Ukrainalaislegenda pysyy vaiti ja jatkaa töitään Venäjän suurseurassa – ”Meriittisi tullaan unohtamaan”

144 A-maaottelua pelannut Anatoli Tymoštšuk on yksi Ukrainan jalkapalloilun suurimmista legendoista. Juuri nyt Tymoštšukin nimi on kuitenkin kaikkea muuta kuin kovassa huudossa, ja jopa Ukrainan jalkapalloliitto vaatii hänen meriittejään pois pyyhittäviksi.
Syy on yksinkertainen. Tymoštšuk työskentelee edelleen Venäjän suurseuran valmennustiimissä apulaisvalmentajana eikä ole ottanut kahden viikon aikana sanallakaan kantaa kotimaassaan Ukrainassa riehuvaan sotaan. 42-vuotiaan Tymoštšukin vaikeneminen on herättänyt ukrainalaisissa suurta kummastusta.
– Missä sinä olet? Mihin laitoit kielesi? Oletko maanmiehemme? Maalasitko lipun kasvoihisi vain esitelläksesi, kysyi Tymoštšukilta sosiaaliseen mediaan postaamassaan videoviestissä Oleksandr Aliyev, Tymoštšukin entinen maajoukkuetoveri.
Tymoštšuk on kuulunut Zenitin valmennusryhmään vuodesta 2017 lähtien. Hän lopetti pelaajauransa vain vähän aiemmin kazakstanilaisessa Kairatissa. Zenitiä Tymoštšuk edusti pelaajana kahteen otteeseen vuosina 2007-2009 ja 2013-2015.
Valtaosan urastaan hän edusti ukrainalaista Shakhtar Donetskia, jossa tuli muun muassa kolme Ukrainan-mestaruutta. Vuosina 2009-2013 Tymoštšuk pelasi Bayern Münchenin tähtisikermässä. Hän on kautta aikain eniten maaotteluita pelannut ukrainalaispelaaja. Kolme kertaa Ukrainan vuoden pelaajaksi valittu Tymoštšuk voitti Bayernissa myös Mestarien liigan kaudella 2012-2013.
Venäjän jalkapallosarjoissa on pelannut vain erittäin vähän ukrainalaispelaajia maiden välisten tulenarkojen suhteiden vuoksi. Ainoa merkittävä poikkeus oli ollut Zenitin toppari Jaroslav Rakitskiy, joka purki sopimuksensa Zenitin kanssa pian sen jälkeen, kun Venäjä hyökkäsi Ukrainaan. Sitäkin suuremmalla syyllä Tymoštšukin hiljaisuutta ihmetellään.
– Se, mitä Tymoštšuk tekee, ei ole oikein. Hänen meriittinsä tullaan unohtamaan, eikä hän ole enää ukrainalaisen jalkapalloilun legenda, Serie A:n helmikuun pelaajana palkittu Atalantan ukrainalaispelaaja Ruslan Malinovskiy totesi.
[readmore from=Ukrainan-sota]
Malinovskiyn kanssa samoilla linjoilla on myös Ukrainan jalkapalloliiton kurinpitovaliokunta, joka suosittelee, että Ukrainan hallitus peruu kaikki Tymoštšukille myönnetyt valtiollisen palkinnot ja kunniamerkit, hänen valmennuslisenssinsä kumotaan, mestaruudet pyyhitään pois historiatilastoista ja Tymoštšuk poistetaan maajoukkueen pelaajarekisteristä. Toisin sanoen kaikki saavutukset mitätöidään.
Näistä toimenpidesuosituksista kerrottiin Ukrainan jalkapalloliiton kotisivuilla. Perusteluna vaatimuksille on se, että Tymoštšukin sanotaan rikkoneen jalkapallon eettistä ja reilun pelin koodistoa antamalla hiljaisen tukensa Venäjän aggressiolle töidensä jatkamisella ja vaikenemisellaan.
UAF recommends to:
Annul Pro level coaching license issued by UAF
Call gov to deprive him of all state awards & honorary titles;
Annul all his
Exclude him from official register of players of UAF national teams
Lähde: World Today News
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- Bayern Münchenilta loistouutinen Manuel Neuerista
- Poliisilta ankara reaktio HJK:n kannattajien häiriökäytökseen
- IF Gnistanilta hyviä uutisia Veikkausliigan kotiavaukseen
- Harry Kane lähestyy uransa ensimmäistä mestaruutta – ”Olisi kiva hiljentää epäilijät”
- Luis Enrique uhraisi ison saavutuksen Mestarien liigan finaalipaikasta: ”Ennätykset eivät ole päätavoitteemme”
- Hyökkääjälahjakkuus pääsi valitsemaan neljän maajoukkueen väliltä – näin päätös edustaa Tanskaa syntyi
- Virallista: Jyri Nieminen liittyy Huuhkajien valmennustiimiin
- Jere Uronen putosi penkille Ruotsissa: ”Tämä oli odottamatonta”
- Katso: Leo Walta iski kaksi maalia Allsvenskanissa
- Virallista: Robert Taylor jätti Inter Miamin – siirtyi toiseen MLS-seuraan
- Hyökkääjälahjakkuus pääsi valitsemaan neljän maajoukkueen väliltä – näin päätös edustaa Tanskaa syntyi
- Jere Uronen putosi penkille Ruotsissa: ”Tämä oli odottamatonta”
- Harry Kane lähestyy uransa ensimmäistä mestaruutta – ”Olisi kiva hiljentää epäilijät”
- Luis Enrique uhraisi ison saavutuksen Mestarien liigan finaalipaikasta: ”Ennätykset eivät ole päätavoitteemme”
- Poliisilta ankara reaktio HJK:n kannattajien häiriökäytökseen
- Uefa harkitsee kolmea muutosta Mestarien liigaan
- Katso: Leo Walta iski kaksi maalia Allsvenskanissa
- 22-vuotias jalkapalloilija menehtyi kesken lämmittelyn
- IF Gnistanilta hyviä uutisia Veikkausliigan kotiavaukseen
- Bayern Münchenilta loistouutinen Manuel Neuerista