Ukrainalaislegenda pysyy vaiti ja jatkaa töitään Venäjän suurseurassa – ”Meriittisi tullaan unohtamaan”

144 A-maaottelua pelannut Anatoli Tymoštšuk on yksi Ukrainan jalkapalloilun suurimmista legendoista. Juuri nyt Tymoštšukin nimi on kuitenkin kaikkea muuta kuin kovassa huudossa, ja jopa Ukrainan jalkapalloliitto vaatii hänen meriittejään pois pyyhittäviksi.
Syy on yksinkertainen. Tymoštšuk työskentelee edelleen Venäjän suurseuran valmennustiimissä apulaisvalmentajana eikä ole ottanut kahden viikon aikana sanallakaan kantaa kotimaassaan Ukrainassa riehuvaan sotaan. 42-vuotiaan Tymoštšukin vaikeneminen on herättänyt ukrainalaisissa suurta kummastusta.
– Missä sinä olet? Mihin laitoit kielesi? Oletko maanmiehemme? Maalasitko lipun kasvoihisi vain esitelläksesi, kysyi Tymoštšukilta sosiaaliseen mediaan postaamassaan videoviestissä Oleksandr Aliyev, Tymoštšukin entinen maajoukkuetoveri.
Tymoštšuk on kuulunut Zenitin valmennusryhmään vuodesta 2017 lähtien. Hän lopetti pelaajauransa vain vähän aiemmin kazakstanilaisessa Kairatissa. Zenitiä Tymoštšuk edusti pelaajana kahteen otteeseen vuosina 2007-2009 ja 2013-2015.
Valtaosan urastaan hän edusti ukrainalaista Shakhtar Donetskia, jossa tuli muun muassa kolme Ukrainan-mestaruutta. Vuosina 2009-2013 Tymoštšuk pelasi Bayern Münchenin tähtisikermässä. Hän on kautta aikain eniten maaotteluita pelannut ukrainalaispelaaja. Kolme kertaa Ukrainan vuoden pelaajaksi valittu Tymoštšuk voitti Bayernissa myös Mestarien liigan kaudella 2012-2013.
Venäjän jalkapallosarjoissa on pelannut vain erittäin vähän ukrainalaispelaajia maiden välisten tulenarkojen suhteiden vuoksi. Ainoa merkittävä poikkeus oli ollut Zenitin toppari Jaroslav Rakitskiy, joka purki sopimuksensa Zenitin kanssa pian sen jälkeen, kun Venäjä hyökkäsi Ukrainaan. Sitäkin suuremmalla syyllä Tymoštšukin hiljaisuutta ihmetellään.
– Se, mitä Tymoštšuk tekee, ei ole oikein. Hänen meriittinsä tullaan unohtamaan, eikä hän ole enää ukrainalaisen jalkapalloilun legenda, Serie A:n helmikuun pelaajana palkittu Atalantan ukrainalaispelaaja Ruslan Malinovskiy totesi.
[readmore from=Ukrainan-sota]
Malinovskiyn kanssa samoilla linjoilla on myös Ukrainan jalkapalloliiton kurinpitovaliokunta, joka suosittelee, että Ukrainan hallitus peruu kaikki Tymoštšukille myönnetyt valtiollisen palkinnot ja kunniamerkit, hänen valmennuslisenssinsä kumotaan, mestaruudet pyyhitään pois historiatilastoista ja Tymoštšuk poistetaan maajoukkueen pelaajarekisteristä. Toisin sanoen kaikki saavutukset mitätöidään.
Näistä toimenpidesuosituksista kerrottiin Ukrainan jalkapalloliiton kotisivuilla. Perusteluna vaatimuksille on se, että Tymoštšukin sanotaan rikkoneen jalkapallon eettistä ja reilun pelin koodistoa antamalla hiljaisen tukensa Venäjän aggressiolle töidensä jatkamisella ja vaikenemisellaan.
UAF recommends to:
Annul Pro level coaching license issued by UAF
Call gov to deprive him of all state awards & honorary titles;
Annul all his
Exclude him from official register of players of UAF national teams
Lähde: World Today News
- Virallista: Siirtodraama sai päätöksen – AS Roma myi Nicolò Zaniolon Turkkiin
- Kummallinen pudotuspelipari Mestarien liigassa – molemmat ykkösmaalivahdit istuvat katsomossa
- Vahvistus: Pelaajien mielipidettä ei kuunneltu – Thierry Henry ei sittenkään jatka Belgian A-maajoukkueessa
- Leo Messin veljeltä suorat sanat Barcelona-pomo Laportalle: ”Antaisimme hänelle potkut”
- Seurajohto vahvistaa: Christian Atsua ei ole sittenkään löydetty
- ”Olen ennemmin pettynyt kuin suuttunut” – Näin Bayern Münchenin puheenjohtaja kommentoi Neuer-kohua
- ”Ei kuulu tälle tasolle” – Entinen Chelsea-puolustaja lyttäsi lontoolaisseuran jättihankinnan
- Virallista: HJK löysi viimein uuden maalivahdin: ”Odotukseni ovat korkealla”
- HJK ja FC Lahti hassuttelivat Liigacupissa – MP-kasvatti iski hämmentävästä maalimäärästä yli puolet
- Ranskalta jäi pukukoppiin yllätys Huuhkajille – ”Olispa kiva saada tuollainen käsiin ennen peliä”
- Ranskalta jäi pukukoppiin yllätys Huuhkajille – ”Olispa kiva saada tuollainen käsiin ennen peliä”
- Virallista: HJK löysi viimein uuden maalivahdin: ”Odotukseni ovat korkealla”
- HJK ja FC Lahti hassuttelivat Liigacupissa – MP-kasvatti iski hämmentävästä maalimäärästä yli puolet
- Ronaldinho paljasti poikansa liittyvän Barcelonaan – siirto mullistaa myös brassilegendan arjen
- ”Voin mahdollisesti pelastaa toisen ihmisen elämän” – Bundesliiga-tähti sai vapautuksen harjoituksista hienosta syystä
- Veikkausliigan entinen tähtipelaaja jätti KuPS:n – palaa ulkomaille
- Seurajohto vahvistaa: Christian Atsua ei ole sittenkään löydetty
- Virallista! Belgia valitsi uuden päävalmentajansa
- Antonio Cassano latasi suorat sanat José Mourinhosta: ”Hän ei osaa valmentaa”
- ”Ei kuulu tälle tasolle” – Entinen Chelsea-puolustaja lyttäsi lontoolaisseuran jättihankinnan