Lähteet: AS Roman luottopelaaja siirtymässä vapaana agenttina Internazionaleen
Kuva: Getty Images
Henrikh Mkhitarjan oli voittamassa AS Roman kanssa Konferenssiliigan mestaruutta keskiviikkoiltana. AS Roma kukisti finaalissa Feyenoordin. Lue lisää täältä.
33-vuotiaan hyökkäävän keskikenttäpelaajan sopimus AS Roman kanssa päättyy kesäkuussa. Osapuolet eivät ole toistaiseksi allekirjoittaneet jatkosopimusta.
On hyvin mahdollista, että Mkhitarjan on jo pelannut viimeisen ottelunsa AS Roman paidassa.
Fabrizio Romanon mukaan Mkhitarjan on nimittäin saanut sopimustarjouksen Internazionalelta. Inter-luotsi Simone Inzaghi kaavailee Mkhitarjanista kilpailijaa Hakan Çalhanoğlulle.
La Gazzetta dello Sportin mukaan Mkhitarjan on jo päättänyt jättää AS Roman ja liittyä Interin riveihin. Lehti kertoo osapuolten olevan lähellä sopimusta. Mkhitarjanin on määrä matkustaa pian Milanoon lääkärintarkastusta varten.
Mkhitarjan kuului päättyneellä kaudella José Mourinhon ehdottomiin luottopelaajiin AS Romassa. 44 ottelussa syntyi viisi maalia ja yhdeksän maalisyöttöä.
Kyseessä ei ole suinkaan ensimmäinen pelaaja, joka jättää AS Roman ja siirtyy Interiin. Vuosi sitten AS Roma myi Edin Džekon 1,5 miljoonalla eurolla Interiin. Hyökkääjä oli voittamassa Coppa Italian mestaruutta Inzaghin alaisuudessa aiemmin toukokuussa.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- L’Équipe: Glen Kamara jätettiin ulos Rennesin harjoituskaudelta
- Ruotsalaiset valittivat tuomaroinnista Ranskaa vastaan – ”Sain kyynärpäästä naamaan”
- Brasilian luottopelaaja sivussa neljännesvälierästä – MM-kisat ohi?
- Ecuador putosi MM-kisoista – valmentaja jättää paikkansa
- Jürgen Klopp: järisyttävä MM-huhu alkaa levitä
- Marcelo Bielsa latasi suorat sanat Uruguayn MM-fiaskosta
- Veikkausliigasta tuttu maalitykki Ashley Coffey löysi uuden seuran
- Lucas Bergströmin kilpailija jättämässä Mallorcan
- LIVESEURANTA: Englanti – Kongo – Harry Kanen unelmalaukaus siivittämässä Englantia jatkoon!
- Lionel Messillä ja Kylian Mbappélla kuusi osumaa – ranskalaistähti kommentoi maalipörssin tilannetta
- Chelsean jättänyt Jimi Tauriainen löysi uuden seuran
- Ylen asiantuntija Marianne Miettinen kertoi – tämä voi selittää Euroopan maiden vaikeudet MM-kisoissa
- Erling Haalandin viime hetken maali jäi ärsyttämään vastustajan leirissä – ”Juuri niin tänään kävi”
- FIFA selitti, miksi Saksan kohuttu jatkoaikamaali hylättiin
- Ronaldo pyysi Zinédine Zidanea poistumaan Brasilian pukukopista: ”Tunnelma oli karmea”
- Jürgen Klopp äimistyi Saksan hylätystä osumasta: ”Arsenal teki 60 prosenttia maaleistaan tuolla tavalla”
- Hollantilaislegendalta kovaa kritiikkiä Ronald Koemanille: ”Mitä valmentajan päässä oikein liikkuu?”
- Graham Potter paljasti viestinsä Ruotsin pelaajille MM-putoamisen jälkeen: ”Vaikka he eivät haluaisi sitä kuulla…”
- Taas siirtouutisia Seinäjoelta – SJK myy toisenkin pelaajansa
- Kylian Mbappé ja Ranska tekivät selvää jälkeä Ruotsista MM-kisoissa