PSG-pomolle vaikeuksia luvassa? Tunkeutui raivoissaan tuomarien pukukoppiin ja esitti Real Madridin edustajalle tappouhkauksen

Paris Saint-Germainin puheenjohtaja Nasser Al-Khelaïfille voi olla luvassa merkittäviä vaikeuksia. Al-Khelaïfi menetti pahemman kerran malttinsa, kun Real Madrid nousi kahden maalin takaa-ajoasemasta Mestarien liigan otteluparin voittoon yhteismaalein 3-2.
Al-Khelaïfi ja PSG:n urheilujohtaja Leonardo olivat käyneet kuumina jo Pariisissa pelatussa ensimmäisessä osaottelussa jututtaen ottelun erotuomaria kiivaasti puoliajan alkaessa. Eilinen PSG:n lopun luhistuminen sai kuitenkin kaksikon ja etenkin Al-Khelaïfin menettämään kokonaan malttinsa.
Kun ottelu oli päättynyt, Al-Khelaïfi ja Leonardo marssivat Santiago Bernabéun sisätiloihin etsimään ottelun erotuomari Danny Makkelieta etsimään. Koska heidän pääsynsä tuomarien pukukoppiin estettiin, kaksikko koputti Real Madridin kenttävastaavan Mejía Dávilan oveen ja tunkeutui sisälle. Miehet olivat niin raivoissaan, että paikalle soitettiin poliisit.
Eräs Real Madridin työntekijä kuvasi kaiken tapahtuneen videolle. Kun Al-Khelaïfi näki hänet, hän pyysi miestä lopettamaan kuvaamisen ja huusi hänelle: ”Tapan sinut”. Samalla qatarilainen vaati miestä poistamaan tallentamisen. Al-Khelaïfin omat turvamiehet onnistuivat lopulta rauhoittamaan PSG-pomon ja viemään hänet joukkueen omaan pukukoppiin. Cope väittää myös lyöntejä vaihdetun.
Al-Khelaïfin aggressiivisuus päätyi myös ottelun tuomariraporttiin. Näin Makkelie kirjoitti:
– Hän käyttäytyi aggressiivisesti ja yritti päästä sisälle tuomarien pukukoppiin. Kun tuomari pyysi heitä poistumaan, puheenjohtaja rikkoi erään avustavan erotuomarin välineen.
Tuo väline oli mitä ilmeisimmin tuomarin paitsiolippu.
Al-Khelaïfin uskotaan raivostuneen erityisesti siksi, ettei PSG:lle annettu vapaapotkua Real Madridin ensimmäisestä maalista, jossa Karim Benzema tönäisi maalivahti Gianluigi Donnarummaa. Tilannetta ei myöskään tarkistettu VAR-laitteilta.
Lähteet: Cope, Marca ja Goal
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Lionel Messin Inter Miami sai selkäsaunan seurajoukkueiden MM-kisoissa
- Dopingpannasta vapautunut Paul Pogba löysi uuden seuran
- Jürgen Klopp jyrähti seurajoukkueiden MM-turnauksesta – paljasti pahimman pelkonsa
- Kasper Paanaselta huima maali – SJK löylytti IFK Mariehamnia
- Miika Nuutisen HJK:lle avaustappio tylyin numeroin – ”Kaikkea muuta kuin mitä haettiin”
- Italopodcast: Parman tuore luotsi on koko siirtokesän mielenkiintoisimpia valmentajahankintoja
- Virallista: Cristiano Ronaldo ja Al Nassr jatkosopimukseen
- Malick Thiaw vaihtamassa seuraa Italiassa
- Lähde: Olivier Giroud lähellä paluuta Ranskaan
- Kesätoripodcast: Manchester United haluaa eroon neljästä tähtilaituristaan
- Miika Nuutisen HJK:lle avaustappio tylyin numeroin – ”Kaikkea muuta kuin mitä haettiin”
- Jürgen Klopp jyrähti seurajoukkueiden MM-turnauksesta – paljasti pahimman pelkonsa
- Lionel Messin Inter Miami sai selkäsaunan seurajoukkueiden MM-kisoissa
- Dopingpannasta vapautunut Paul Pogba löysi uuden seuran
- Kasper Paanaselta huima maali – SJK löylytti IFK Mariehamnia