Anna Signeul positiivisella mielellä Helmarien murskatappion jälkeen: ”Minusta esityksemme oli hyvä”
Kuva: Juha Tamminen
Helmarit koki keskiviikkona suurimaalisimman tappionsa lähes viiteen vuoteen, kun Ranska otti selkeän 5-0-voiton Suomesta maiden ensimmäisessä ottelussa neljän maan Tournoi de France -harjoitusturnauksessa. Suomi ei saanut pelissä yhtään laukausta kohti maalia, teki yhden oman maalin ja päästi kolme maalia Ranskan kulmapotkuista.
Selkeästä tappiosta huolimatta päävalmentaja Anna Signeul tuli haastattelupisteelle hyvin positiivisin mielin. Signeulin haastattelu julkaistiin Helmarien Twitter-tilillä.
– Tämä oli todella hyvä peli meille. Tulimme tänne hakemaan kolmea todella kovaa ottelua, Signeul aloitti.
– Monet pelaajistamme ovat tulleet juuri takaisin. Minusta esityksemme oli hyvä. Monet yksilöjutut olivat hyviä, ja myös joukkueen suoritukset olivat hyviä. Monet pelaajamme tulivat hyvin sisään penkiltä. Aistin korkeaa intensiteettiä.
– Ranska pelasi ehdottomasti parhaalla joukkueellaan. He eivät peluuttaneet B-joukkuettaan, vaan aloittivat parhaalla avauskokoonpanollaan. Sekin osoittaa, että he kunnioittivat meitä suuresti.
Suomen viittä takaiskumaalia ruotsalaisvalmentaja piti harmillisina.
– Valitettavasti teimme oman maalin ja virheen omassa boksissamme. Lisäksi he tekivät kolme puskumaalia. Ranskalla onkin maailman parhaita pääpelaajia, Signeul sanoi ja tarkensi tarkoittavansa etenkin ulottuvaa topparilegendaa Wendie Renardia.
– On hyvä, että nämä asiat tapahtuvat nyt, sillä juuri niistä tulemme oppimaan. Ottelussa oli kuitenkin hyvin paljon positiivista. Voimme oppia tästä. EM-kisoihin on aikaa neljä kuukautta ja seuraavaa peliä ennen kaksi välipäivää.
– Tämä on pelaajille mittaamattoman arvokas kokemus, sillä intensiteetti oli niin paljon korkeampi kuin se, mihin he ovat seuroissaan tottuneet, Signeul päätti.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Antonio Conte lähtee Napolista: ”Onko Italian liitto valmis palkkaamaan huippuluotsin?”
- Ei voi olla totta: Lionel Messi saattoi loukkaantua juuri ennen MM-kisoja
- Takavuosien tehokkain maalintekijä Mestarien liigasta ei enää mahtunut MM-kisoihin
- Iran teki kovan ratkaisun MM-kisojen osalta
- Harry Kane teki lähes 100 vuotta vanhaa jalkapallohistoriaa
- Harry Kane nousi Cristiano Ronaldon rinnalle
- Suomi mukana maailmanlaajuisessa Messin ja Ronaldon vertailussa – tulos yllättää
- Barcelona ryhdistäytyi – Mestarien liiga -voitto suvereeniin tapaan
- Jo toinen Kvaratskhelia matkalla Euroopan huippuseuroihin!
- HJK hankki 18-vuotiaan lupauksen – edelliseltä seuralta koskettava ylistyspuhe
- Takavuosien tehokkain maalintekijä Mestarien liigasta ei enää mahtunut MM-kisoihin
- Iran teki kovan ratkaisun MM-kisojen osalta
- Nyt jysähti: Pep Guardiolan uusi työ selvillä
- Harry Kane teki lähes 100 vuotta vanhaa jalkapallohistoriaa
- Lukas Hradecky sai ilouutisen ensi kaudeksi
- Jo toinen Kvaratskhelia matkalla Euroopan huippuseuroihin!
- Harry Kane nousi Cristiano Ronaldon rinnalle
- Suomi mukana maailmanlaajuisessa Messin ja Ronaldon vertailussa – tulos yllättää
- Cristiano Ronaldo taas maailman rikkain urheilija – tienasi yli tuplat Lionel Messiin nähden
- HJK hankki 18-vuotiaan lupauksen – edelliseltä seuralta koskettava ylistyspuhe