FC Hongan puolustukseen ripaus Bundesliiga-kokemusta – ”Erinomainen vahvistus”
Kuva: Getty Images
Veikkausliigan FC Honka on tehnyt sopimuksen toppari Florian Baakin kanssa.
Baak, 23, on viimeisten kahden vuoden ajan edustanut Sveitsin toiseksi korkeimmalla sarjaportaalla pelaavaa FC Winterthuria, jonka riveissä hän esiintyi 40 kertaa. Viime kaudella hän sai kuitenkin vain 650 minuuttia peliaikaa.
Saksan nuorisomaajoukkueissa pelannut Baak on Hertha Berlinin kasvatti, jonka junioriputken hän kävi läpi Hongan keskikenttäpelaajan Florian Krebsin kanssa. Kummatkin olivat voittamassa alle 19-vuotiaiden Saksan mestaruutta kaudella 2017-18, ja Transfermarkt-sivuston mukaan he ovat pelanneet yhdessä lähes 80 kertaa.
Baak pääsi Hertha Berlinin edustusjoukkueessa lyhyesti kentälle kolmessa Bundesliiga-ottelussa ja hän oli kertaalleen mukana vaihtopenkillä Eurooppa-liigassa.
Kesäkuussa Baak vieraili Krebsin luona Tapiolassa ja piti näkemästään.
– Keskusteluni valmennuksen kanssa todella vakuuttivat minut. Vaikutuin siitä, miten seurassa ajatellaan jalkapallosta. Florian Krebs on hyvä ystäväni ja hän on myös kertonut minulle paljon positiivista Hongasta. Olen seurannut Hongan pelejä aktiivisesti tällä kaudella ja olen hyvin vaikuttunut pelin korkeasta tasosta. Olen hyvin iloinen, että tämä onnistui, Baak kertoo Hongan tiedotteessa.
– Olen pelaaja, joka rakastaa puolustamista. Sanoisin, että kaikkein suurin vahvuuteni on kova voittajamentaliteetti. Vihaan häviämistä ja haluan tuoda sen asenteen mukanani. Hongan kannattajille haluan sanoa, että olen iloinen voidessani aloittaa seurassa ja toivon, että pääsemme juhlimaan yhdessä monia hienoja menestyksen hetkiä.
– Baak on meille erinomainen vahvistus, joka on siis jo käynyt täällä meillä kylässä ja tietää mihin tulee. Saamme hänestä paljon laatua jo ennestään vahvaan puolustuslinjaamme. Tämä siirto tuli mahdollisesi monen onnellisen yhteensattuman kautta, Hongan manageri Hexi Arteva puolestaan sanoo.
Lue lisää
#MeOllaanHonka #Veikkausliiga
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Ongelmia paratiisissa? Ousmane Dembélén ja Luis Enriquen välillä kipunoi – tässä syy
- Somessa huippusuosion saavuttanut tili nosti HJK-juniorin, 8, valokeilaan – ”Se ei ole normaalia”
- Benjamin Källman taas maalinteossa – maalipörssissä kolmantena
- Virallista: Janne-Pekka Laineen sopimus purettu Turkissa
- Virallista: Viki Savonen siirtyy FC Interin organisaatioon
- Thiago Silva palaa Euroopan kentille
- Afrikan mestaruusturnaukseen merkittävä muutos
- Virallista: Axel Vidjeskog poistuu ruotsalaisseurasta
- Expressen: AIK etsii uutta päävalmentajaa – tuttu nimi noussut keskusteluissa esiin
- Robin Lod on pian vapaa agentti – seurapomo: ”Haluaisimme pitää hänet, mutta…”
- KuPSin päävalmentajanimitys kerää irvailua – ”Taitaa aueta pullo heti uudelleen”
- KuPS-tähti jättää seuran: ”Kaikki hyvät asiat päättyvät aikanaan”
- Virallista: Janne-Pekka Laineen sopimus purettu Turkissa
- Thiago Silva palaa Euroopan kentille
- Virallista: Axel Vidjeskog poistuu ruotsalaisseurasta
- Afrikan mestaruusturnaukseen merkittävä muutos
- Robin Lod on pian vapaa agentti – seurapomo: ”Haluaisimme pitää hänet, mutta…”
- Expressen: AIK etsii uutta päävalmentajaa – tuttu nimi noussut keskusteluissa esiin
- Benjamin Källman taas maalinteossa – maalipörssissä kolmantena
- Expressen: HJK:sta tuttu maalivahti herättää kiinnostusta Allsvenskanissa
