Ronaldinho ei ymmärrä PSG:n faneja: ”Jos te vihellätte maailman parhaalle, niin kenelle te taputatte?”
Brasilialaislegenda Ronaldinho ei ymmärrä Paris Saint-Germainin kannattajia, jotka buuaavat ja viheltävät hänen entiselle joukkuekaverilleen Lionel Messille.
Ronaldinho, 42, vietti PSG:ssä kaksi kautta, kunnes hän siirtyi kesällä 2003 Barcelonaan, jossa Messi, 34, on seurahistorian paras maalintekijä.
Viime kesänä Messi joutui jättämään Barcelonan ensimmäistä kertaa ammattilaisurallaan, koska talousvaikeuksista kärsivä seura ei kyennyt rekisteröimään hänen uutta sopimustaan. Argentiinalaistähti sai odotetusti valtavan vastaanoton uudessa seurassaan, mutta hänen uransa PSG:ssä ei ole lähtenyt sellaiseen lentoon kuin monet odottivat.
Messi on pelannut kuluvalla kaudella 26 ottelua tehden niissä yhteensä seitsemän maalia ja syöttäen 11, mutta PSG:n fanit odottavat häneltä vieltä parempia otteita ja enemmän tehoja. Pariisilaiskannattajat ovat osoittaneet mieltään seitsemänkertaista Ballon d’Or -voittajaa vastaan sen jälkeen, kun PSG putosi Mestarien liigasta neljännesvälierissä
Ronaldinhon mielestä on täysin järjetöntä, että PSG:n kannattajat viheltävät pelaajalle, jota monet pitävät kaikkien aikojen parhaana jalkapalloilijana.
– Messillä on vaikeaa, koska hän siirtyi PSG:hen pelattuaan monta vuotta täysin erilaista jalkapalloa seurasa, joka on aina pelannut samalla tavalla, kommentoi brassilegenda AS:lle.
– Hän vain ei ole sopeutunut, mutta kaikki muu tulee luonnostaan. Se on normaalia. Hän vain tarvitsee aikaa.
– En ymmärrä [buuauksia]. Jos te vihellätte Messille, mitään ei ole jäljellä! Jos te vihellätte maailman parhaalle, niin kenelle te taputatte? En ymmärrä sitä.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- IFK Mariehamnilta valmentajauutisia
- Slovan Bratislavan valmentaja kertoi mielipiteensä KuPSista
- Simo Valakari puhui tulevaisuudestaan St. Johnstonessa
- Graham Potter jätti konkarivahdin ulos Ruotsin maajoukkueesta: ”Tämä on minun päätös”
- Saudi-Arabia haastaa Euroopan hegemoniaa uudella rintamalla – OFC kiistää
- HJK hankki eurokentiltä himoitun päänahan
- PSG:n supertähdet joutuivat jättämään huippuottelun kesken – tämä tiedetään nyt
- Kommentti: Fabrizio Romano edustaa kaikkea sitä, mikä journalismissa on pielessä
- Hurja väite supersuositulta sometililtä: Bayern Münchenin ylivoiman juurisyy on Teemu Pukki
- Teemu Pukki lopettaa maajoukkueuransa – kertoi parhaan muistonsa Huuhkajista: ”Oli jotenkin euforinen fiilis”
- Hurja väite supersuositulta sometililtä: Bayern Münchenin ylivoiman juurisyy on Teemu Pukki
- HJK hankki eurokentiltä himoitun päänahan
- Kommentti: Fabrizio Romano edustaa kaikkea sitä, mikä journalismissa on pielessä
- Jacob Friis nimesi Huuhkajat marraskuun maaotteluihin – FC Interin pelaaja ensimmäistä kertaa mukana
- PSG:n supertähdet joutuivat jättämään huippuottelun kesken – tämä tiedetään nyt
- Kuopiolaisilta armotonta irvailua Helsingin suuntaan: ”KuPS on se suurseura, joka HJK kuvittelee olevansa”
- Kapteeni jättää FF Jaron: ”On aika ottaa seuraava askel urallani”
- Mika Lehkosuo nimesi Pikkuhuuhkajat marraskuun tärkeisiin karsintaotteluihin
- Saudi-Arabia haastaa Euroopan hegemoniaa uudella rintamalla – OFC kiistää
- St. Johnstone haluaa tehdä jatkosopimuksen Simo Valakarin kanssa – seurapomo: ”Se on selvää”