KuPS teki karmean taloudellisen tuloksen – viimeisen viiden vuoden aikana lähes 4,5 miljoonaa euroa tappiota

© Kuva: Juha Tamminen

Kuopion Palloseura porskuttaa kentällä vahvassa vireessä, mutta taloudellisesti seuran meno on huolestuttavaa. Viime tilikaudella KuPS teki 1,55 miljoonaa euroa tappiota.

KuPS kertoi asiasta nettisivuillaan. Seuran liikevaihto oli päättyneellä tilikaudella 3,25 miljoonaa euroa. Seuran nettisivuilla rumien taloustappioiden syiksi listattiin kohonneet henkilöstökulut sekä viime kesän Konferenssiliigan karsintaotteluiden tuomat kustannukset.

KuPS eteni Konferenssiliigan karsinnoissa aina playoff-vaiheeseen saakka, jossa saksalainen Union Berlin oli lopulta parempi. Europeleistä KuPS tienasi UEFA:lta noin 1,15 miljoonaa euroa. Siihen nähden KuPS:n taloudellinen tulos viime kaudelta on suorastaan posketon.

Karsintaottelut toivat toki myös kuluja, sillä KuPS joutui pelaamaan kotiotteluitaan Helsingin Olympiastadionilla, koska Kuopion Väre Areena ei täyttänyt UEFA:n kriteerejä. Lisäksi kuluja tuli vieraspelimatkoista.

KuPS:n tappiot viime tilikaudelta ovat Veikkausliigan tasolla aivan omaa luokkaansa. Sarjassa KuPS taisteli viime kaudella kynsin hampain mestaruudesta HJK:n kanssa, mutta taloudellisella puolella KuPS hävisi räikeästi. HJK teki nimittäin viime tilikaudella voittoa 1,12 miljoonaa euroa.

Veikkausliigasta toiseksi eniten tappiota teki HIFK, jonka viime tilikauden tulos oli miinuksella lähes 537 000 euroa. HIFK sai viime kauden jälkeen uudet omistajat ja tappioita saatiin paikattua osakeannilla. KuPS:n tappiot olivat lähes kolme kertaa HIFK:ta suuremmat.

KuPS:n pääomistaja Ari Lahti on kantanut suurimman taloudellisen vastuun KuPS:n taloudellisista tappioista viime vuosina. KuPS on tehnyt viimeisen viiden vuoden aikana peräti noin 4,46 miljoonaa euroa tappiota. Kuopiossa riittää pohdittavaa, miten kurssi saadaan käännettyä. Nykyinen toiminta ei ole taloudellisesti kestävällä pohjalla.


Ota 20 ilmaiskierrosta

Ei omaa rahaa, ei riskiä

  • Avaa pelitili Lucky Dinolle.
  • Saat heti ilman omaa rahaa 20 ilmaiskierrosta Narcos-peliin!
  • Tallettajille lisäksi jopa 400€ bonus + 100 ilmaiskierrosta lisää.