanssa
