Joni Kauko ottaa roolia: tasoitusmaali kovalla tykillä ajassa 90’+7 – katso maali ja kommentit
Kuva: Juha Tamminen
Huuhkajien viime kesän EM-miehistön jäsen Joni Kauko teki lauantaina toisen maalinsa viikon sisällä Intian Superliigassa. Kaukon joukkue ATK Mohun Bagan kohtasi Kerala Blastersin tärkeässä kärkipään kamppailussa, ja suomalainen vastasi pelin viimeisestä maalista.
Kerala oli jo kiinni kolmessa pisteessä uruguaylaisen Adrian Lunan kahdella maalilla, kun lisäajalle mentiin tilanteessa 2-1. Meneillään oli jota kuinkin viimeinen hyökkäys – lisäajan 7. minuutilla – kun pallo pelattiin 20 metriin Kaukolle. Hän otti haltuun, kuljetti sivulle pelaten jalan vapaaksi ja tykitti. Keralan maalivahti Prabhsukhan Singh sai vähän käsiään väliin, mutta ei pystynyt estämään maalin syntyä.
Kaukon maali on nähtävissä alla olevassa klipissä. Tämän linkin takaa puolestaan löytyy koko ottelukooste, jossa Kaukon maaliin johtanut tilanne alkaa ajassa 6:23.
Juttu jatkuu klipin jälkeen.
Kerala Blasters sai ottelun toisella puoliajalla viisi keltaista korttia, ja myös Mohun Bagan yhden, jonka otti juuri Kauko. Lisäajan toisella minuutilla Mohun Baganin Prabir Dasille puolestaan nousi suora punainen, kun hän repi vastustajan nurin vastahyökkäyksen käynnistyessä. Das oli tullut kentälle vain viisi minuuttia aiemmin.
Hyväntuulinen Kauko oli haastattelussa tyytyväinen pisteeseen, ja luonnehti ottelua lämmintunnelmaiseksi. Haastattelu näkyy jutun lopussa olevassa twiitissä.
[readmore from=Kauko-Joni]
ATK Mohun Bagan on ollut hyvässä vireessä, sillä sen kauden ainoat kaksi tappiota ovat joulukuun alusta. Tällä hetkellä joukkue on sarjassa kolmantena, kun runkosarjaa on jäljellä sen osalta enää neljä ottelua. Kärkipaikkaa pitävä Hyderabad on kaksi pistettä edellä ottelun enemmän pelanneena. 11 joukkueen sarjasta neljä parasta jatkaa pudotuspeleihin. Lauantain vastustaja Kerala Blasters on sijalla neljä.
Joni Kaukon 14 ottelun tehosaldo on nyt kaksi maalia ja viisi maalisyöttöä. Kauko on sarjan syöttötilastossa jaetulla viidennellä sijalla.
@atkmohunbaganfc's equaliser man @JoniKauko expresses his thoughts after a hard-fought battle against @KeralaBlasters!
#KBFCATKMB #HeroISL #LetsFootball #KeralaBlastersFC #ATKMohunBagan
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Katso: Oliver Antman iski Rangers-uransa avausmaalin
- Jesse Joronen kerää kehuja Italiassa: ”Palermo on tehnyt loistavan hankinnan”
- Tuomas Ollilan Paris FC putosi Ranskan cupista
- ESPN: Cristiano Ronaldo on vihainen – boikotti jatkuu
- Sensaatio! HJK pudotti Manchester Cityn
- Turkin presidentti Erdoğan puuttui peliin – N’Golo Kantén siirtofiaskossa uskomaton käänne
- HJK hankkii hyökkäävän keskikenttäpelaajan Italiasta
- Glen Kamara loukkaantui pahasti – kammottava kuva
- Siirtofiasko! Suurseuralta harvinainen tylytys kauppakumppanille
- KuPS vahvistuu hyökkääjällä
- ESPN: Cristiano Ronaldo on vihainen – boikotti jatkuu
- HJK hankkii hyökkäävän keskikenttäpelaajan Italiasta
- Sensaatio! HJK pudotti Manchester Cityn
- HS: Suomalaislupauksesta merkittävä tarjous Veikkausliigan sisällä
- Turkin presidentti Erdoğan puuttui peliin – N’Golo Kantén siirtofiaskossa uskomaton käänne
- KuPS vahvistuu hyökkääjällä
- Glen Kamara loukkaantui pahasti – kammottava kuva
- Paikallismedia: Diogo Tomas jäämässä loppukaudeksi ADO Den Haagiin
- Karim Benzemalle siirto Cristiano Ronaldon vastustelusta huolimatta
- Siirtofiasko! Suurseuralta harvinainen tylytys kauppakumppanille